1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Her sektörde sıkıntı yaşanıyor
Her sektörde sıkıntı yaşanıyor

Her sektörde sıkıntı yaşanıyor

Ticaret Odasının haziran ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, Yönetim Kurulu, Meclis ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, “ Hemen hemen her sektörde sıkıntılar yaşıyoruz. Pek çok firmamızın tek amacı bu süreci ayakta atlatabilmek… Ekonomide bir rahatlama olana kadar dayanabilmek” derken, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Risk yüksek olduğu için son dönemlerde yabancı satıcılar firmalarımıza hammadde ve ara mal verirken vadeleri kısaltıyor ya da peşin istiyor. Küresel enerji fiyatlarındaki artış cari açığımızı büyütüyor. Bununla birlikte sanayide kullanılan enerjiye yapılan zamlar da üretimi ve ihracatımızı olumsuz etkiliyor” mesajını verdi. 

ARTIK ADIM ATILMALI

Meclis toplantısında yaptığı konuşmada Gaziantep Ticaret Odasının haziran ayında yürüttüğü faaliyetler hakkında Meclis üyelerini bilgilendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, küresel ve ulusal ekonomideki gelişmelere de değinerek “Kredi risk primimiz 803 oldu. Dünyada CDS’i en yüksek ülke Rusya. Ardından Türkiye geliyor. Bizi 284 ile Brezilya, 166 Meksika, 165 ile Yunanistan izliyor. CDS en yalın haliyle bir ülkede borcun geri ödenme riskini gösteriyor. Risk yüksek olduğu için son dönemlerde yabancı satıcılar firmalarımıza hammadde ve ara mal verirken vadeleri kısaltıyor ya da peşin istiyor. Küresel enerji fiyatlarındaki artış cari açığımızı büyütüyor. Bununla birlikte sanayide kullanılan enerjiye yapılan zamlar da üretimi ve ihracatımızı olumsuz etkiliyor.” dedi.

SATIN ALMA GÜCÜ ZAYIFLADI

Mevcut koşullarda gelirlerin de hızla eridiğini ve satın alma gücünün zayıfladığını belirten Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “Enflasyona karşı ücretliyi korumak, çalışma barışı için şart. Dikkat edilmesi gereken husus: Ücret-Fiyat Sarmalına düşmemek… Ücretlere yapılan zamların etiketlere yansıdığında ücret-fiyat sarmalı yaşanıyor. O nedenle kilit nokta enflasyonun hızını kesebilmek. Bunun için de mal ve hizmetlerdeki maliyet artışını frenleyebilmek için adımlar atılmalı. Bu şartlarda mevcut durumun sürdürülebilirliği pek mümkün değil.”

RİSKLER YÖNETİLMELİ

Küresel düzeyde yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntıların farkında olduklarını; bozulan tedarik zinciri, yükselen enflasyon, düşen büyüme hızları, enerji fiyatları, gıda krizi gibi tüm dünyanın mücadele etmesi gereken gerçekler olduğunu söyleyen Yıldırım, tüm bu olanlar karşısında doğru aksiyonların alınarak risklerin yönetilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.