1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Her iki çocuktan biri aç
Her iki çocuktan biri aç

Her iki çocuktan biri aç

Türkiye’de her iki çocuktan biri açlık ve yoksullukla karşı karşıya

A+A-

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdiği raporunda, her iki çocuktan birinin açlık ve yoksullukla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), hazırladığı 2022-2023 eğitim öğretim yılı 1’inci yarıyıl raporunu paylaştı. Salgının ve yüksek zamların, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi veren yoksul ailelerin çocuklarını etkilediği vurgulanan raporda, “Yaşadığımız acı gerçeğe rağmen ücretsiz okul yemeği talebi ‘maliyet hesabı’ gerekçesiyle yok sayılmaktadır” denildi.

KANSIZLIK, ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ, FİZİKSEL GELİŞİM YAVAŞLAMASI

Raporda, 2020 yılının verilerine göre Türkiye’deki çocukların yüzde 44,3’ünün yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya olduğu belirtilirken, son 3 yıldaki zamlarla beraber en iyimser durumda bile her iki çocuktan birinin açlıkla karşı karşıya olduğu vurgulandı. Ayrıca, yetersiz beslenme nedeniyle kız öğrencilerin yüzde 85’inde, erkek öğrencilerin yüzde 68’inde kansızlık, öğrenme güçlüğü, fiziksel gelişimlerinde yavaşlama veya durma ve derslerde bayılma gibi sağlık sorunlarının yaşandığı belirtildi.

Birgün’ün haberine göre; okullarda sağlıklı içme suyuna erişimiyle ilgili de sorun yaşandığı dile getirilen raporda, Türkiye’deki okulların yüzde 95’inin bahçesinde öğrencilerin su ihtiyacını karşılayabileceği çeşmelerin olmadığı ifade edildi. Kantinlerde yarım litre suyun 3 ile 5 TL arasında olduğu ifade edilen raporda gelişim çağında olan bir öğrencinin günlük 2 litre su tüketmesi gerekirken bu miktarda suyu içemediği ve bu nedenle çocukların hasta olduğu ifade edildi.

KİTLESEL OKUL TERKİ

1,5 milyondan fazla kız çocuğunun örgün eğitimden uzakta olduğu vurgulanan raporda, ”Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021-2022 eğitim öğretim yılı okullaşma istatistiklerine göre ilkokulda 195 bin, ortaokulda 298 bin, lisede 373 bin kız çocuğu eğitimin dışındadır. Açık öğretimde okuyan kız çocuğu sayısı ise 636 bin 270’tir. MEB’in TBMM’de açıkladığı verilere göre; ilkokulda 11 bin 654 öğrenci, ortaokulda 28 bin 421 öğrenci, lisede 240 bin 668 öğrenci örgün eğitim dışına çıkmıştır. Asıl gerçek ise çok daha vahimdir. TÜİK 2022 verilerine göre; 15-19 yaş aralığında 856 bin örgün eğitim dışına çıkmıştır. Bu çocuklarımızın 556 binini kız çocukları oluşturmaktadır” denildi. Raporda ayrıca Mesleki Eğitim Merkezlerindeki çocukların yalnızca haftada dört gün değil, cumartesi ve bazen de pazar günleri de çalıştırıldığı ve çalıştırılan çocuk sayısının son 1 yılda 159 binden 1 milyon 300 bine ulaştığı belirtildi. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.