Zirve Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hidayet Tok, Hiperaktivite bozukluğunun yalnızca çocuklarda görülen bir rahatsızlık olmadığını belirtti. Tok, “Hiperaktivite Bozukluğu çocukluk yıllarında başlayan bir rahatsızlık olduğu için uzun yıllar sadece çocukların Hiperaktivite Bozukluğu olabileceği düşünülmüş ve yetişkinlerde ihmal edilmiştir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna sahip çocukların en az yüzde 60 yetişkinlikte de Hiperaktivite Bozukluğu belirtilerini devam ederler" dedi.
İŞ YAŞAMINDA SORUNLAR OLUR
Tok, çocuklarda görülen hiperaktivitenin çeşitli eğitim programlarıyla minimize edilebileceğini söyleyerek, “Hiperaktivite genellikle dikkat eksikliği ile birlikte kendini gösterir. Çocukluktan beri sürmekte olan dikkat eksikliğinin ve hiperaktivitenin en sık görülen sonuçları, kendi kapasitesinin altında başarı gösterme, özgüven azalması, sinirlilik, depresyon veya anksiyete bozuklukları kaza-travma, sigara-alkol- madde kullanım bozukluğu riskinde artış, aile-arkadaş-eş ilişkilerinde ve iş yaşamında sorunlar olmaktadır” diye konuştu.
AŞIRI SIKILMA HALİ
“Hiperaktivitesi olan çocuk duvarlara tırmanırken bu belirtinin yetişkinlikte karşılığı “içsel huzursuzluk” duygusu dediğimiz uzun sure bir yerde oturmaktan ya da bir şeyi beklemekten aşırı sıkılma halidir.” diyen Tok, hiperaktivitenin yetişkinlerde çok konuşma, karşıdakinin sözünü kesme, içsel huzursuzluk hissi, sürekli meşgul olma, genellikle aktif işler seçmeye çalışma, çabuk sinirlenme, ani iş değişiklikleri ya da ani karar verme, dikkatsiz araba kullanma gibi belirtilerle kendini gösterdiğini kaydetti.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR
Tok, yetişkinlerde hiperaktivite belirtilerinin ne zaman başladığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Otuz yaşına kadar herhangi bir Hiperaktivite Bozukluğu belirtisi taşımayan kişide son bir kaç yılda başlayan Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri başka bir psikiyatrik veya tıbbi bozukluğa bağlıdır. Yetişkin birinde Hiperaktivite Bozukluğu olabilmesi için bu belirtilerin çocukluktan beri o kişide bulunması gerekir.” açıklamasında bulundu. HABER MERKEZİ