1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hububat kesintiye uğramadı
Hububat kesintiye uğramadı

Hububat kesintiye uğramadı

TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Ocak-Mayıs 2021 dönemine ait ihracat gündeminin yanı sıra dünya genelinde halen devam eden pandemi sürecini ve sektörel sorunları masaya yatırarak değerlendirmeler yaptılar.

A+A-

sektör temsilcileri Türkiye genelinden toplam 212 ülke ve serbest bölgeye 3 milyar 389 milyon 493 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirdiklerini ifade ederek "Pandemi sürecini sektördeki ihracatçılarımızla birlikte çok iyi yönettik ve ihracatımız kesintiye uğramadan bütün ülkelere ve bu ülkelerdeki müşterilerimize taahhütlerimizi zamanında yerine getirdik” dedi.  

Lojistik ağımızı kurmak zorundayız

2020’de olduğu gibi 2021 yılının ilk beş aylık sürecinde de konteyner taşımacılığında büyük sıkıntılar yaşayan ihracatçıların bu sorunuyla ilgili çözümü için önemli çalışmalar olduğunu da ifade eden sektör temsilcileri,  “Ülkemiz ihracatın önemini kavrayan ve üretimini ihracata yönlendiren bölgesinin ve dünyanın en önemli ihracatçı ülkeleri arasında yer alıyor. Elbette dış ticaretimizde sürdürülebilirliğin temelini oluşturan unsurların başında global markalaşma, kaliteli ürünler ve lojistik gibi unsurlar gelir. 2020 yılı lojistik alanında yaşanan konteyner krizinden dolayı ihracatçılarımızı bir hayli zorladı, bu zorlanmayı 2021’in ilk beş ayında da yaşadık. Bize göre buradaki en önemli çözüm kolları sıvayarak milli lojistik sistemimizi kurmakla mümkün. Yani kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz ve hükümetimizin de desteğiyle bu çalışmaları hızlandırarak uluslararası lojistik arenasında yer almalıyız. Bölgemizden bazı firmaların ilk adımları attığını ve kendi lojistik sistemini kurma çabalarını da memnuniyetle destekliyoruz” dedi.

 En fazla ihracat Irak, Suriye ve Birleşik Devletlere  

Temsilciler, ülke genelinden yılın ilk beş aylık sürecinde dünya genelinde toplam 212 ülke ve serbest bölgeye 3 milyar 389 milyon 493 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğini, bu rakamın bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 16.9’luk bir artış gösterdiğini ifade etti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.