1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hiç bunu duymamıştık
Hiç bunu duymamıştık

Hiç bunu duymamıştık

Alyamaç Turizm sahibi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliğin Genel Başkan danışmanı Cemal Alyamaç, Gaziantep'in Türkiye'nin en pahalı şehri olduğunu iddia etti.

A+A-

 Alyamaç, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin Haftaya Bakış Köşesi'nde, "Bu şehre nasıl turist gelecek?" diye sorarak kentte yaşanılan sıkıntıları ve eksiklikleri gündeme getirdiği yazısına sonuna kadar katıldığını belirtti. Gaziantep'e turist getiren acentaların yemekler pahalı olduğu için akşam yemeği ve konaklama için komşu şehirleri tercih etmeye başladığını üzülerek dile getiren Alyamaç, "3 Milyon turistten bahsediyoruz, 3 milyon turist değil, 13 milyon turistte gelse ne olur? Sonuçta memlekete para kazandırmadıktan sonra, gelen turistin hiç bir önemi ve anlamı yok" dedi.

BİR GÜNLÜK YEMEK 200 TL'Yİ BULUYOR

Pahalılıktan dolayı tur şirketleinin artık Gaziantep'i farklı bir destinasyon içerisine koyduklarını anlatan Cemal Alyamaç, "Gaziantep'e gelen bir turistin bir günlük yemek parası 200 TL'yi buluyor. Bunun için tur şirketleri Gaziantep'i farklı bir destinasyon içine koydu. Şu anda bizim Seyahat ecantaları arkadaşlarımız, illerden grup fiyatları talep ediyorlar veya bu bölgeyi destinasyona koymaya çalışıyorlar ,ancak hepsi şu şekilde oluyor. Biz gelelim, gündüz Gaziantep'i gezelim, akşam Şanlıurfa'ya gidelim, orada kalalım veya Hatay'a gidelim Hatay'da kalalım. Gaziantep'te kimse kalmak istemiyor. Kalmamasının baştaki sebebi yemeklerinin çok pahalı olmasından. Bugün bir akşam yemeği Hanlarımızda 100-110 lira arası. Ünlü bir kebapçıda iki kişinin ödediği ücret 125 TL. Öğle yemeği lüks bir yerde en son 63 TL'ydi. Sevgili arkadaşım Gaziantep'te sabahleyin adam otelde kahvaltı almak istemiyor bir beyran yiyecek veya bir katmer yiyecek bugün bir beyran ve katmer yediği zaman kişi başı aşağı yukarı 40 lira para ödeyecek. Bir günlük maliyeti 200 lira. Zaten Gaziantep'e satılan turun maliyeti ne kadarki? Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin'de daha ucuz" diye konuştu. 

ŞANLIURFA, MERSİN, HATAY, ADANA BİZDEN UCUZ 

Seyahat acentalarının işinin zor olduğunu söyleyen Alyamaç, "Niye? Maliyet hesabı yaparken Şanlıurfa maliyetini 10 liraya baz alıyorsa, Gaziantep maliyetini 20-25 liraya baz alıyor. GAP turlarında en büyük maliyetler yemek ve konaklamalardır. İnsanlar ne yapıyor Gaziantep'i şöyle bir destinasyonun içerisine alıyorlar. Sabah bir şekilde Gaziantep'e geliyorlar sabah hiç bir şey yedirmiyorlar veya kumanya dağıtıyorlar. Öğlen herkesi serbest bırakıyorlar kim nerede canı ne isterse onu yesin diyorlar. Ama akşam mutlaka Gaziantep'i terkedip gidiyorlar. Artık konaklama ve yemek fiyatlarının ucuzluğundan dolayı, Şanlıurfa'da, Kahramanmaraş'ta kalıyorlar.  Turizm şirketi bunu düşünmek zorunda. Ben size birşey satarken sizi düşünmek zorundayım. Ben sizi aldım Gaziantep'e getirdim, 300 liraya tura geldiniz bir günde 200 lira yemek masrafı verdiğiniz zaman müşteri anlamıyor, acente bizi burada kazıklıyor diyor. Acente bizi götürüyor, buralara yüksek fiyatla sattıttırıyor, oradan komisyonu alıyor diyor. Bu bir gerçek. Biz bu şekilde buraya turist alamayız. Yaklaşık Şanlıurfa'yla aramızda yüzde 30-40 fiyat farkı var, Hatay aynı şekilde. Adana ile yüzde 25-30 fiyat farkı var, Mersin ile ise aramızda yüzde 50'den fazla fark var."

FİKRET BEYİN GİTMESİ BÜYÜK KAYIP OLDU

'Gaziantep bitiyor aslında, hele hele turizm anlamında bitti bitecek' diyen Alyamaç, "Maalesef Gaziantep'i bu şekilde perişan ettiler. Gaziantep'teki esnafta para kazanmalı. Gaziantep bitiyor aslında hele hele turizm anlamında bitti bitecek. Fatma Şahin güzel şeyler yapmaya çalışıyor varolsun elinden geleni yapıyor ama onu yönlendirecek ekibi sıfır. Hatta eksi diyebilirim. Fatma başkanımın ciddi bir turizm danışmamına ihtiyacı var. Daha önce Fikret Murat Tural vardı. Sektörden birisiydi. Sektörden anlıyordu. Yönetim bizi tanımıyor. Fikret beyin gitmesi büyük kayıp oldu. Biz bu işi gönüllü yapmaya razıyız. Karşılığında hiç bir şey beklemeden Gaziantep için yapmaya hazırız" dedi.

TÜRKİYE'NİN EN PAHALI ŞEHRİ

Gaziantep'te otobüs fiyatlarının yanısıra uçak biletlerinin de pahalı olduğunu belirten Alyamaç, "Otobüs daha önce 800-850 TL iken, bugün 1200-1300'e alıyoruz. Uçak biletlerinde eskiden bir bacağını Gaziantep yapardık, hatta iki bacağını Gaziantep'ten uçururduk. Şimdi yaptığımız ise Adana'ya, Şanlıurfa'ya indir, bindir oluyor. Niye uçak fiyatları çok pahalı. Onur Air teke düşürdü, atlas kaldırdı. Bir gün önce almaya kalktığınızda 350-400'den ucuza bilet yok.  Rehberlik hizmeti pahalı. Bir grup getireceğiniz zaman bunları düşünüyorsunuz. Gaziantep bugün Türkiye'nin en pahalı şehri. Kesinlikle. Bununla ilgili kiminle derse tartışmaya hazırım" dedi. 

MARKA ŞEHİR DİYE DİYE ŞEHRİ BİTİRDİK

İlkbahar ve sonbaharda turizm yapan bir şehir olduğumuzu, maalesef şehrimizde etkinliklerin bu tarihlere denk geldiğini söyleyen Alyamaç, "Oteller bu dönemlerde fiyatları yükseltmeye başlıyorlar. Bu defa acenta bölgeyi tercih etmiyor. Şehir olarak bir defa bunları önümüze alıp düşünmemiz lazım. Yapılması gerekenleri yapmamız gerekiyor. Turist gelip burada para harcamadan gidiyorsa, esnafımıza para kazandırmıyorsa o turistin gelmesi bize zarardan başka birşey değil. Şirketler burada konaklama olmadığı için alışveriş imkanı da az veriyorlar. Daha önce biz yarım gün free zaman verirdik. Şimdi gelen şirketler en fazla 1 saat veriyor. Şehrin dinamiklerinin bir an önce biraraya gelmesi lazım bu işe kökten çözüm bulunması lazım. Biz marka şehir diye diye şehri bitirdik. Markalaşacak hiçbir şeyimiz yok" dedi.

FATMA ŞAHİN GÜZEL İŞLERE İMZA ATIYOR AMA...

İnsanların gözünde Gaziantep'in hakikaten çok güzel ama ultra lüks, ultra pahalı bir şehir olduğunu belirten Alyamaç, "İşte bir gün iyi olursam gideceğim, bir gün bedavaya davet edilirsem gideceğim havası estirilmekte. Buda bizim zaten hali hazırda Suriyelilerin bitirmiş olduğu potansiyeli yerle bir ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin çok güzel işlere imza atıyor ama etrafındaki insanların profesyonel turizmcilerden oluşması gerekiyor. Bana getirisi olmadıktan sonra ben o reklamı ne yapayım?" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum