1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. HİÇ HUZURUMUZ OLMAYACAK MI ?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

HİÇ HUZURUMUZ OLMAYACAK MI ?

A+A-
Türkiye'de herhalde ilk kez genel seçim olduktan sonra ciddi manada kaos yaşanıyor..Bunun sebeblerini kimileri mevcut iktidarda, kimileri Yüksek Seçim Kurulunda veya yargıda bulabilir..Ama sonuç itibarıyla herkesin bir haklı yanı var maalesef..
Yarın mecliste yemin yapılacak ama kimsenin tadı tuzu yok..Çünkü BDP'nin 36'dan 35e düşürülen milletvekilleri bir yanda, CHP'nin ve MHP'nin cezaevindeki üç milletvekili bu yemin töreninde olmayacak.. BDP'nin halen cezaevinde bulunan 5 milletvekili de hapiste kalacak..Yani bu kadar kaosun altından nasıl kalkılacak doğrusu bende merak ediyorum..
Bildiğim tek şey, vatandaşların oylarının resmen gasp edildiğidir.. Bunu YSK da yapıyor, 3 yıldan beri delil bulamadık diye insanları cezaevinde tutan zihniyet te yapıyor.. Türkiye'de huzur isteyenler olarak, bu gelişmeleri gördükçe inanın yüreğimiz sızlıyor..Kürt sorununa birtürlü çözüm bulunamayışı canımızı yakıyor..

GECE YARISI HAVAİ FİŞEK ATANLARA SESLENİYORUZ

Gece yarısını geçiyor..Saatler 00.30 a geliyor.. Müthiş bir gürültü..Kesinlikle bomba veya bir yerde patlama olmuş diyerek panikliyorsunuz..Uykuda iken yataktan fırlıyor, oturuyorsanız aman Allahım neler oluyordiyorsunuz..Uyuyan çocukları ve yaşlıları bir düşünün hele..Ya hasta olanları..Evinde veya sağlık merkezlerinde acılarını dindirmek için sessizliğe ihtiyaçları olan hastaları bir düşünün..
Bu olay Gaziantep il sınırlarında her gece yaşanıyor..Ve gün geçtikçe saatler geriye kayıyor..Yani eskiden saat 22-23 sularında oluyordu..Şimdi 24'ü buldukları yetmiyormuş gibi geçmeye başladılar..
Bir kere şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Düğünü olanlara, kına, nişan veya tören yapanlara saygım var..Ama onlar bizlerden saygı bekliyorsa, birazcık da kendileri dışındaki hayatın içindeki insanlara da saygı göstermek zorundalar.. Herkesin bir ucundan tutacağı düğünü mutlaka var..Bunu yok sayamayız..Ama bunun da bir sınırının olması gerektiğini bilmeleri gerek..Havai fişeklerin yarattığı gürültü belki o sırada eğlenceye dalmış insanları rahatsız etmeyebilir.. Ama çevreye yaydığı korku ve yukarıda bahsetmeye çalıştığım insanlarda yarattığı travmanın etkisini de dikkate almak zorundalar..

EMNİYET BU KONUYA SEYİRCİ KALMAMALI

Gelelim bu işin emniyet boyutuna..Aslında çevre müdürlüğü dahil belediyeleri de ilgilendiren bu meselenin çözümünü sadece emniyetten beklemek haksız olur..Ama bu konuya duyarlı olduğunu bildiğim Emniyet Müdürü Sayın Süleyman Oğuz'un el atmasını beklediğimi söylemeliyim.. Niye doğrudan Süleyman Oğuz diyorsam, çünkü bu havai fişek patlaması, bir bombanın gürültüsü kadar etki yaratıyor..Ülkemiz ve şehrimiz için gece yarıları böylesine gürültü yapan maddelerin patlatılması, huzurumuz kadar güvenliğimizi de ilgilendiriyor.. Polis gece yarıları böyle gürültülere havai fişek alışkanlığına sokulursa, rehavetin gelebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır..Kaldı ki, bu kentte gürültü konusundaki saat sınırlaması da asayiş yönünden önemlidir..Ciddi bir toplantı yapılır, herşey masaya yatırılır ve özellikle gece başlayan gürültüler için çözümler üretilir..Örneğin havai fişek konusuna sınırlama getirilir..Kent merkezinde sağlık kuruluşlarının ve konutların yakınlarında saat 22 en fazla bilemedin 22.30 sınırı konulur..O saatten sonra aşırı gürültü yapan havai fişekler yasaklanır..

TÜRKİYE'NİN EN GÜRÜLTÜLÜ ŞEHRİ GİBİYİZ

Söz konusu şikayetler sadece bununla sınırlı değil elbette..Bu kentte düğün sonrası araba konvoylarının gürültüleri var. O da gece yarısını geçiyor ve 15-20 araba klaksonlarıyla gelin ve damadı evine götürüyor..Bazıları evin önünde caddeyi kapatıyor ve halay çekiyor. Baktığınızda hoş bir gelenek gibi gelen bu görüntülerin o çevrede bulunanları ne kadar rahatsız ettiği mutlaka hesaba katılmalıdır..Motosiklerin gürültüsü ve arabalarda camlarını açıpta, müziği en yüksek sesine çıkartanların gürültüsünü de eklediğimizde, Gaziantep'in belki de Türkiye'nin en gürültü şehri olduğunu söylemem mümkün olacaktır.. Sayın Süleyman Oğuz'dan isteğimiz, her köşe başında görev yapan ve vatandaşlarına güven duygusu aşılayan ekiplerin, gürültü konusunda da sorumluluk almaları için harekete geçmesidir..Bu konuda her türlü desteğimiz açıktır..
ÖĞRENCİ VELİLERİNDEN VALİ KAMÇI'YA TEŞEKKÜRLER
Cumartesi günü sabahın erken saatlerinden itibaren telefonum çalmaya başladı. sınava girmek isteyen bazı öğrencilerin nüfus cüzdanları olmayınca okullara alınmayışı..İlk etapta görevlilere hak veriyorsunuz..Ama sonra bir yılın emeğinin bir ihmallik veya hata yüzünden kaybedilmesine gönlünüz razı olmuyor..Israrla arayan dostum, oğlunun nüfus cüzdanını kaybettiğini ve sınava giremeyeceğini söyleyerek çözüm istiyor. Baba çaresiz..Sadece o değil tabii.. İlginç tesadüf 19 Mayıs lisesi önünde aynı sorunla karşılaşıp bekleyen veliler ve öğrencilerde işin içinde..Ne yapılabilir, ne olabilir diye düşünüyoruz..Velilerden birisi nüfus müdürlüğü açılmalı diyor. Sonra da bazı illerde sınavlar için nöbetçi nüfus müdürlüklerinin açık tutulduğunu söylüyor..Hatta birisi nüfus müdürlüğüne gittiklerini ve kapalı olduğunu ifade ediyor..
Yani anlayacağınız öyle bir drama ki, sormayın gitsin..Öğrencilere kızmak çare değil..Babalara ne yapayım kardeşimdemeyi de vicdanınız elvermiyor..Çaresiz böyle durumlarda ilk aradığım kişi olan Sayın Vali Süleyman Kamçı'nın, her zaman açık telefonunu çeviriyorum..Durumu anlatıyorum ve bu öğrencilerin sahtekarlık yapmadığını sadece ihmalliğe dayalı bir hata işlediklerini dile getirerek ne yapabileceğini söylüyorum.. Sayın Kamçı kapat telefonu sana dönerimdiyor..Aradan 10 dakika geçmeden telefonum çalıyor ve Ökkeş bey eğer öğrencilerin üzerlerinde resimli okul kimlikleri varsa, milli eğitim müdürüne talimat verdim sınava alınacaklardiyor. Tabii hemen beni arayan velilere dönüyor ve Vali beyin söylediklerini tekrarlıyorum..Bir sevinç bir heyecan inanamazsınız..Tabii durum bununla da kalmıyor ve nüfus müdürlüğü harekete geçiriliyor. Bu arada il milli eğitim müdürü Ekrem Serin de duyarlı davranıyor ve sınav yapılacak tüm okullarda bu durumda olan öğrencileri yol gösterici bilgiler verdirtiyor..Sonuçta nüfus müdürlüğü de açılıyor ve öğrencilerin cüzdanları çıkartılarak pazar günkü sınava girmeleri sağlanıyor..
Evet.. Ben önce velilerinin isteği üzerine onlar adına, daha sonra da duyarlı davranıp hemen çözüm yolunu bularak öğrencilerimizin sınava girmesi konusundaki hassasiyetinden dolayı gazetemiz adına Gaziantep Valisi Sayın Süleyman Kamçı'ya teşekkür ediyorum..
Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.