1. YAZARLAR

  2. FATİH YILMAZ

  3. HER PUAN DEĞERLİDİR
FATİH YILMAZ

FATİH YILMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

HER PUAN DEĞERLİDİR

A+A-

Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü gibi yeni oluşturulmuş takımlar için ligin ilk 6 ile 8 haftalık bölümünde alınacak her puan çok değerlidir. Bu açıdan bakıldığında ise 3 maçta 4 puan başarıdır. Alınan puanlara rağmen oynanan futbolun beklentilerin uzağında olması taraftarları endişelendirdiği gibi Sayın Adil Konukoğlu ve yönetim kurulunu da karamsarlığa itmiş olabilir. Futbolun içerisinde olanlar bilirler ki, bir takım 16 yeni isimden oluşursa birbirlerini, oynadığı ligi, ülkeyi ve şehri tanımayan oyuncuları transfer ettiğinizde bir takım olabilmek çok zor ve zaman isteyen bir süreçtir. Bu süreci kısaltacak olan ise transfer edilen oyuncuların kalitesi ve teknik direktör Marıus Sumudica’nın becerisidir. Şunu da belirtmeliyim ki lige yeni çıkmış yada çıkmamış olsun her hangi bir takımın bu kadar büyük kadro değişikliğine uğramasını doğru bulmuyorum. Bu gibi değişikliklerin büyük zorluklar yaratacağı geçmiş deneyimler ile kanıtlanmıştır.

Sezon başında oyuncu planlanmasında nasıl bir yol ve yöntem izlendi bilmiyoruz. Ama alıştırılan oyuncu kadrosuna baktığımızda transfer edilen futbolcuların benzer özellikler taşıdığı görünüyor. Bu durum bir teknik direktör için farklı oyun stratejileri geliştirebilmesi açısından zorluk ve engel olmuştur.

Bu açıdan bakıldığın da:

Savunma oyuncularının sadece defansif özelliklerinin ön plana çıktığı (Kaldı ki savunma anlamında çok pozisyon veriyorlar ve bireysel hata yapıyorlar), ofansif anlamda ise takıma katkı sağlayamamaları uzun lig maratonunda yeterli olmayacaktır. Orta saha oyuncularının rakibin baskısı karşısında çok top kaybetmeleri  (Fenerbahçe maçı %77 - % 23), Sivasspor maçı %71 - %29) savunmanın önünde oynayan futbolcuların sadece defansı düşünmeleri ve rakibe baskıda yetersiz kalmaları Günay dışında ki oyuncuların topa sahip olma ve pozisyon hazırlama da yeterli katkıyı sağlayamaması düzeltmesi gereken en önemli sorunların başında gelmektedir.

Forvet oyuncularının tamamının kısa boylu, süratli ve çabuk oyunculardan oluşması Gazişehir’in oyunu kendi sahasında kabul ettiğinde kontratak için uygun olabilir, ancak kapalı savunma yapan takımlar karşısında etkisiz kalabilirler. (Gençlerbirliği maçının ikinci yarısında 8 kişi ile savunma yapan, rakibe pozisyon bulmakta zorlanması gibi)

Geride kalan 3 maçta gördüğümüz bu olumsuzlukların nasıl ve ne kadar zamanda düzeleceğini bekleyip göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar