Hindistanda alınan önlemler sonuç verdi ve tam 3 yıldır hastalığa yakalanan kimsenin olmaması Hindistanı bugün itibarıyla çocuk felcinin kökünün kazındığı ülkeler arasına yerleştirdi.Daha önce Güneydoğu Asya bölgesinde çocuk felcinin görüldüğü tek ülke olan Hindistanda kayıtlara geçen en son vaka 13 Ocak 2011deyken, uygulamaya konulan aşı programı başarıyla sonuçlandı. Küresel Çocuk Felcini Yoketme Girişimi (GPEİ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, hastalığın ortadan kaldırılmasının üst düzey yetkililerden, aşı kampanyasını yürütenlere kadar çok sayıda kişinin başarısı olduğuna işaret edildi.
Dünya Sağlık Örgütünce (WHO) geçen yıl çocuk felcinden kurtulduğu açıklanan Hindistanın hastalığın kökünün kazındığı ülkeler arasında yer alabilmesi için, hastalıksız bir üç yılın tamamlanması gerekiyordu. -Oğlum şanslı değildi ama...
Doktorlar, kaydedilen başarıyla rağmen çocuk felcine karşı alınan önlemlerin sürdürülmesi gerektiğine inanırken, Hindistan halkı çok sayıda can alan hastalığın şimdilik ortadan kaybolmasından memnun.
Mumbaiye 300 kilometre mesaideki Malegaonda bir tekstil fabrikasında çalışan ve oğlunu çocuk felcine kurban veren Shakeel Ansari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oğlum şanslı değildi ama bu gizemli hastalığın kökünün kazınmış olması beni de sevindirdi diye konuştu. Ansarinin oğlu Tufail, 1997 yılında 17 yaşındayken çocuk felci yüzünden ölmüştü.
AA