1. HABERLER

  2. KADIN

  3. HER ŞEY KADINLAR İÇİN
HER ŞEY KADINLAR İÇİN

HER ŞEY KADINLAR İÇİN

8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajlarla kutlandı… Mesajlarda kadınların geleceğin güvencesi olduğu belirtildi.

A+A-

GÜL: ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLIYORLAR

Vali Davut Gül, "Sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesilleri geleceğe taşıyan kadınlarımız, çocuklarımızı geleceğe hazırlayarak vatanına, bayrağına, milli ve manevi duygulara bağlı ahlaklı bireyler yetiştirerek geleceğimizi teminat altına almaktadırlar. Annelik gibi kutsal görevlerini layıkıyla yerine getiren, bilim, siyaset, eğitim, kültür, sanat ve iş dünyasında önemli başarılara imza atan kadınlarımız, geleceğimizin güvencesidir.  Geçmişten bugüne fedakârlığı ve üretkenliği ile öne çıkan Türk kadınları, iş hayatından siyasete, sanattan spora birçok alanda uluslararası başarılara imza atmış ve atmaya devam etmektedir. Huzurlu ve sağlıklı toplum için kadınlarımızın hak ettiği değeri görmesi ve sosyal yaşamda daha fazla söz sahibi olması büyük önem taşımaktadır. Bu bilincin oluşması ise toplumun tüm kesiminin ortak ve kararlı mücadelesi ile mümkündür. Toplum hayatına katkı sunarken göstermiş oldukları fedakârlıklar için tüm kadınlarımıza teşekkür ediyorum"

BAKBAK: KADINLARI VİTRİN MALZEMESİ YAPMADIK

AK Parti Milletvekili Derya Bakbak, "Gerek inancımız gerek kültümüz bize “Yaradılanı severiz yaradandan ötürü” hoşgörüsünü aşılamıştır. Bu yüzden bizim kültür kodlarımızda cinsiyet ayrımcılığına yer yoktur. Toplumun yarısını oluşturan kadınları dışlayan bir zihniyet gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir. Ülkemiz “Büyük Türkiye” idealimize doğru yol alırken bizlere fedakarca destek veren kadınlarımızı hiçbir zaman siyasette vitrin malzemesi yapmadık. Radikal adımlar attık, kadın dostu politikalar geliştirdik. Güçlü Türkiye zincirine ekleyeceğimiz en önemli halkanın güçlü kadın, güçlü aile olduğunun bilinci ile hareket ediyoruz" dedi.

UZER: BÜYÜK EMEKLERİ VAR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, “Kadınlar medeniyetin aydınlık yüzleri olduğu gibi özelde ailenin, genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar. Bizi biz yapan değerli kadınlarımız tarih boyunca da ilerleme ve gelişmemizde her zaman kilit noktalarda yer almışlardır. Tarihimize baktığımızda kadınlarımız, gerektiğinde eline silahı alıp düşmanın üzerine yürümüş, gerektiğinde sırtında bebeği, kucağında mermi ile cepheye koşmuştur. Bunun en önemli örneklerinden biri de destansı Antep savunmasıdır. Gaziantep’in yürekli kadınları, vatan savunmasında kanını, canını, emeğini ve evladını memleketin kurtuluşuna adamışlardır” ifadelerini kullandı.

KOÇER: KADIN HAKLARI ÖNEMLİ

AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, "Güçlü devlet güçlü millet, güçlü millet de güçlü toplum demektir. Toplumlar, ancak güçlü bireylerle güçlü toplum olabilirler. Bireyleri doğduğu günden itibaren büyüten ve yetiştiren ise annelerdir, kadınlardır. Kadın ne kadar güçlü ve iyi yetişmiş olursa, onun yetiştireceği bireyler de o kadar güçlü olacaktır. Kadınlar cinsiyet ayırımına maruz kalmadan eşit haklarla hayatın her alanında görünür olmalı, var olmalıdır. Ülkelerin gelişmesinde, toplumsal refahın artışında kadınların ve kadınlara sağlanan hakların önemi oldukça fazladır. Kadınların sahip olduğu haklar aynı zamanda ülkelerin gelişmişlik seviyesinin bir göstergesidir ve kadınların işgücüne katılımı, sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir unsurudur.  Bilimden sanata, spordan iş dünyasına her alanda elde ettikleri başarılarla ülkemizi uluslararası alanda temsil ederek göğsümüzü  kabartan kadınlarımızı tebrik ediyor, destekliyoruz"

KAPLAN: SORUNLAR BÜYÜK

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Milletvekili Kaplan’ın açıklaması şu şekilde" Kadınlar için emeğin, hakça yaşamın, özgürlüğün simgesi hale gelen bu günü ne yazık ki; her gün artan kadına şiddet olayları, ağır ve güvencesiz çalıştırılma ve kayıt dışı işsizlik ile kutlamak bir yana; dile getirmekte dahi zorlanmaktayız. Her yıl artan kadın cinayetlerinin önüne geçebilmenin tek yolu İstanbul Sözleşmesi’nin tam anlamıyla uygulanmasıdır.  Somut ve kalıcı tedbirler ve caydırıcı cezalar alınmadıkça, İstanbul Sözleşmesi tam anlamıyla uygulanmadıkça ne yazık ki bu vahim tablo gün geçtikçe daha kötü bir hal alacaktır."

ŞAHİN: KADINLAR TOPLUMUN YAPI TAŞI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadının toplumda birleştirici bir güç olduğunun altını çizerek kadının köklü medeniyetlerin varlığını sürdürebilmesinde toplumun yapı taşı olduğuna dikkati çekti.  İnsanoğlunun gerek kültür gerekse uygarlık açısından ailenin rolünün yüksek olduğunu vurgulayan Başkan Şahin,  “Beraberliğin topluma aşılanabilmesi için kadınların güçlü bir kimliğe sahip olması gerekiyor. Bu nedenle kadınlarımızı toplumsal hayatta ve ekonomide öne çıkarmak için elimizden geleni yapmalıyız” dedi. Türkiye’nin ekonomik kalkınması 2023 ve 2071 hedefleri ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme gayesinin sadece erkekler tarafından değil, aynı zamanda kadınların da göstereceği çaba ve katma değerle hayata geçebileceğini dile getiren Şahin, “Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte Türk Kadını, eğitimden çalışma hayatına, bürokrasiden siyasete, spordan sanata kadar her alanda önemli bir rol üstlenmiştir. ” diye konuştu.

TAHMAZOĞLU: BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 8 Mart’ın tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma, daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlandığını söyledi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, kadınların toplumda layık olduğu saygınlığı kazanması, sorunlarının ve haklarının gündeme getirilerek; olumlu sonuçlar elde edilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Türk Kadını, Cumhuriyet döneminde kültürel birlikteliğin vermiş olduğu kazanımlarla hak ettiği yerini almış, bu başarısını günümüzde de devam ettirmektedir. Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlarımızın ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarda bulunduğu bir gerçektir."

FADILOĞLU: KADINLAR IŞIĞIMIZ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Elbette ki kadının hakkını bir güne sığdırmak mümkün değildir. Özellikle bizim topraklarımızda, bizim kültürümüzde kadın; hem toplumun hem de toplumun çekirdeği olan ailenin temelidir. Biliriz ki kadın, mutlu olduğu sürece içinde yaşadığı toplumu mutlu etmiştir. Kadın, huzurlu olduğu sürece toplumu huzurun merkezi haline getirmiştir. Kadın, umut içindeyse o toplum geleceğine umutla bakmıştır. Kadın, ışık olduğu sürece toplum o ışığın aydınlığında yürüyebilmiştir.Bir memleketin, nüfusunun yarısını oluşturan kadınların gücünü kullanmaksızın refaha ulaşılabilmesi ve sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlaması mümkün değildir. Emeğin, bereketin ve üretimin sembolü kadınlarımızın daha fazla güçlenmesi, kalkınmanın öznesi olması gerektiği inancındayım"

ÜNVERDİ: KADIN GİRİŞİMCİYE İHTİYACIMIZ VAR

Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, ekonomimizin büyümesi ve güçlü Türkiye için daha fazla kadın girişimciye ihtiyacımız olduğunu kaydetti. İnancımızda ve toplum olarak geleneklerimizde kadınların her zaman önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Ünverdi, “Kurtuluş savaşında kadınlarımızın verdiği kahramansı mücadele sadece tarihin sayfalarına değil, gönüllere yazılmıştır. Bugün de aynı azim ve inançla kadınlarımız ülkemize değer katmaya devam etmektedir. Ülkemizin üretiminin, ihracatının artması ve ekonomimizin büyümesi için de daha fazla kadın girişimciye ihtiyacımız bulunmaktadır. Güçlü ve büyük Türkiye hedefi için kadın erkek ayırt etmeden omuz omuza mücadele etmeye devam etmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

SÖZEN: HAYATIN HER ALANINDA ROL ALIN

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, “8 Mart; eşitlik, özgürlük, adalet ve hak kavramlarının vücut bulduğu mücadelenin sembolik günüdür. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak kurduğumuz Kadın ve Aile Uygulama Araştırma Merkezi (KADMER) ile üniversitemizde kadınlarımızın etkin bireyler olmasına destek vererek eğitim, sağlık, hukuk, siyaset ve iş yaşamında toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Kadınların tüm dünyada hak ettiği değeri görmesini ve hayatın her alanında daha fazla rol almalarını temenni ediyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.”

DAĞLI: KADINA DEĞER VERİN

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, kadına verilen değerin, toplumların gelişmişlik düzeyinin bir göstergesi olduğunu belirtti.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Prof. Dr. Dağlı, “Tarihi şanlı zaferlerle dolu Türk Milleti, kadınıyla- erkeğiyle bir bütün olmayı başarmış, kurduğu medeniyetlerle dünyaya örnek olmuştur” dedi.  Türk kadınının, karşısına çıkan her türlü güçlüğün üstesinden büyük bir cesaret ve kararlılıkla gelmeyi bildiğini, vatanı için isimsiz asker, ailesi için temel direklerden birisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Dağlı, "İleri görüşlü, çağdaş Büyük Önderimizin attığı bu önemli adımla kadınlarımızın toplumdaki yeri daha da güçlenirken, siyasi hayattaki engelleri de kalkmış, bu alana farklı değerler katmışlardır. " LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.