Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

HİÇBİRİNİ UNUTMADIK

A+A-

Türkiyede olduğu gibi Gaziantepte de bir yandan cemaatle bağlantıları bulunan kim varsa gözünün yaşına bakılmadan açığa alınıyor.. Tabii bunu gözaltılar ve tutuklamalar devam ediyor.. Çok net ifade ediyorum; kim illegal işlere bulaşmışsa, kim Cemaat gücüyle veya yetkili olarak insanların canını yakmışsa, hepsi de hakettiğini bulmalıdır.. Zerre kadar üzülmüyor, tam aksine suçlu olanların cezalarını çekmelerini istiyorum.. Kim olursa olsun, hiçbiri umurumda değil.. Bu ülke ve Gaziantep, bu yapılanmadan çok çekmiştir.. Kaç kez tehdit edildiğimi, kaç kez gözdağı verildiğini, ilan baskısına uğradığımızı, haberler konusunda uyarılar aldığımızı biz biliriz..

Daha önce de yazdım, bu yapılanma, eğitimde, bürokraside, emniyette, yargıda, orduda ve iş dünyasında büyük bir güç elde etmiş, astıkları astık, kestikleri kestik olmuştur..

-Biz bu şehirde cemaatin bilgisi ve ilgisi olmadan, onay verilmeden resmi kurumlara atamalar yapılmadığını bilenlerdeniz..

-Siyasilerin direkt veya aracılar yoluyla icazet aldığı, Cemaatin imamı onay vermeden milletvekili adayının olunamadığı, belediye başkanlarının isimlerinin bizzat genel merkeze gönderildiğini bilip görenlerdeniz..

-İş dünyasının parasal destek vermediği takdirde, onların dışlandığı, ticareten yolunun kesilmeye çalışıldığına bizzat şahit olanlarız..

-Perşembe toplantılarında paralar toplandığını, o toplantılara katılmayan bürokrat, iş adamı ve sanayicilerin cezalandırıldığını duyup öğrenenleriz..

Onun için diyeceğim şudur ki, devletin içine sızarak yönetmeye çalışmak bir noktada son bulacaktı.. İşte o noktaya gelindi ama inşallah bununla kalınmaz.. Vatandaşlar sonuna kadar, hemde bildikleri üst düzeylerdeki isimlere kadar gidilmesini istiyor çünkü..

CEMAATİN FİNANS MERKEZİNİN GAZİANTEP

OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ ?

Özellikle Ankara ve İstanbulda iyi görüştüğümüz üst düzey yetkilere sahip dostlarımız var.. Son günlerde sık görüşür olduk.. Tabii Gaziantep için oldukça ilginç gelişmeleri öğreniyoruz.. Birde bundan sonra yapılacakların işaretlerini alıyoruz..

Son edindiğim bilgi, yıllardır raflara koyulan Cemaat dosyaları indirilecek.. Yani geçmiş dahil, cemaatle ilişkileri, yakın bağlantıları olanlar (buna üst düzey yetkililer dahil) hepsi gözden geçiriliyormuş.. Özellikle 17-25 Aralık sonrası İlk etapta pişman olanlar ve cemaat ile ilişkisini kesenler gözden geçiriliyormuş.. Tabii bunların içinde parasal konulardaki cemaat bağlantıları, ihalelerde ayrıcalık  tanımaları,  atamalar yönünde işbirliği yapmaları, destek verme ve işbirliği yapmaları, tekrar tekrar titizlikle gözden geçiriliyormuş.. Sırası geldikçe hepsinin hesabının görüleceğini belirten bu dostlarımdan en önemli saydığım birisi “asıl bomba nedir biliyormusun, Türkiyede Cemaatin finans merkezi Gaziantep.. Yurt dışına paralar bu şehirden aktarılıyor” dediğinde ilginçtir çok şaşırmadım.. Çünkü az buçuk tahmin edebiliyordum.. Dahası bu kentte bazı kişilerin, kurum ve kuruluşların, hatta basındaki bazılarının nasıl da birden bire büyüdükleri, şehrin arsa ve arazilerinin nasıl da ele geçirildiğini, Cemaat yapılanmasına destek verenlerin parasal yönden hangi noktalara geldiklerini bilmeyen yok.. Elbette bekleyip göreceğiz gelişmeleri.. Umarım vatandaşın vicdanını rahatsız eden bu haksız kazanç ve paralel işbirlikçilerine gereken yapılır..

DEMOKRASİ NÖBETİNE KATILANLAR KİMLER ?

Demokrasi meydanındaki “Darbeye hayır ve Demokrasi nöbetindeki” görüntüler, o coşkular ve yaşanan heyecanlar hepinizin dikkatini çekiyordur mutlaka.. Böyle durumlarda hiç ön plana çıkmadan katılanları izlerim hep… Genellikle, parti mitinglerinde olduğu gibi arka taraflara gider nabız yoklar, konuşmalara kulak kabartırım.. Ortalara dalar, profillere göz atarım.. Ara sıra protokol bölümüne bakarım uzaktan.. Sonra platforma çıkan veya çıkartılanları izlerim sessizce.. Bir şey daha yaparım; atlarım arabama, cadde ve sokaklarda tur atarım.. Trafiği kontrol ederken genellikle çoluk çocuk ve gençlerden oluşan grupların davranışlarını, yollardaki taşkın hareketleriyle tacizlere varan davranışlarına şahit olurum..

Bir gazeteci gözüyle herşeyi ince ayrıntısına kadar gözden geçiririm.. Hemen belirteyim “BAKAN” değil “GÖREN” sınıfındayım.. Şu bir gerçek ki, ilk günlerde büyük karmaşa yaşandı.. Vali Ali Yerlikaya ne kadar TEK BAYRAKLA gelin dese de, bazı gruplar, kuruluşlar, dernekler bu çağrıya kulak asmadı.. Ve meydana gelenlerin büyük çoğunluğu bunlardan rahatsız oldu.. Konuşmalarına kulak kabarttığımda “bunlar fırsatçı, bunlara fırsat vermemek lazım” diyenler kadar, “şunlara bakın ya, dün paralelcilerle birlikteydi, şimdi burdalar, almayın kardeşim bunları aramıza” diyenler, daha burada yazamadığım çok şeyler söylüyordu.. Hele bazı bürokrat ve devlet memurlarının, hatta akademisyenlerin, bilim adamlarının, öğretim görevlilerinin o görüntüleri, parti teşkilatına gözükme adına verdikleri mücadele gerçekten çok komik oluyordu.. Ya bazı iş adamları, sanayiciler, dernekler ve STKların cemaat yanlısı olanlarını gördükçe, birde bunların ön sıralarda yer kapmaya çalıştıklarına şahit olunca, söyleyecek söz bulamıyordum..

ALKIŞI HAKEDİYORLAR

Bunun yanında Demokrasi Meydanındaki organizasyon için belediyelerin gerçekten çok iyi organize olduklarına şahit oldum.. Kurulan çadırlarda yemekler, tatlılar ve çeşitli ikramlar yapılıyor. Çay, su  ve meyan şerbeti işinde hiç eksik yok.. Yani meydana gelen vatandaşların her türlü ihtiyacı eksizsiz karşılanıyor. Biraz tuvalette sıkıntı var ama o kadarına hoşgörüyle bakıyoruz elbette.. Şunu hemen belirteyim, bu Demokrasi Nöbetinde o çocuk ve kadınlarımızın hakları asla ödenemez.. Meydanı canlı tutuyorlar.. Görüntüyü güzelleştiriyorlar.. Bu nedenle Vali Ali Yerlikaya başta olmak üzere, Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu ile birlikte AK Partinin il ve ilçe teşkilatları bu yönde alkışı hakediyorlar..

KENTİN HAFIZASI ŞİMDİ

DAHA ÖNEMLİ HALE GELDİ

Daha önce yazmıştım özellikle Sayın Vali Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahine.. Bu kenti yönetiyorlarsa, mutlaka kent hafızasını bilmeleri gerek demiştim hatırlarsanız.. Şimdi bu hafıza işi özellikle kişiler noktasında o kadar önem kazanıyor ki, kenti yönetenler, çevrelerine sokulan, kendilerini farklı gösterip, birlikte görüntüler verilmeye kadar gidenlere çaresiz kalıyor. Çünkü o kişilerin geçmişini bilmiyorlar. Ne yaptıklarını, hangi illegal işlerin içinde olduklarını, nasıl da kendilerini kamufle ettiklerini göremiyorlar.. Herkesimden adamın olduğu, siyaseten, iş dünyasından, memuriyetten, hatta bizim sektörde bile sayıların küçümsenmeyecek noktaya varan insanlar konusunda yeterince bilgilendirilmiyorlar..  Bu yönde yaşanan sıkıntının en net fotoğrafı, Demokrasi Nöbetinde yüzlerine maske takarak gelenlerin görüntüleri olmuştur.. Yine tekrar ediyorum, bu kentin sadece kişiler bazında, ilişkiler çerçevesinde hafıza konusunda bilgilenmek şart olmuştur.. Böylece yıllardır sinsi sinsi devletin beynine kadar sokulmayı başaran Paralelciler konusunda yapılan hata tekrarlanmaz.. Kendisini iyi saklayanların verdikleri görüntüye kanılmaz..  Çünkü bu ülke bizim, bu şehirde bizler yaşıyoruz.. Yönetenlerin başarılı olması demek, bizlerin huzur ve güven içinde yaşaması demektir..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.