1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hububat gururu
Hububat gururu

Hububat gururu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yılın ilk dokuz ayında toplam 1 Milyar 543 Milyon tutarında hububat bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi.

A+A-

Türkiye Hububat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya yılın son üç ayında da ihracatın artarak devam etmesi için gerekli tanıtım çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

GAİB hizmet binasında Mahsum Altunkaya Başkanlığında toplanan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu ihracat rakamlarını değerlendirirken yılın son üç aylık diliminde gerçekleştirilecek olan faaliyetler hakkında da karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. 

Türkiye Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, “2018 yılının ilk  9 ayda bölgemizden 1 Milyar 543 Milyon tutarında hububat bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi. Bu tutar, Türkiye genelinde sektörümüz ihracatının yaklaşık yüzde 32’si. Aynı zamanda bölgemizde yapılan toplam ihracatın yaklaşık yüzde 25’ini sektörümüz gerçekleştirmekte. Bu tablo, sektörümüzün bölgemizin ekonomik durumu açısından önemini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, ihracatımızda komşu coğrafyaların önemli paya sahip olması da çevre ülkelere de gıda sağlanması anlamında bölgemizin sektör ihracatının, Ortadoğu bölgesi için de önemli bir misyon taşıdığını göstermektedir” dedi.

EN FAZLA İHRAÇ EDİLEN ÜRÜNLER

Yılın ilk dokuz aylık sürecinden bölgemizden en fazla ihracat yapılan ürünleri hakkında da bilgiler veren Başkan Altunkaya “Ocak - Eylül döneminde bölgemizin hububat bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında ilk sırayı, 356 Milyon 289 Bin Dolar ile Buğday unu Almaktadır. Bunu, 288 Milyon 532 Bin Dolar ile Makarna takip etmektedir. Üçüncü sırada ise 189 Milyon 734 Bin dolar ile Bisküvi-Pasta yer almakta olup; dördüncü sırada 180 Milyon 27 Bin Dolar ile Bitkisel Yağlar bulunmaktadır” dedi.

İHRACATIN İLK SIRASINDA HUBUBAT VAR

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden dünya genelinde 160 ülkeye hububat bakliyat ihracatı gerçekleştirildiğini de açıklayan Başkan Mahsum Altunkaya en fazla ihracatın Irak’a gerçekleştirildiğini belirterek “Bölgemizden sektör ihracatımızın yaklaşık yarısı 780 milyon 241 Bin Dolar ile Irak’a yapıldı. Irak’ı 196 Milyon 249 Bin Dolar ile Suriye takip ediyor. İlk 9 ayda sektörümüz 160 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Ülke grupları bazında ise 1 Milyar 98 Milyon 830 Bin Dolar ile ihracatımızın yüzde 71’ini Ortadoğu Ülkelerine gerçekleştirmiş olduk. Afrika Ülkeleri ise 300 Milyon 740 Bin Dolar ile ikinci sırada yer aldı” dedi.

FESTİVAL İLGİ GÖRÜYOR

Türkiye ve bölgeden hububat ve bakliyat ihracatını arttırmak için yürütülen projeler arasında Türk Lezzetleri Festivalinin büyük önem taşıdığının da altını çizen Altunkaya, “Türk lezzetlerini Gana halkına tanıttık. Gana etkinliğimizden sonra Moskova’da da bu etkinliğimizi 15 – 23 Eylül tarihleri arasında tekrarladık. Bundan sonraki süreçte ise proje; seçilen hedef ülkelerden Somali, Çin ve Cibuti’de de düzenlenecektir” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.