1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hiçbir siyasetçi böyle konuşamaz
Hiçbir siyasetçi böyle konuşamaz

Hiçbir siyasetçi böyle konuşamaz

* Celal Doğan tabela partisi olarak girdiği yerel seçimlerde 3 milletvekili çıkaracak oy aldı. Celal Doğan’ın adamlık vasfı var. Bunu ben inkar etsem bile şehirde bir karşılığı var, kimse inkar edemez.

A+A-

* Her şeyin başı iyi insan olmaktan geçer. Vali bey iyi bir insan. 7/24 kuralına göre çalışan bir valimiz. Gaziantep’in en büyük şansı Valimizdir.

* İlk temayülde benim bu şehirde 3 kişiye direk milletvekilliğine katkım var. Biri Mehmet Erdoğan, biri Ömer Abuşoğlu, biri de Fatma Şahin.

* Ak Parti’de vefa yok. Bu çok net. Samimiyetin olmadığı yerde ben olmam. Ben münafık siyaseti hayatta yapmam. 

*Şehrin üst akıl dediğimiz kanaat önderleri kalmadı. Sıkıntının bir tanesi bu. Yani uzlaştırıcı, her kesimi bir araya getiren, bir olay olduğunda gelin beraber bir çay içelim diyen insanlarımızın sayısı azaldı.

* Bu memlekette alınan oyun yüzde 80’i, hatta daha fazlası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın oyudur.

Gaziantep il Genel Meclisi son başkanı Menderes Karaduman, Gazetemize yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Leyla Özekşi Polat ve Meral Kınacılar Erbekte’nin sorularını yanıtlayan Menderes Karaduman, Gaziantep’in en büyük şansının Vali Davut Gül olduğunu söyledi.  Siyasetten, yerel yöneticilere, Gaziantep'in genel durumuna kadar her konuda cesurca cevaplar veren Menderes Karaduman, "Tarihte iz bırakmak için samimi olacaksınız, içten olacaksınız, vatandaşa samimi yaklaşırsanız vatandaşta size samimi yaklaşır. Hizmetlerinizde tarihte yerini alır. Sizin de tarihte adınız söylenir. Şöyle bir bakıyorsunuz keşke Hasan Celal Güzellerimiz, Mustafa Yılmazlarımız, Vehbi Dinçerlerimiz, Mustafa Taşarlarımız, Celal Doğanlarımız ve Abdulkadir Ateşlerimiz olsa. Bu şehir için bunlar katkıdır. Şimdi onlar gittiğinde yerine koyacağınız isimlerin olması lazım diye düşünüyorum. Ancak maalesef yerine koyacak siyasiler yok" dedi. 

İŞTE MENDERES KARADUMAN İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

VALİ BEY İYİ BİR İNSAN

-Gaziantep’in en büyük şansı nedir size göre?

- Şehrin üst akıl dediğimiz kanaat önderleri kalmadı. Sıkıntının bir tanesi bu. Yani uzlaştırıcı, her kesimi bir araya getiren, bir olay olduğunda gelin beraber bir çay içelim diyen insanlarımızın sayısı azaldı. Ekonomik sıkıntılar var, uyuşturucu sorunu var. Muhalefet milletvekilleri zaten yok. Şehrimizde şu anda sürükleyici pozisyonunda olan bir Sayın valimiz var. Her şeyin başı iyi insan olmaktan geçer. Vali bey iyi bir insan. 7/24 kuralına göre çalışan bir valimiz.

ŞEHRİN EN BÜYÜK ŞANSI

"Vali Bey belli bir kesimlerle yürüyor diyenler olabilir. Ancak işin doğası bu. Kim olsa büyükşehir belediye başkanıyla, ilçe belediye başkanlarıyla çalışmak durumundadır. Çünkü onlar şu anda görevde. Diyelim ki Gaziantep valisi başka bir siyasi partinin belediye başkanı büyükşehirden olsaydı onunla gezmeyecek miydi? Eğitim, ulaşım, emniyet konusunda Vali Bey paydaşlarla geziyor. Diğer siyasi partileri de makamında kabul ediyor. Şehrin şanslarından bir tanesi Vali Bey"

HER KESİME ZAMAN ARIYOR

"Vali Bey her kesime zaman ayırıyor. Bakıyorsun bir fakirin cenazesinde, bir bakıyorsun şehit cenazesinde, bir bakıyorsun birinin düğününde, birinin şahitliğinde. Vali bey gerçekten taraf tutmayan, toplumun tüm katmanlarına inen bir insan. Gaziantep için bir şans. Vali Davut Gül Gaziantep için bir şans. Onu iyi değerlendirmek, iyi analiz etmek lazım. Tüm siyasi partilere bence eşit mesafede."

CELAL DOĞAN'IN KARŞILIĞI VAR

-Geçtiğimiz günlerde Celal Doğan’ın Gaziantep’e gelip CHP’de toplantı yapması parti içinde çok eleştirildi. Bir Ak Partili olarak siz bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

-Celal Doğan, evimi toparlamaya geldim dedi. Celal Doğan, siyasi geçmişi, siyasi mirasıyla CHP’de karşılığı devamlı olan bir milletvekilidir. Çünkü Celal Doğan’ın adı hala bu şehirde konuşuluyor. Celal Doğan tabela partisi olarak girdiği yerel seçimlerde 3 milletvekili çıkaracak oy aldı. Bunu iyi analiz etmek lazım. Söylediğim zaman Celal Doğan’ı övüyor diyorlar. Ama Celal Doğan’ın adamlık vasfı var. Bunu ben inkâr etsem bile şehirde bir karşılığı var, kimse inkâr edemez. Adamlık vasfı, dürüstlük, sizleri bir yerlere taşır, tarihe de adınızı yazdırır. Celal Doğan’ın bu şehre hizmetleri var. Ha bana göre siyasi olarak yanlışları da olmuştur. HDP’ye gitmesiyle örneğin. Eğer Celal Doğan HDP’ye gitmeseydi Ak Parti’de siyaset yapsaydı şu anda Ak partinin Gaziantep’te milletvekili sayısı çok daha yukarılarda olurdu.

TARİHE İZ BIRAKMAK ÖNEMLİ

"Tarihte iz bırakmak için samimi olacaksınız, içten olacaksınız, vatandaşa samimi yaklaşırsanız vatandaşta size samimi yaklaşır. Hizmetlerinizde tarihte yerini alır. Sizin de tarihte adınız söylenir. Şöyle bir bakıyorsunuz keşke Hasan Celal Güzellerimiz, Mustafa Yılmazlarımız, Vehbi Dinçerlerimiz, Mustafa Taşarlarımız, Celal Doğanlarımız ve Abdülkadir Ateşlerimiz olsa. Bu şehir için bunlar katkıdır. Şimdi onlar gittiğinde yerine koyacağınız isimlerin olması lazım diye düşünüyorum. Ancak maalesef yerine koyacak siyasiler yok. Kendini olmayan hizmetlerle övdürmeye çalışırsan bunun altı boş kalır. Vatandaş her şeyi görüyor. Vatandaşı da bırak Rabbim görüyor. Şu var, şehirde ve ülkede siz samimiyetle bir şey yaparsanız onun karşılığı olur. Ama işi kılıfına uydurup ben şu yollardan giderim, maddi manevi kazanç sağlarım derseniz ne halkın ne de hakkın yanında bir değeriniz olmaz.

OYLARIN YÜZDE 80'İ ERDOĞAN'INDIR

Gaziantep’te şunu yapıyorlar. Bir il başkanı lazım, işte şu sanayici olsun. Başarılar ortada. Bu memlekette alınan oyun yüzde 80’i, hatta daha fazlası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın oyudur. Bağımsız da koysam yüzde 3 alır diyebileceğimiz bir adam olmadı ki bu zamana kadar. Yani kendilerine yakın birini getiriyorlar. Ahmet beyin (Uzer) siyasi geçmişi var. Sanayici ama o çekirdekten gelen bir siyasetçi. Refah’ta, Fazilet’te il başkanlığı yaptı, öyle bir sanayici. Siyasetle harmanlanmış, diğerleri bu şekilde gelmiyor. Ahmet Bey’in bir alt yapısı var. Sanayici biri için bir koltukta iki karpuz gitmez. Sanayici olan bir adamın siyasetle bağı çok yoktur. Sanayici makine, finansman, ekonomi bunları düşünür, onların ağırlık noktası budur. Herkesin olduğu alanda hizmet etmesi lazım. Sanki sanayici olmazsa şehre katkısı olmaz düşüncesini dikte ediyorlar. Aslında amaçları şehirden çok kendilerine hizmet eden insanları seçip getirmek. Akademisyende öyle. Akademisyenlerden başarılı olan var mı? Bürokrasiden siyasette başarılı olan var mı? Akademisyensen git üniversitede başarılı olmaya çalış.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ VAR

- Son yıllarda herkeste bir korku var. İnsanlar eleştiride bulunmaya korkuyor?

-İnsanlar hak etmedikleri makamda olunca özgüven eksikliği oluyor. Bunu korkuyla bastırıyorlar. Size bir şeyleri dikte etmeye çalışıyorlar. Yani ne demek her şeyi ben bilirim, her şeyin ölçüsü benim, her şey benden sorulur. Bazı insanların davranışları yetkilerine de bakarsan sınırları aşıyor. Yetkilerini padişah gibi kullanmaya çalışıyorlar ve halkın üzerinde bir baskı kurmaya çalışıyorlar. Doğru bir şey değil. İnsanlara kendini zorla sevdiremezsin, baskı altına aldığın insanlar seviyormuş gibi görünür, bu gazetecisi de öyledir, halkta öyledir. İşimden olurum diye korktuğu için, ekmek hatırına seviyormuş gibi görünür.

AK PARTİ ÖYLE BİR PARTİ DEĞİL

Aslında partimiz öyle bir parti değildi. Şahıslar bunu biraz o alana doğru çektiler. Farklı noktalarda kullanmaya başladılar. Bu doğru bir şey değil. Ben mesela makamı bırakan bir insanım. Fakat çaycısından, personeline bizi gören saygıyla önünü ilikliyor. Çünkü biz  onlara dengeli davrandık, korkutmadık, kendimizi sevdirdik. Ak partinin en büyük özelliği halka sahip çıkmasıydı, kendini sevdirmesiydi. Ben yaptım olur, benim dediğimin üzerine laf olmaz, ağzımdan bir kere çıktı, bu yanlışlar çok yapıldı.

GAZETECİLER SÜTUN SANTİM ÖVGÜ HESABI YAPIYOR

Halkımız Anadolu insanı iyi insanlardır. Halka samimiyetle yaklaş yeter. Bir şey yapmana gerek yok samimi davran yeter. Gerçekten söylüyorum. Ama burada bakıyorsun insan bir geçmişine bakar ya. Hepimizin geldiği nokta belli, hepimiz halkın içerisinden fakirlikten gelen insanlarız. Öyle makama geldiğin zaman benim dediğim olur, ben yaptım oldu anlayışı doğru değil. Bir arkadaş var ‘ben diyen Allah diyemez’ der, Allah korusun. Benlik, ego çok kötü bir haslettir. Herkesin bunu aşması lazım. Herkes etrafındaki insanların kendini pohpohlayarak bir yere getirdiğini sandıkları için herkesten aynı davranışı bekliyor. Herkesin çevresine baktığında, o insanların kendisine niye iyi davrandığını iyi analiz etmesi lazım. Peygamber Efendimizi biri övmüş, gözüne toprak atmış. Niye, Peygamber bile kendinin övülmesini istemiyor. Ya Gazetecisiniz Allah aşkına sütun santim hesabı yapan insanlar olur mu ya, çıksan ne olur gazeteye çıkmasan ne olur? Her gün haber, her gün haber, her gün haber. Millet usanıyor, bir bıkkınlık oluyor.

SİZ NASIL DAVRANIRSANIZ ALT PERSONEL DE ÖYLE DAVRANIR

-Siz Ak Partili olmanıza rağmen yeri geldiğinde belediyeleri ve yanlış giden şeyleri eleştiriyorsunuz. Bu tavrınız parti içinden tepki alsa da sizi bu konuda takdir eden büyük bir kesim var. Şehrimizin bir analizini yapacak olsanız neler söylersiniz?

"Ben samimi söylüyorum, şu anda şehrin analizini net olarak yapamıyorum. Niye çünkü yaptığın zaman yanlış anlaşılıyor. Ben şehirde nasıl yaşandığını biliyorum. Kimin bu şehre ne kadar hizmet yaptığını biliyorum, çünkü ben il genel meclis başkanlığı yaptım. 9 ilçe, 440 köy, 180 mezrayı biliyorum, kim ne çivi çakmış biliyorum. Şöyle bir bakıyorum bir 3 senelik zamanda havuzu yapmışız, Rumkale yolunu yapmışız, dubaları yapmışız, okullar yapmışız. Eski valiliğin yerini şu anda vakıflara verdik, onlar kiraya verdi, bir gelir var. Eski çok katlı otoparkı vakıflara verdik bir gelir var. Vakıflarda bunu camilere, okullara harcıyor. Biz bunlarla gurur duyuyoruz. Yapmış olduğumuz hizmetler hiç az değil. Kale’nin yanına içlik yaptık. Niye ismimiz kaldı. Allah da biliyor, devletin bir kesme şekerine ne ben tenezzül ettim ne bizim personel tenezzül etmeye çalıştı. Çünkü siz nasıl davranırsanız alt personelde öyle davranır. O tarihlerde dolaylı bütçemiz büyükşehir kadardı, eğer ihalelere girseydik, işlerine karışsaydık daire başkanlarımız birçoğu büyükşehirde çalışıyor onlara sorabilirler şu anda meclis başkanı olarak tek kuruşluk bir ihalede dahlimiz olmadı. Kanun ne diyorsa biz şunu da demedik partilimiz alsın demedik o işi düzgün yapan insanlar prosedüre uyarak ihaleye girsin alsın dedik. CHP’li insanlarda var. Hala beni arayıp çocuğuna iş konusunda yardımcı olmamı isteyen insanlar var. O insanlarda bir sevgi bırakmışız ki bizi arıyorlar. İşte mutluluk budur.

ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİME GİDİYORUZ

Önümüzde bir seçim var. Milletvekili sayısını korumak veya artırmak için parti neler yapmalı?

"Çok önemli bir seçime gidiyoruz. Bir defa hangi coğrafyada yaşadığınıza haritaya bir açıp bakacaksınız, Türkiye’nin etrafına bir bakacaksınız, şehrimize bir bakacaksınız ondan sonra oturup karar vereceksiniz. Benim yakınım olsun diye listelere koyduğunuz insanların değerlendirmesini halk yapacak. Ben yapmam.

CUMHURBAŞKANINA YÜK OLMAMAMIZ LAZIM

"Cumhurbaşkanımıza yük olan insanlar olmamamız lazım. Biraz yükü sırtlamamız lazım. Nasılsa Cumhurbaşkanımız bir oy alacak, bende bu şehri şu şekilde dizayn ederim diye oturup kapalı kapılar arkasında milletvekili sıralaması yapmak çok doğru bir şey değil. Samimiyetle söylüyorum, bu şekilde bir sıralama yaparsanız parti zarar görür, sizde huzur bulamazsınız. Ben samimi bir insanım. Samimi konuşurum aslında ben münafık bir siyaset yapmak istemiyorum. Hayatım boyunca insanlarında bu şekilde davranmasını isterim, yoksa siyaset yapsam affedersiniz onları amiyane tabirle cebimden çıkarırım. Ama onu yapmıyorum. Ben dürüst olarak siyaset yapmak istiyorum. Vicdanı olan insan zaten, bu partiye bir tane daha fazla oy oy getirecek insanı arar bulur. Bazen kendi kendimize şunu sormamız lazım, biz ilkelerimizle, samimiyetimizle, inancımızla, içtenliğimizle aynı istikamete doğru gidiyor muyuz diye sormamız lazım. Herkes kendini çok zeki zannediyor. Yemin ediyorum kimse kimsenin yaptığı siyaseti yutmuyor aslında. Yutuyormuş gibi görünüyor. Kimsenin aklıyla alay etmeyeceksin. Kimse kimseden çok zeki değil. Millet edebi gereği, siyaset gereği, beklenti gereği konuşmuyor olabilir, samimi davransan ne olur ya...

-Temayül yoklaması niye dikkate alınmıyor?

-Herkesin aklı temayül yoklamasında, insanlar bir ay temayül yoklamasında dolaşıyor. Çok da dikkate alınmıyor. Bu bir haktır aslında o hakkı yiyenler o hakkın sorumluluğunda kalırlar. Genel merkez bir temayül yoklaması yapıyor, ondan sonra buradaki yerel siyaseti elinde tutan unsurlar oturuyor, kendi siyasi ikballeri için liste hazırlıyor. Temayül yoklaması, insanların hakkı, emeği, geçmişi filan onları gündeme dahi almıyorlar. Bu çıkar çıkar, her şeyinden çıkar.

FATMA ŞAHİN'E ELİMDEN GELDİĞİ KADAR DESTEK VERDİM

-Bakın ilk temayül değerlendirildi. İlk temayülde benim bu şehirde 3 kişiye direk milletvekilliğine katkım var. Biri Mehmet Erdoğan, biri Ömer Abuşoğlu, biri de Fatma Şahin. Evet net. 3 kişiye milletvekilliğinde net katkım var. Mehmet Erdoğan MHP’deydi destek verdik belediye başkanı adayı yaptık. Kendi inkâr etmiyor zaten söyledi. Fatma Hanım eşiyle buraya geldi ben onda çok tanımıyordum işin doğrusu. Milletvekili adayı olacağım dedi. Ben de söz, elimden geldiği kadarıyla size destek veririm dedim. İlçe başkan yardımcısıydım ciddi bir oy aldı. Metin bey istifa etti kısmeti varmış milletvekili oldu.

Bugün iyi ki Fatma Şahin’i temayülde desteklemişim diyor musunuz?

-Ben hiç bir siyasi hareketten bu zamana kadar pişmanlık duymadım. Ondan sonra seçilen kişilerin yol yürüyüşü, vefası, karakteri hizmet anlayışı neyi götürüyorsa, onu yapıyor ben ona bir şey diyemem. Onun öyle kısmeti varmış, ondan sonra biz milletvekilliğinde destek verdik, kendi öz çabasıyla hanım kolları başkanı oldu, ondan sonra bakan oldu, ondan sonra büyükşehir belediye başkanı oldu. Biz sadece füzeyi ilk ateşlersin ya biz füzenin fitilini yaktık, Fatma hanımda aya çıktı.

AK PARTİ FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİ

Ak Parti eski Ak Parti mi?

- Ak Parti fabrika ayarlarına dönmeli. Kimsenin hakkına hukukuna girilmemeli. Şu anda bana yetki verilse, diyelim ki öyle bir seçme yetkisi verildi. Vicdani olarak o kadar zorlanırsın ki elin ayağın titrer. Çünkü önüne koyarsın insanları, partideki geçmişini, siyasi geçmişini, emeğini. Şunu da söyleyeyim bu milletvekilliği seçimi yerel seçimlere direk etki edecek.

ZOR SEÇİM

Ak Parti zor bir seçime giriyor. Şu anda karar vericiler her zaman olduğu gibi Gaziantep’te belli bir grup var. Halk memnunsa devam etsinler. Yani biz milletvekillerimizle ilgili yorum yapamam, halk yapıyor zaten. Ama şunu söylemek istiyorum Cumhurbaşkanı seçimi ile milletvekili seçimi oy oranına bakarsak benim tahmini görüşüm arada makas olacak. Cumhurbaşkanımızın aldığı oy milletvekillerinin aldığı oydan fazla olacak gibi görünüyor. Ha bunun oranı yüzde 6 mı olur, yüzde 8 mi 10 mu olur onu şu anda bilemiyorum.

MİLLET İTTİFAKI 

-Millet İttifakı için neler söyleyeceksiniz?

-Cumhurbaşkanımız çok şeyi üstlenmiş gidiyor. Hakikaten şu anda dünyada Cumhurbaşkanımız gibi bir liderde yok. Hem küresel ölçekte hem bölgesel hem de ülke içerisinde Cumhurbaşkanımızın üzerinde çok ağır yükler var. Biz baştan beri söylüyoruz bu yükün hafiflemesi lazım bu hafiflemesi içinde yol arkadaşlarının kendi alanlarında halkın yanında bir karşılığının olması lazım. O yüzden milletvekili seçimlerinde biraz daha dikkatli olmak lazım. Bu sefer karşıdaki blok sayısı çok arttı ve biraz kenetlenmiş gibi görünüyor.

SİYASİ GÖRÜŞLERİ FARKLI

Ama ben millet ittifakının tek adayla gidemeyeceğini düşünüyorum, gidemez de. Çünkü birbirine uymayan 6 tane parti. Siyasi görüşleri farklı. Onlarında en büyük hatalarından bir tanesi işte tek hedef olarak Erdoğan’dan kurtulmak üzere kurulmuş bir masa, ekonomik programı yok, terörle ilgili mücadele yok, iyi bir politikaları yok, mecliste alınan kararlarda bunu görüyoruz. HDP’de 7.ortak gibi, oda el altından bunlara destek veriyor. Bunlara memleket teslim edilse bile seçimde 3, 5 ay sonra memleketi geri tekrar Ak partiye vermek durumunda kalırlar, çünkü götürecek bir kadro orada görünmüyor. Şimdi bu kadar eleştiri yapılıyor ama Ak partinin kadroları yine de ülkeye şu anda en büyük hizmet verecek kadrolar.

GENEL SEÇİMLER,YERELİ ETKİLER

-Milletvekili seçimleri yerel seçimleri nasıl etkiler?

-Milletvekilleri seçimleri yerel seçimleri etkiler. Siz yerel seçimlere milletvekillerinin almış olduğu oy oranıyla gideceksiniz. Cumhurbaşkanı yok orada, artık şahıslar var, seçmen var. Yerel seçimler biraz daha farklı. Milletvekili sayısını düşürdüğünüz zaman seçmenin Ak Parti seçmeninin motivasyonu düşer, direk etkileyecek. Yani karar vericiler ya ben şu şu milletvekillerini koydum, bunlarla da yerel seçimlere giderim derse o performans o sinerji sandığa yansır. Ekonomik sıkıntı var, bunu da muhalefet devamlı çarpıtarak halkın önüne koyuyor. İnşallah enflasyon düşer, halkımızın biraz daha refah seviyesi yükselirse yerel seçimlerde adayların işini kolaylaştırır.

KENDİMİZİ ALDATMANIN ANLAMI YOK

-Gaziantep’in son yıllardaki gelişimini nasıl görüyorsunuz? Artıları ve eksileriyle kent nereye gidiyor?

"Gaziantep’in zaten istatistikleri de var. Yaşanabilir kentler arasında 33. Sırada. Gaziantep için önceden gri şehir diyorduk, bazıları doğunun Paris’i diyorlar. Ya kendi kendimizi aldatmanın bir anlamı yok. Gaziantep varoşlarla, sanayinin harmanlandığı bir şehir. Bu bir gerçek. Burada sanayi olmasa bir Gaziantep olmaz. bu da doğru. Şehrin üçte ikisi hatta  daha fazlası varoşlardan oluşuyor. Maalesef şehir merkezindeki varoşlara el atılmadı. Biz sağa sola gideceğimize, kuzeye güneye gideceğimize şehri kendi yerinde Ankara’da Melih Gökçek’in yaptığı gibi dönüştürseydik hem modern bir kent olurdu hem şehir bütçesine bu kadar yükler binmezdi."

GAZİANTEP'İ SEVİYORUM

Düşünün Türktepe, Çıksorut, Kayaönü, Zeytinli, Karşıyaka, Düztepe buralar dönüşmüş olsaydı eğer, şu anda raylı sistem açılacak ,15 sene önce projesi yapılan bir yer Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun o insanların tamamı raylı sistemle Organize Sanayi Bölgesine gidip gelebilecekti. Şehri biz dönüştürseydik ulaşım problemini de halletmiş olurduk, şehri biz dağıttık, çok açıldık. İftira filan değil bakılabilir, ben bunu niçin söylüyorum Gaziantep’i de şehrimi de çok sevdiğim için söylüyorum. İstanbul’a gitsek bile 1 hafta sonra Gaziantep’i özlüyoruz. Benim sadece burada dikkat çekmek istediğim şey şehrimizin daha güzel olmasıyla ilgili.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK

Şehrin yüzde 10’luk bir kesimi imarlı, modern bir şehir anlayışı var, yeşil alanı var. Düztepe tarafına baktığınızda sonradan Yeşil Vadi yapıldı, birde Düztepe Parkı var onun dışında uçaktan bakın yeşil alan diye bir şey yok. Bir insanın Gaziantep’te akşam 8’den sonra gidebileceği mekan sayısı kalmamış. Tabi 33. Sıra. O bile iyi bir rakam. Böyle bir şehirde yaşıyoruz. Eğitim için gece gündüz çalıştık. Plaketlerimiz var. Şunun da hakkını yememek lazım Gaziantep’te son zamanlarda en başarılı valilerden bir tanesi Vali Davut Gül. Çok emek, gayret sarf ediyor. Hakikaten derslik başına düşen öğrenci sayısı şu anda normallere yaklaşıyor, tek eğitime tamamen geçilmesi için canla başla çalışılıyor. Şehir böyle bir şehir.

SANAYİCİLERE KONTROLSUZ KREDİ VERDİLER

Sanayicimizin de omuzunda çok yük var. Orada da biz 2013 , 2014 yılında verdiğim demeçlerde de söyledim, kontrolsüz bir kredi verdiler sanayicimize, çok borçlandı, bir şekilde sahip çıkmak lazım. Böyle ellerine ilk 100’e girdiniz diye plaket vererek değil, üretimde, elektrik, SSK’sında, giderlerinde destek olmak lazım. Çünkü bakıyorsun ilk 100’e giren sanayicinin bankadaki yükü çok ağır. Kredi olarak söylüyorum. Kendi kendimizi aldatmamalıyız. Reel olarak bakmamız lazım. Almanya 2. Dünya Savaşına girmiş yerle yeksan olmuş, dünyaya ilan etmiş, ben yenildim demiş, sıfırdan başlamış. Şu anda Alman ekonomisine bir bak. AB içerisinde Almanya’nın şirketlerine bir bak, şunu dememiş Almanya ben savaştan galip çıktım dememiş Mercedes, Porsche, Siemens Bayer’ine Alman şirketlerine bir bakın ya. Konukoğlu’nun bir lafı var işin hilesi dürüstlüktür. Biz dürüst olacağız, samimi olacağız, içten olacağız. Bu ticarette de, sanayide de de siyasette de geçerli.

KARAKTERİNİ İPOTEK ALTINA VERMİŞLER

Şu anda görevde filan değilim, Allah’ta biliyor benim için şehrimizin insanlarının huzura ermesi önemli başka bir beklentimiz yok. Beklentisi olan insanlar bizler gibi açık konuşmuyor zaten. Onlar uydum hazır olan imama, başka bir şey yok. Şehirde şuna alıştırıldı insanlar, makam sahipleri diyor ki ben herhalde kusursuzum diyor. Allah Peygamberleri bile zaman zaman uyarmış, en kusursuz olan insanlar onlar, zaman zaman ayetler gelmiş. Ya herkes gözünün önüne biraz baksın ya. Karşıyı eleştirirken, ben ne kadar samimiyim diye düşünmesi lazım. İnsanın kendi kendine bakması lazım. Şehir için net olarak bir şeyi tespit edipte problemlere çare bulma oranı çok düşük. Herkes birbirini idare ediyor. Şehirde vizyoner insanlar vardı, ben ismini saymak istemiyorum Organize Sanayide var, geçmiş yöneticilerimizde var. Söylediğimiz zaman bu seferde adamlar hedef oluyor. Karakteri zayıf insanlarda var. Diyelimki bir makam sahibiyle aram ters düştü benim twitterımdan, Instagramımdan, facebookumdan hepsinden çıkıyor, korkusundan. Baskı altında hissediyor, karakterini ipotek altına vermiş olan insanlar bunlar, ha onlar bizi takip etmesin zaten. Ben onlara saygıda duymam.

VEFA YOK

-Ak Parti’de vefa var mı?

-Ak Parti’de vefa yok. Net. Samimiyetin olmadığı yerde ben olmam. Ben münafık siyaseti hayatta yapmam. Gerçekten öyle. Vefanın olmadığı yerde samimiyetin, inancın olmadığı yerde ben olmam. Ben kendime göre milliyetçi muhafazakar bir insanım. Benim saygı duymadığım insan sağı solu oynayan, bir gün orda bir gün şurda insanlardır. Bazıları kerameti kendinden menkul ama farkında değiller.

TEKLİFLER VAR

-Eleştirel özelliğinizden dolayı başka partilerden teklif alıyor musunuz?

-Başka partilerden teklifler oluyor. Bir milletvekili günü geçtiği için söylüyorum aradı, tanımıyordum, başka bir tanesi aradı, başka partilerden teklif geliyor. Bunu söylerken olmayan bir şeyi söylemem. Bana şunu da dedi ben çok kişiyle konuştum senin gibi görmedim bize fikir olarak katkıda bulun dedi Bende şu anda Ak partide siyaset yapıyorum dedim. Daha yakın bir tarihte çok büyük partinin yetkilileri aradılar, partiye davet değil de görüşmek istediler. Doğru olmaz etik olmaz, şu anda Ak partide siyaset yapıyorum dedim. Bunu diğerleri makamdan düşse bir tanesi kapısı çalınmayacak insanlar olduğu için söylüyorum. Kendi kendilerini şu anda Kaf dağında görüyorlar. En büyük değer halkın yanındaki değerinizdir. Allah’a şükür bugüne kadar bir şaibeye bulaşmadım bir olumsuzluğumuz olmadı bunu övünerek söylüyorum. Bu şehirde yaşıyoruz insanlar yüzümüze karşı söylemese bile arkanızdan söylerler şunu yaptı bunu yaptı diye. Onu dedirtmemek lazım.

DÜRÜSTLÜK ÇOK ÖNEMLİ

Beytülmal diye hep söylenir ya vatandaşın bir kibritine bile, bir kaşık şekerine sahip çıkmak o anlayışla siyaset yapmak lazım. Bedri İncetahtacı’nın arkasından kimse kötü diyor mu demiyor. Cenazesi Ulu Camiden mezarlığa kadar omuzlarda gitti. CHP’ilisi, MHP’lisi her kesimden insan vardı. Dürüst çalıştı, dürüst yaşadı, dürüstçe rahmete kavuştu gitti. Ya şunu biz kendi kendimize sormamız lazım vatandaş bizi nasıl tanıyacak, arkamızdan ne konuşacak öbür dünyada Allah’ın huzuruna nasıl çıkacağız. Allah’ın emrettiği şekilde yaşamaya çalışan insanlar çok ayak oyunlarının içerisinde olmaz. Aslında benim ölçüm, mihenk taşım, inancım nedir biliyor musunuz ülkem, bayrağım, vatanım. Onun dışındaki çok konuşmalar beni çok ilgilendirmiyor. Artık bu memlekette resimlerimizde var internet sayfalarında. Vatanımızın bütün hassas noktalarında emniyetimizinde, valimizin de siyasilerimizin de yanında oluruz. Benimle geçinemeyen kim varsa önce kendine baksın, bende sıkıntı yok. Biz vatanımızı ülkemizi şehrimizi seven insanlarız, ben Gaziantep’i herkesten daha çok sevdiğime inanıyorum. Konuştuklarımızın tamamı yerel siyaset. Genel politikamızı Cumhurbaşkanımız zaten dünyada temsil kabiliyeti çok yüksek bir insan o yapıyor. Yerelde de herkes dürüstçe hakka hukuka riayet ederek siyaset yapmalı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT – MERAL KINACILAR ERBEKTE 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum