1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HSYKda uzlaşmayı getirecek formül
HSYKda uzlaşmayı getirecek formül

HSYKda uzlaşmayı getirecek formül

Hakan ÇELENK / POSTATWİTTER: @hakancelenkkDüşündüğünü de grup toplantısında Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) modeli olarak açıkladı. 9 üyeli RTÜK...

A+A-

Hakan ÇELENK / POSTA

TWİTTER: @hakancelenkk

Düşündüğünü de grup toplantısında Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) modeli olarak açıkladı. 9 üyeli RTÜK modeline göre Mecliste grubu bulunan partiler en az birer üyeyi seçme hakkına sahip. Kalan üyeleri oy oranları belirliyor.

Şu andaki dağılım şöyle: AKP 5, CHP 2, MHP 1 ve BDP 1 üyelik. Kararlar oy çokluğuyla alındığı ve AKPli üyeler sürekli yek vücut hareket ettiği için muhalefetin birkaç mensubuna birkaç koltukta iş imkanı sağlamak dışında bir avantajı olamıyor bu sistem.

Şimdi varsayalım ki şu andaki 21 üyeli HSYKyı partilerin Meclisteki sandalye dağılımına göre  dizayn edeceğiz. 21 üyelik RTÜK usulü dağıtılsaydı AKPnin 13, CHPnin 5,  MHPnin 2, BDPnin 1 üyelik hakkı olurdu. Buna ek olarak kurulun başkanının AK Partili Adalet Bakanı olduğu da unutulmamalı. Oy hakkı yok ama bakan onaylamadan da karar alınamıyor.

Gelelim CHPnin HSYKda uzlaşmak için yolsuzluklar örtülmesin koşulunu  öne sürerken neden kaygılandığı konusuna:  HSYK bugünkü sistemde 12 üyeyle karar alıyor. AK Partili 13 üye RTÜK usulü bloklaşırsa, elimizde iktidarın emrinde hakim-savcılar görüntüsü ortaya çıkacak.  Diyelim ki 13 AK Partilinin oyuyla İstanbulda evinde çelik kasa bulunan bakan oğlunu tutuklatan savcı görevden alındı! Ne denecek?

15 ÜYENİN NİTELİKLİ ÇOĞUNLUĞU

İşte demokratikleşelim derken yolsuzluk soruşturmasının böyle örtülmesinden korkuluyor.

CHPnin uzlaşabileceği formül ise şöyle olabilir: Hakim ve savcıların atanması ve cezai işlemleriyle ilgili kararlar 12 üyeyle değil, 15 üyenin nitelikli çoğunluğuyla alınır. Ya da HSYKnın bir kısım üyesini seçme hakkı eskisi gibi Yargıtay, Danıştay gibi kurumlarda kalır.

AKP çoğunluğu tek başına karar için yeterli olmaz. Bu durumda uzlaşmamak için sebep kalmaz€¦

İlgili Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.