1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hem tasarruf hem hizmet
Hem tasarruf hem hizmet

Hem tasarruf hem hizmet

* Tasarruf için 42 tane aracı geri gönderdim

A+A-

* Panorama Müzesinde kontrollü kazı yapıldı

* Kuzey Şehir’de konutlar 15 Ağustos’ta teslim olur

* Suburcu’nun kararı Ulaşım Master planında çıktı

* Sola dönüşlerin ne kadar faydalı olduğunu yasaklarsak anlarız

* Yarın hükümetimiz metro yapayım dese hazır olan tek şehir Gaziantep

* Millet Bahçesi'nde hiç bir yapı olmayacak

Hem tasarruf hem hizmet

Daire başkanlığı sayısının azaltıldığı, genel sekreter yardımcılıklarının kaldırıldığı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde yeni dönemde insan, zaman ve para yönetimine de ağırlık verildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, araç kiralama başta olmak üzere her türlü kalemde tasarrufa gittiklerini belirtirken Metro, Millet Bahçesi, Kuzeyşehir, ulaşım ve altyapı ile ilgili  merak edilen konularda Gazetemize açıklamalarda bulundu. Çok eleştirilen sola dönüşler konusunda bir iddiada bulunan Sezer Cihan, “Keşke imkan olsa 15 gün 25 Aralık veya Grand kavşağını eski haline getirsek. Bakın emin olun insanlar, eski sola dönüş yasağını geri getirin diye gelirler. Sola dönüşlerin faydası ancak böyle anlaşılabilir” dedi.

42 ARACI GERİ GÖNDERDİM

Genel sekreter yardımcılıklarının kalktığını, imar, fen, ulaşım, mali işler, sağlık sosyal, kültür, hayvanat bahçesi, bilgi işlem daire başkanlığının devam ettiğini belirten Sezer Cihan, “Basın boştu, daire başkanı yoktu. Ar-Ge yeni kuruldu. Gençlik spor yeni kuruldu. Genel sekreter yardımcılarıyla birlikte 27 olan daire başkanlığı sayısı 18’e düştü. Her alanda tasarrufa gidiyoruz. Araç kiralamalarında da tasarrufa gittik. 42 tane aracı geri gönderdim. Tabi insan kaynakları, tasarruf kadar zaman yönetimide önemli. Bu anlamda daire başkanlıklarının imza yetkisi arttı” diye konuştu.

PANORAMA MÜZESİNDE KONTROLLÜ KAZI YAPILDI

Panorama Müzesi inşaatı sırasında çıkan kalıntılarla ilgili de sorumuzu yanıtlayan Sezer Cihan,”Evet orada kalıntı çıktı. Kurula bildirildi. İncelemeler yapıldı. Başka alanda kalıntı olmadığına karar verilince inşaata devam edildi.Yani orada kontrollü kazı yapıldı. Çıkan malzemeler orada korumaya alındı” dedi.

40 ÖĞRENCİ TIP’A GİRİYOR

Gençlere, kadınlara,yani insana dokunan projeler, çalışmalar yapmaya devam edeceklerini söyleyen Cihan,”Mahalleliye daha çok ulaşmak için mahalle meclisleri kuruyoruz. Vatandaşa yerinde bazı şeyleri anlatmak lazım. Sosyal içerikli projelere ağırlık verdik. Zaten öyleydi. Örneğin GASMEK’ler çok başarılı oldu. Çok talep var. Ulaşamadığımız çocuklarada canlı yayın yapacağız. Araştırma yapmışlar niye bu kadar başarılı diye. Bizim yapmış olduğumuz deneme sınavlarının birebir  ÖSYM’nin yaptığı sınavla örtüştüğünü söylüyorlar. Bizim yapmış olduğumuz deneme sınavlarına birçok okulun öğrencileri de giriyor. Düşünün 40 öğrenci Tıp’a giriyor” dedi.

VATANDAŞLARIMIZ KUZEY ŞEHİR’E 15 AĞUSTOS’TAN İTİBAREN TAŞINABİLİRLER

Asfaltla ilgili çalışmalara devam ettiklerini, ilçelerin  de asfalt planlamasınıyaptıklarını söyleyen Cihan, “Araban’da asfalt yol bitti. Şimdi Kuzey Şehir yolunu yapıyoruz bitmek üzere. Kuzey Şehir’de 1500 konutun daha ilahesine çıkılıyor. 15 Ağustos’ta vatandaşlarımız taşınabilirler. Asfaltın yarısını bitirdik. Köprü zaten bitti. 9 km yol açtık. TOKİ ofis açacak su, elektrik abonesi alabilecekler. 15 Ağustos’ta teslim olur. Ulaşımı da planladık. O binalar İbrahimli’de olsa satışı 500-600 Bin TL olur. Cephesi içerisi, fayansı, ahşabı mutfağı mükemmel” dedi.

SUBURCU KARARI MASTER PLANINDA ÇIKTI

Suburcu’nun araç trafiğine kapatılacağını, bunun ölçümler sonucu ortaya çıktığını söyleyen Cihan,”Biz trafikle ilgili bütün ölçümleri trafiğin en yoğun olduğu saate göre yapabiliriz. Suburcu ile ilgili biz çok projeler, alternatifler geliştirdik. Bizim ulaşım master planında diyorki Suburcu toplu taşımaya açık olsun. Gaziler Caddesini biliyorsunuz radikal bin karardı ama şimdi insandan geçilmiyor. O zaman için belki tepki gösterdiler. Şimdi diyoruzki ne kadar doğru bir kararmış. Biz ölçümler yaptık, Suburcu’nun en yoğun olduğu gün Cumartesi. Saat 13.00- 16.00’ya kadar yoğunluk sürüyor. Suburcu Cumartesi trafiğe kapalı olacak ama toplu taşımaya açık olacak” diye konuştu.

SUBURCU’DA FİZİKİ MÜDAHALE YAPMAYACAĞIZ

Suburcu’da bir bakıma tepki ölçeceklerini belirten Cihan, “Trafiğe etkisini ölçeceğiz  şu anda yaptığımız o. Henüz başlamadık, afişler asacağız, bilgilendireceğiz sonra ölçmeye başlayacağız. Baktıkki trafiğe faydası var esnaf memnun devam edeceğiz. Ama bunu ilk seferde anlayamazsınız. Kültür yolunda acayip bir yaya sirkülasyonu var.  Şuburcu’da da hedefimiz o. Şimdi etkisini ölçeceğiz, bakacağız. Baktıkki vatandaş esnaf rahatsız ona göre bir alternatif geliştiririz. Fiziki bir müdahale yapmıyoruz” dedi.

SOLA DÖNÜŞLERİN FAYDASI YASAKLARSAK ANLAŞILIR

Sola dönüşlerin trafiği rahatlattığını anlatan Cihan, ”Keşke imkan olsa 25 Aralık veya Grand kavşağını eski haline getirsek. 15 gün yeter. Bakın net emin olun eski sola dönüş yasağını geri getirin diye gelirler. Bizde onu yapmak istemiyoruz ama bu ancak böyle anlaşılabilir” dedi.

MİLLET BAHÇESİ 1 AY İÇİNDE İHALEYE ÇIKAR

Millet Bahçesi projesinde hiç bir yapı olmayacağını belirten Cihan, “Sadece müze tarafında tek katlı veya 1.5 katlı bir iz var. Gerisi tamamen bahçe. Alt kısmı 1500 araçlık otopark olacak. 1 ay içinde inşaat ihalesine çıkar diye düşünüyorum” dedi.

METRO İÇİN BİZ HAZIRIZ

Metro ile ilgili projenin bittiğini, bakanlığın onayladığını söyleyen Cihan şunları dile getirdi: “Projesi hazır. Düztepe’de 50 metre yerin altından geçiyorsunuz. Proje çok uzun bir süreç. Projenin fizibıl olması gerek. Yarın hükümetimiz metro yapayım dediğinde parmakla gösterilecek tek şehir Gaziantep, biz hazırız çünkü. Biz bunu anlattık Cumhurbaşkanımız konuşmasında söz verdi. İnşallah hükümetimizin desteğiyle başlarsa iki yılda biter. Çünkü biz delerek geçiyoruz, aç kapa değil.”

İNŞAATLARIMIZ DURMADI

Belediye inşaatlarınnı durmadığını, hepsinin devam ettiğini de dile getiren Cihan, “Her sabah 2 saatimi projeleri görmeye ayırıyorum. Her gün sahadayım. İnşaatlara parklara, restorasyona gidiyorum. Öğleden sonra iki saatimi görüşmek isteyenlere ayırıyorum. Ulaşılabilir olmak önemli” dedi.

SAAT 22.00’DEN İTİBAREN KİMSEYİ ALMIYORUZ

Alleben Göleti’nde yeni bir uygulamaya başladıklarını, bunu insanların huzuru için yaptıklarını kaydeden Cihan, “Biz piknik yapılan yerdeki parkı kaldırdık, çocuklar gezemiyor, yola araç park ediyor, yolu tıkıyor kavga döğüş, hergün stres. Yoğun bir yer. Biz otoparkı büyüttük. Piknik yerleri dolduğunda ve saat 22.00’dan itibaren de yeni gelen araçları almıyoruz”şeklinde konuştu. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum