1. WEB TV

  2. GAZİANTEP

  3. HERŞEY TURİZM İÇİN

HERŞEY TURİZM İÇİN

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara, Kütahya ve Eskişehir’deki turizm ve seyahat acentalarıyla biraraya geldi.

Şahin, "Sektörün rahatlatılması lazım, sektörün sıkıntısının farkındayım. Başka bir şey söylemek lazım. O başka birşeyi nasıl söyleyeceğiz? Zaman işbirliği, güç birliği ve ortaklık zamanı. Bunun sonunda memleket kazanacak, rekabet yönetilecek, sektör kazanacak, bunun sonunda benim ülkemin insanının yaşam kalitesi ve benim hedeflerim yükselecek.” dedi. 

Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Murat Tural da, "Turizmde ciddi ivme katetmeye başladık. Şehir markalaşması yönünde ciddi adımlar atıldı. Bir logomuz oldu. Dünyada sayılı sayıdadır bir şehrin kendi markasının logosunu oluşturması" dedi.

GASTRONOMİ VE ARKEOLOJİ FARK YARATIYOR

Şahin, Mutfak Sanatları Merkezi’ndeki yemekli toplantıda, belediyenin kentin kültür, tarih ve gastronomi alanında yaptığı çalışmaları sunum eşliğinde anlattı. “Şimdi Gaziantep Zamanı” sloganıyla başlatılan kampanyayı anlatan Şahin, Anadolu’nun büyük bir hazine olduğunu söyledi. Turizm ve seyahat acentalarından Gaziantep’in hedeflerine ulaşması noktasında destek isteyen Şahin, dünyada artık şehirlerin birbiriyle yarıştığını vurguladı. Şehir yarışında güçlü ve zayıf oldukları alanları uzmanlara araştırdıklarını aktaran Şahin, “İki temel meselenin bizim için bu rekabette fark yaratacağını ve dönemin sonunda bizi farklı bir noktaya getireceğini söylediler. Birincisi arkeoloji, ikincisi gastronomi. Bu iki mesele üzerinde de 3 yıldan beri çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

“ZAMAN İŞBİRLİĞİ, GÜÇBİRLİĞİ VE ORTAKLIK ZAMANI”

Sektörün sıkıntılarını bildiğini ifade eden Şahin, "Sektörün rahatlaması lazım. Dönemsel çok büyük sıkıntılar yaşadık, ben başkan olduktan sonra yaşadığımız en son bölgesel Suriye meselesi 450 bin mülteci bu kadar yüksek bir fedakarlık, biz kendimizi tanımlarken iyi insanların, vicdanlı insanları şehri. 450 bin mülteciye bağrını açmış, analık yapmış bi şehir var. Bir taraftan da buraya gelmeden önce oluşturulan negatif bir algı var. Bu şehir, bu ülke ve bu bölge bunu haketmiyor. Bu algının kime ne faydası var, kime ne zararı var? Ülkeme, sektöre, şehrime ve benim insanıma faydası yok. O zaman benim buradan silkinmem ve başka bir şey söymemem gerekiyor. O başka birşeyi nasıl söyleyeceğiz? Onu birlikte söyleyeceğiz. Tek başına bir başkanın yapacağı bir şey değil. Zaman işbirliği, güçbirliği ve ortaklık zamanı. Bunun sonunda ne olacak. Bunun sonunda memleket kazanacak, rekabet yönetilecek, sektör kazanacak, bunun sonunda benim ülkemin insanının yaşam kalitesi ve benim hedeflerim yükselecek.” şeklinde konuştu.

GÜÇLÜ BİR RAPOR HAZIRLADIK

Şahin, dünyada artık şehirlerin yarıştığını, gastronomi ve kültürel zenginlik gibi iki önemli mirasa sahip olduğumuzu söyledi. Gaziantep mutfağının bütün dünya mutfaklarıyla yarıştığını belirterek, gastronomi başarısına değinen Şahin, "1 yıl boyunca iyi bir raporlama yaptık. Her yemeğin hikayesini yazarak güçlü bir rapor hazırladık. Gastronomi dünyada yükselen bir değer. Ardından lansman boyutuyla ilgili lobi çalışması başlattık. Gaziantep'i keşfet şimdi Gaziantep'e gelme zamanı diye kampanlarımızla farkındalık yarattık" dedi.

ÇOK BÜYÜK SORUNLAR YAŞADIK

Büyük bir kültürel mirasın üzerinde bulunduğumuzu, insanlık tarihi kadar eski bir altyapıya sahip olduğumuzu belirten Şahin, Zeugma, Tilmen, Yasemek, Rumkale, Zeugma Müzesi, Kültür Yolu ve diğer turizm yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi. Şahin, "Başka bir şey söylemek lazım. Bunun için altyapı bizde var. 20'ye yakın müzemiz var. 5 tane yeni müze yapıyoruz. Biri Panorama Müzesi. Sektörün rahatlatılması lazım, sektörün sıkıntısının farkındayım. Dönemsel çok büyük sorunlar yaşadık. En son Suriye meselesi var. Burası,450 bin mülteciye ev sahipliği yapmış, fedakar ve vicdanlı insanların şehri" diye konuştu. Bu kentte Kilise, havra ve caminin aynı aks üzerinde bulunduğunu söyleyen Şahin,"Böyle bir medeniyet var.  Dünya barışı için Gaziantep modelini bütün dünya örnek almalı. Kutuplaşmadan birlikte yaşamayı bu şehir başarmıştır" dedi.

TURAL: BİR LOGOMUZ OLDU

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Murat Tural,  turizmde ciddi ivme katetmeye başladığımızı, şehir markalaşması yönünde ciddi adımlar atıldığını söyledi. Tural, "Bir logomuz oldu. Dünyada sayılı sayıdadır bir şehrin kendi markasının logosunu oluşturması" dedi. 'Elimizde ciddi eserler vardı gün yüzüne çıkarmak bakanlığın fakat bunları duyurmak belediyenin işiydi' diyen Tural, " 5 antik kentten başladık, iş birlikleri yaptık, Türk Hava Yolları, TÜRSAB, ne aşamadayız? Bakanlığımızla yurdışı tüm fuarlara katılmaya çalışıyoruz" dedi. Gastronominin dünyada yükselen bir değer olduğunu söyleyen Şahin, "Burası belediyenin sosyal tesisi, work shop, aynı zamanda bir okul. Burada aşçılar öğrenci yetiştiriyoruz. Ayrıca şehirde turizm eğitimlerine başladık. Gaziantep'in reklam çalışmasını yaptık. Gaziantep'te seyahat acentaları birleşerek bir platform oluşturdular. Tüm acentalar ortak çalışıyorlar" diye konuştu. Meral KINACILAR

 

İzlenme: 914

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar