Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

HEPSİ GENCECİKTİ

A+A-

Yine evlere ateş düştü. Yine hain eller çalıştı. Yine vatan evlatlarımız şehit oldu. Üzülmemek kahrolmamak elde değil.. Acımız gerçekten büyük..Türkiye olarak hedefe alınan ülke haline geldik maalesef.. İçerden dışardan bizi parçalamak istiyorlar.. Son olarak İstanbul’da bu yazıyı yazdığım sıralara kadar 30’u polisimiz toplam 38 kişi şehit edildi bu saldırıda.. Yaralılardan ağır olanlar kurtulsun bari demek istiyoruz.. Bu zamana kadar yapılan saldırılarda en fazla polisimizin şehit olduğu İstanbul vakası umarım son olur.. Hepsi gencecik olan ve özellikle güvenliğimiz açısından orada bulunan bu evlatlarımız şimdi aramızda yoklar.. Umarım bu saldırının arkasındaki gerçek güçler bulunur.. Umarım ülke olarak el ele verip terör belasında tek yürek oluruz.. Hiç değilse bu sefer birbirimizi suçlamaz, kamplara ayrılmaz tek bilek tek yürek oluruz..

ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ     

Biliyorsunuz şehrimiz yine hedef kentler arasında gösterildi. Bunu özellikle terör örgütlerinin dışarıya sızan ve militanlarına verdikleri mesajlardan öğreniyoruz.. Gaziantep olarak Türkiye’de bir yıl içerisinde üç kez en fazla saldırı düzenlenen illerin başında gelme talihsizliğini yaşarken, bundan sonrası için çok sıkı tedbirler almak gerektiğini hatırlatıyorum. Burada görev sadece polisimize düşmüyor, bizlere de düşüyor elbette. Şüpheli gördüklerimizi, komşularda veya çevrede şüpheli hareketlerde bulunanları mutlaka polise bildirelim.. Buna araçlar dahil. Sakın umursamazlık etmeyelim..

Bunu neden ısrarla söylüyorum, çünkü yapılabilecek olası saldırıda hepimiz içinde olabiliriz. Bu saldırı başkalarına olmuş diye, size olmayacak anlamına gelmez..O anda olay yerinde  bizlerde bulunabiliriz.. Onun için lütfen duyarlı olalım ve şüphemizi çekenleri mutlaka polise bildirelim..

PANORAMA MÜZESİ İÇİN SÖYLEYECEKLERİM VAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantep’in Panorama Müzesine kavuşması için attığı adımı başından beri destekliyorum.. Yıllar önce Ankara’da Anıt Kabirde gördüğümden beri Gaziantep’te yapılmasını arzu ettiğim Panorama müzesi için başta Sıtkı Severoğlu olmak üzere Dursun Bak Paşa ve arkadaşlarının büyük mücadele verdiğini biliyorum.. Önce Asım Güzelbey zamanında Tabakhanede Kalealtı civarında yapılacaktı, olmadı. Sonra Şehitkamil Belediyesinde Metin Özkarslı İpek yolu üzerinde arsa tahsis etti ama sonradan gelen belediye başkanı nedenini anlamadığım şekilde burasını tahsis etmekten vazgeçti. Oysa Ankara'da yaşayan hemşehrimiz Hilmi Barlas burasının yapımı için galiba 3 milyon TL hibe edecekti.. Sonra o parayı vermekten vazgeçti..

Neticede Sayın Fatma Şahin bu konuda duyarlı davrandı ve Tabakhanede boşalacak olan Jandarma Lojmanlarının yerine Panorama Müzesi yapılmasına karar verdi. Bu Proje çerçevesinde hazırlıklar yapıldı, hatta Gaziantepli mimarlardan oluşturulan bir komisyon hemen çalışmalara başladı. Bunu görünce gerçek projenin de Gaziantepli mimarlara yaptırılacağını sanıp çok sevinmiştim.. Sonra öğrendim ki, proje İstanbul firmasına verilmiş.. Hatta bir ara makamında Sayın Fatma Şahin ile Sezer Cihan bana panorama müzesini anlatırken, onlara projeyi neden İstanbul’daki firmaya yaptırıyorsun demiş, buna karşılık “Sıtkı Severoğlu bey ile bu konuda irtibat halindeyiz, hepsinden haberi var” cevabını almıştım..Bende “madem Sıtkı beyin bilgisi dahilinde o zaman sorun yoktur”demiştim..

GÖRÜNTÜSÜ AVM GİBİ

Daha sonra yaptığımız görüşmelerde Panorama müzesiyle ilgili projenin 20 mt yükseklikte olacağını, gelen tepkiler üzerine bunun 16’ya düşürüldüğü ile çeşitli haberler yapmıştık.. Ne varki geçtiğimiz günlerde Panorama Müzesinin projesini görünce şaşırmadan edemedim.. Çünkü müzenin dış görüntüsü bir AVM görüntüsü gibiydi.. Üstelik yüksekti. Bulunduğu yer ile Kale’nin yakınlığı, uzaktan bakıldığında Kale’nin önüne adeta perdeleyecek şekildeydi.. Biliyorsunuz Tabakhane bölgesi Gaziantep için tarihi yönden çok değer taşıyor. Kale, kalealtı, Keçehane yokuşu oradan Bakırcılar'dan Şırahanı'na kadar uzanan çok sayıda hanların ve camilerin bulunduğu mekanlar, Şehrüküstü ve Demirligane bölgelerinin hepsi buram buram tarih ve kültür kokuyor.. Özellikle Asım Güzelbey ve Mehmet Tahmazoğlu’nun adeta mucize yarattığı bu mekanların gün yüzüne çıkarılması, dekore edilmesi, yerli yabancı turistleri cezbedecek hale dönüştürülmesi, takdire şayandır..

YERİN ALTINA İNİLSE OLMAZ MI ?

Şimdi sıra Sayın Fatma Şahin’in bana göre tarih ve kültür adına en önemli projelerinden birisi olacak olan Panorama Müzesinde.. Ben Mimar filan değilim.. Teknik bilgileri onlar söyleyecektir elbette.. Ama bir vatandaş olarak, böylesine önemli projenin dış görüntüsü bir AVM havasında değilde, tarihi bir görüntü verilerek, hatta taş yapıdan oluşturulamaz mı diyeceğim.. Dahası yükseklik konusuna da değinmek istiyor ve Sayın Fatma Şahin’e soruyorum.. Kale ve o bölgenin görüntüsünü bozmayacak, gölgelemeyecek bir yöntem denense, örneğin yerin altına 2-3 kat inilse, üst kısıma da taş yapıyla daha etkili bir proje yapılsa  iyi olmaz mı? Elbette Mimar kardeşlerimiz daha iyi anlatacak ve izah edeceklerdir.. Ama ben yine de fikrimi ve düşüncemi burada aktarıp. Tarihe not düşmek istiyorum..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum