Gaziantep’te birinci yılını dolduran Vali Kemal Çeber, Gazetemizi ziyaret ederek Ökkeş Özekşi ile şehrin sorunlarını konuştu ve önemli mesajlar verdi. Şehirdeki pahalılık algısı ve göçmen konusuyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yapan Vali Çeber, asayiş ve uyuşturucu konusunu bu şehrin temel gündem maddesi olmaktan çıkarmak için çalıştıklarını söyledi. Vali Çeber, “Bu iki sorunu hallettiğimiz zaman sağlık, eğitim bunların hepsinin buna paralel olarak kendiliğinden düzeleceğini göreceksiniz” dedi. Çeber bu arada Ökkeş Özekşi'ye teşekkür ederek, Gaziantep için sorumlu gazetecilik konusunda bizlere rehber oluyor" diye konuştu. 

MİSAFİRLERİMİZİ DİSİPLİNE ETMEMİZ LAZIM

Yılın ilk yarısında 17.343 deprem gerçekleşti Yılın ilk yarısında 17.343 deprem gerçekleşti

Ökkeş Özekşi'nin "Haftaya Bakış" köşesinde ele aldığı konuların başında gelen geçici koruma altındaki Suriyelilerle ilgili de çalışmalar olduğunu anlatan Vali Kemal Çeber, sözlerini şöyle sürdürdü: ” Suriyeli geçici koruma altındaki misafirlerimizi tam bir disipline etmemiz lazım. Burada ülkemizin politikaları, bakanlıkların politikaları ve ilimizin gerçekleri arasındaki o dengeyi çok iyi kurmamız lazım. Bununla ilgili de geldiğim günden bu yana hem ilimizle ilgili altyapı hem yukarıda yapılması gereken değişikliklerle ilgili önlemler, hem de bu ilin kendi içerisinde yapacakları işlerle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Bakanlıklar nezdinde olacak toplantıdan sonra inşallah yeni uygulamalarla biz bunun üzerine gideceğiz.” 

UYUŞTURUCU SORUNU TOPLUMSAL MÜDAHALEYLE ÇÖZÜLÜR

Uyuşturucuyla mücadelenin sadece polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğini, toplumsal müdahale gerektiğini dile getiren Vali Çeber, “Uyuşturucu konusunu güvenlik birimleri bitirsin diyen yalan söylüyor, yanlış söylüyor konuyu bilmiyor demektir. Güvenlik önemli bir boyutudur ama toplumsal müdahale gerekir. İşte ondan dolayı polis sayımızı mutlaka artırmamız gerekir. Gaziantep emniyeti ve Jandarması kadro bakımından takviye edilecek. Araç konusunda da kolları sıvadık. Sağ olsun Sayın Bakanımız Ali Yerlikaya, burayı çok iyi biliyor ve Gaziantep ile özel ilgileniyor" dedi.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDEYİZ

Vali Çeber konuşmasına devamla, "Bizimde üzerine bastırmamızla kadromuz belki de 15-20 yıl sonra 500 polis artırıldı. Şu anda polis başına düşen vatandaş oranı 360’lara geldi. Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Tabi şehir olduğu sürece asayiş ve benzer konular olacaktır. Bunları şehrin temel gündem maddesi olmaktan çıkaracağız. Bunları hallettiğiniz zaman sağlık eğitim bunların hepsi buna paralel olarak kendiliğinden düzeleceğini göreceksiniz.” şeklinde konuştu.

DEPREM İŞİNDE EN İYİ GİDEN İL GAZİANTEP

Deprem konusunda çalışmaların iyi bir noktada olduğunu dile getiren Vali Çeber, “Deprem işinde en iyi giden il Gaziantep, 1 yıl içinde ilk biz bitireceğiz bu işi. Ancak prensip olarak direk depremle ilgili bir konu değilse konuşulmaması gerektiğini herkese söylüyorum. Kürsüden konuşmamıza deprem şehitlerini anıyoruz diye başlamamıza gerek yok. Deprem psikolojisinden insanları kurtarmamız lazım” dedi.

FADILOĞLU BİZİ KIRMADI

Her geçen gün nüfusu artan şehrimizde emniyet, jandarma ve araç sayılarının yeterli olup olmadığını sorduğumuz Vali Çeber şöyle konuştu:”  Polis sayımız 7 bin, olması gereken polis sayımız 8 bin 500.  2.5 Milyon nüfuslu bir şehirden bahsediyorsunuz. 670 tane lojmanı şehre kazandıracağız. Şehitkamil Belediyesi eski Başkanı Rıdvan Fadıloğlu sağ olsun, bizi kırmadı.  Umut başkanda aynı yoldan devam ediyor sağ olsun. Bakanlıklar düzeyinde fiyatlandırma değerlendirmeden sonra lojmanları alacağız, belediyeye lojmanlar karşılığı devlet değişik yerlerden araziler verecek. Ardından 700 yeni polisi sayın bakanımız gönderecek, bizde lojmanları şehre kazandırmış olacağız. İşte o zaman Türkiye ortalamasını yakalayacağız. Jandarmada şu anda oransal olarak yüzde 30’larda olan eksikliği yüzde 15’lere kadar indirdik. Orada nispeten daha rahatız.

ARAÇ KAMPANYASI

Emniyetimizin Bin 50 aracı var. Bunun 506 tanesinin yaşı 10 yaşın üzerinde. İlk etapta 10 yaşın üzerindeki araçları kendi içimizde çevirerek onları satarak üçte ikisi kadar araç alarak güzelleştireceğiz. İkincisi hayırseverlerle bir araya geliyoruz bir araç kampanyamız var. Biz bunu şehrin bütün bileşenleri, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız iş insanlarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Bakan beyle şöyle sözleştik biz 300 tane araç alacağız bakan bey aldığımız aracın üçte biri kadar bize araç hediye edecek. Ve 600-700 tane de yeni polis verecek. 25 mobil göç aracımız olacak. Atlı polislerimiz devreye girdi. “

PAHALI MI, PAHALILIK ALGISI MI?

Tüm kamu sektöründe devlet memurlarının en az talep ettiği illerden birinin Gaziantep olduğunu söyleyen Vali Çeber, “Bunun da nedenlerinden biri pahalılık algısı. Bu doğruysa düzelteceğiz, doğru değilse anlatacağız. Algıda düzeltmemiz gereken şeyler var” dedi.

ÖZEKŞİ'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Vali Kemal Çeber, gazetemizin kurucusu Ökkeş Özekşi'nin kentin sorunlarını gündeme getirip çözüm önerilerinde bulunarak, sorumlu bir gazetecilik örneği sergilediğini söyleyerek, " Sayın Özekşi'ye teşekkür ediyorum. Bizlere rehber oluyor. Eksiklerimiz varsa dile getiriyor" dedi. Çeber, Valilik olarak Gaziantep için çok önemli hizmetler yaptıklarını ancak bunları kamuoyuna yansıtmadan ziyade çözüm odaklı çalıştığını belirterek "ama Sayın Özekşi'nin bu değerlendirmesinden sonra bazı konuları halkımızın bilmesi yönünde harekete geçeceğiz" diye konuştu. 
 

Editör: Ebru Kont