1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hiç bu kadar sinirlenmemişti
Hiç bu kadar sinirlenmemişti

Hiç bu kadar sinirlenmemişti

Sucu: Pahalılık Çalıştayı yapacaktınız ama askıda kaldı.

A+A-

Sucu: Pahalılık Çalıştayı yapacaktınız ama askıda kaldı. Bir porsiyon kebap 50 TL. Başka şehirlerde fiyatlar böyle değil. Bir an önce gastronomi şehri unvanının şehre yarar hale getirilmesi lazım. Vatandaşlar sizinde tanıtımını yaptığınız 3 dakikalık videonun 220 bin liraya ihale edildiği, ekonomik krizde bu kadar harcamanın nasıl yapıldığını soruyorlar.

Şahin: Bu filmin aynısını CHP olarak yapın, aynı kalitede daha uygun fiyata yapın. Bu kardeşiniz cebinden para ödemezse şerefsizdir. Pişman olduğum işi yapmam. Ben Güney Kore'den Kapadokya'ya gelen turisti, Akdeniz'e gelen Almanı, İngilizi nasıl Gaziantep'e getiririz diye düşünürken, bu film üzerinde bu kadar beğeni sağlanmışken, eleştirmenizi anlamakta zorlanıyorum.

Hiç bu kadar sinirlenmemişti

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in de rol aldığı Gaziantep'in tanıtımı için hazırlanan 3 dakikalık video mecliste tartışmalara neden oldu.   Başkan Fatma Şahin, CHP Belediye meclis üyesi Mehmet Sucu'nun filmin ihalesinin hangi firmaya kaça verildiğiyle ilgili sorusuna sert tepki gösterdi. Bu öyle bir öfke oldu ki, ne Milletvekilliğinde, ne bakanlığında ne de şu ana kadarki başkanlık döneminde  böyle öfkelenmedi. 

CHP'li Sucu'nun Gastronominin kente büyük bir pahalılık getirdiğini söyledikten sonra, Gaziantep'in tanıtım filminin maliyetinin de 220 bin lira olmasının kamuoyunda büyük yankı uyandırdığını söylemesi üzerine çok sinirlenen Şahin, "Bu yankı sadece CHP'de var, esefle kınıyorum. Bu filmin aynı kalitesinde siz oynayın, bundan daha ucuzunu yapın ben kendi cebimden ödeyeceğim. Bu filmin aynısını yapın bu kardeşiniz cebinden ödemezse şerefsizdir" diyerek masaya yumruğunu vurdu. Sucu da, "Sinirlenmenize gerek yok. CHP'nin ufku vardır, bende sizi kınıyorum. CHP ülkenin aydınlık yüzüdür. Biz sadece CHP olarak sadece filmin maliyetini soruyoruz. Sizin böyle kızmanızı yadırgadım" dedi. Sucu ve Şahin arasındaki tartışma bir süre devam etti.

SUCU, ÖZEKŞİ'NİN KÖŞESİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı başkan Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. 35 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında gündem maddeleri ilgili komisyonlara havale edildi. Gündeme alınan ek maddelerin okunmasının ardından söz alan CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin Haftaya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği pahalılık konusuyla ilgili konuştu. Sucu, gastronomi şehri olduktan sonra daha pahalı bir şehir haline geldiğimizi, bu konuda yapılacak çalıştayla ilgili henüz bir gelişme olmadığını söyledi. Sucu, "Gastronomi şehri ile ilgili yapılan çalışmalara yıllarca destek verdik. Ama yıllar geçtikçe pahalı şehir haline geldik. Ökkeş Bey'in köşe yazısında da buna değiniliyor. Pahalı şehir olduğuyla ilgili serzeniş var. Şehrin tanıtımı açısından yapılan hizmete destek veririz ama gastronomi şehri seçilmemiz bizi pahalı şehir yapıyorsa bu da bizi üzüyor. Siz Çalıştay yapacaktınıız ama askıda kaldı. Bir porsiyon kebap 50 TL. Başka şehirlerde fiyatlar böyle değil. Bir an önce gastronomi şehri unvanının şehre yarar hale getirilmesi lazım. Vatandaşlar pahalılıkla ilgili şikayette bulunuyor" diye konuştu.

İŞTE NE OLDUYSA BU SORUDAN SONRA OLDU

Sucu meclis grubu olarak başkanlığa bir de soru önergesi verdi. Önergeyle ilgili konuşan Mehmet Sucu, "Vatandaşlar sizinde tanıtımını yaptığınız 3 dakikalık videonun 220 bin liraya ihale edildiği, ekonomik krizde bu kadar harcamanın nasıl yapıldığını soruyorlar. Bize bunun cevabını verin. Ülkemizde ekonomik krizin boy gösterdiği bir dönemde bu ihaleyi hangi firmaya ne şartlarda verdiniz? Bu videonun maliyeti şehrimizde yankı buldu" dedi.

Sucu'nun sorusuna sert tepki gösteren Fatma Şahin, "Bu yankı CHP'de buldu, esefle kınıyorum. Biz birbirimizle güzel bir şekilde çalışıyoruz. Milyonlarca insanın izlediği, şehir tanıtımında herkesin duygu yönetiminde ne kadar güzel olmuş dediği, birçok insanın buraya gelmek için bu filmden sonra karar aldığı noktada bunun böyle kınamanızı ben hiç anlamıyorum. Atatürk'ün kurduğu bir partinin dünyayı tanımaması, dünyadaki değişimi, gelişimi bilmemesi, dünya vatandaşlığı var, sınırların kalktığı bir dünyadayız ben Güney Kore'den Kapodokya'ya gelen turistleri nasıl Gaziantep'e getiririm, Akdeniz'e gelen Alman, İngilizi nasıl Gaziantep'e getiririz diye düşünürken, bu film üzerinde bu kadar beğeni sağlanmış, herkesin ortak ne kadar profesyonel bir çekim sağlanmış dediği bir filmi eleştirmenizi anlamakta çok zorlanıyorum" diye konuştu. 

CEBİMDEN ÖDERİM

'Eleştirmek kolay ama eleştiriyi yaparkende dünyayı iyi tanımak gerekiyor' diyen Şahin, "Bu filmi çekmek için 40 kişi ,yaklaşık 15 gün boyunca yaklaşık 3 ay önce oturdu ve çalıştı. 40 kişi buraya geldi, birinci sınıf aletlerle bu çekimler yapıldı. Elbette bir maliyeti var. Elbette bu işi yaparken bu işi bütçelemek gerekiyor. Benim size önerim. Bu filmin aynı kalitesinde siz oynayın ben Antepim diye siz deyin bundan daha ucuzunu yapın, ben kendi cebimden ödeyeceğim" diyerek masaya yumruğunu vurdu.

Sucu'nun açıklamasına fırsat vermeyen Şahin, "Çok ayıp ediyorsunuz. Mehmet kardeşim bu filmin aynısını CHP olarak yapın, aynı kalitede daha uygun fiyata yapın. Bu kardeşiniz cebinden para ödemezse şerefsizdir. Pişman olduğum işi yapmam" dedi.

Sucu, "Sinirlenmenize gerek yok. Biz sizden bu konuyla ilgili bilgi istiyoruz. Bizde size birşey demiyoruzki" dedi.

Fatma Şahin, "Bu şehir için bir daha yaptırırım. Mehmet kardeşim ben Antebim diyerek bu filmin daha kalitesini yapın ben Fatma Şahin olarak kendim ödeyeceğim" dedi.

SUCU:KIZMANIZA ÜZÜLDÜK

Sucu, "Kamuoyuna bir açıklama yapın diyoruz. Sözlerinizi beğenmedim, CHP'nin ufku olmadığını söylediniz. Ben sizi kınıyorum. CHP şeffaf şekilde bu ülkenin aydınlık yüzüdür, her zaman olaylara objektif bakmıştır. Bakmaya da devam edeceğiz. CHP olarak bunun sadece maliyetini öğrenmek istedik ama sizin bu şekilde kızmanızada inanın üzüldük" dedi.

Fatma Şahin ise, "Aynısını yap ben ödeyeceğim" dedi. 

Sucu:"Bizim söylediğimizde kötü bir şey yok" dedi. 

FADILOĞLU: BURASI BAKKAL DÜKKANI DEĞİL

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğu da söz alarak, "Aslında EKAP üzerinden ihalelerin ne şartlarda ne şekilde yapıldığının hepsinin açıklaması var. Bunu tekrar burada soruyor olmaktan çok normal şartlarda zaten denetim komisyonları belirli sürelerde çalışıyor. Bu konuyla ilgili teknik bilgi sistemde mevcut. Burası bakkal dükkanı değil. Yapılan işlemlerin hepsi incelemeye tabi ve bu da EKAP üzerinden görülebiliyor. Bu konuda sormanın bir manası yoktur. Bunun kalitesini tartışmak açısından bende büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ederim, hakikaten ulusal düzeyde ses getiren bir proje oldu" diye konuştu.

SUCU:BİZDE BAKKAL ÇIRAĞI DEĞİLİZ 

Sucu da Fadıloğlu'nu cevap vererek, "Bizde bakkal çırağı değiliz. CHP mensubuyuz. Bizimde meclis önerge verme hakkımız vardır. Vatandaş bize soruyor. Kamuoyunu bilgilendirmiş oluruz. Kamuoyunu bilgilendirmekten niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz?" dedi.

Fatma Şahin de, "Meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Bu gubun dışında büyükşehir belediye meclis üyesi olmayan bir arkadaş Ulusala yalan yanlış haberlerle çıktığı zaman şehri aşağı çekiyor. Fatma Şahin'e bir şey olmaz, şehri aşağı çekiyor. Şehri aşağı çekmenin kimsenin haddi olmaz. Meclis üyelerinin buradaki duruşunu takdir ediyorum, teşekkür ediyorum. O arkadaşınızın gerekli gereksiz uyduruk uyduruk şeylerle şehri farklı noktaya götürmesi şehri aşağı çekiyor. Ben yaptığım işlerden kalitesinden eminim. O arkadaşa buradan söylüyorum kendi çıksın oynasın bu filmin aynısını daha uyguna, daha kaliteli yaptıracaksa vallahi kendi maaşımdan ödeyeceğim. Bu şehri kimse aşağı çekmesin. 2023, 2071 hedeflerimiz var. Bir arkadaşın ulusala taşıdığı negatif algı üzerinden bu şehre yazık oluyor. 2 milyona yazık oluyor" şeklinde konuştu. 

ŞAHİN’DEN GASTROANTEP FESTİVALİ’NE DAVET

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 40 ülkeden dünyaca ünlü 41 şefin katılacağı 20-22 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenecek GastroAntep Festivali’ne meclis üyelerini davet etti. Meclis üyelerine seslenen Başkan Fatma Şahin. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” dahil edilerek adını tüm Dünya’ya duyuran Gaziantep’in, gastronomi alanında elde ettiği unvanı, uluslararası bir festivalle taçlandırılacağını bildirdi,  20-22 Eylül tarihlerinde düzenlenecek GastroAntep Festivali’ne tüm meclis üyelerini davet etti. Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Geliştirme Vakfı (GAGEV)’in ev sahipliğinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ve Türk Hava Yolları (THY) çok sayıda kurum ve kuruluşların desteğiyle gerçekleşecek Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali’nin yerli yabancı yüzlerce profesyonelle gezgini ağırlayacağını kaydetti.Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GastroAntep Festivali’nde birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir kortejin kurulacağını bildirdi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum