1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hekimler artık çaresiz değil
Hekimler artık çaresiz değil

Hekimler artık çaresiz değil

Hekimlere görevlerini yaparken karşılaştıkları şiddet ve mobbing, malpraktis davaları başta olmak üzere, hekimlerin mali ve özlük haklarıyla ilgili konularda ücretsiz hukuksal destek verecek olan Hekimlerle Hukuksal Dayanışma Derneği kuruldu.

A+A-

PSİKOLOJİK BASKI ARTIYOR 

Kısa adı HHDD olan derneğin kurucu Başkanı Av. Dr. Cengiz Bayram, son dönemlerde hekimlik mesleğinin değersizleşmeye başladığını belirterek, sağlık alanının en önemli aktörü olan hekimlerin maddi ve manevi bir çok alanda sorunlarla boğuştuğunu söyledi. Hekimlerin çalışma hayatında karşılaştıkları önemli sorunları sıralayan Hekimlerle Hukuksal Dayanışma Derneği Başkanı Av. Dr. Cengiz Bayram, "Hekimler yine hekim olan yöneticiler tarafından mobbinge maruz bırakılıyor. Yöneticilerin bireysel çıkarları için hekimlere baskı yapılıyor, sindirilmek isteniyor. Bir çok hekim istifa ediyor ya da yurt dışına gitmeye çalışıyor. CİMER ve SABİM'e gelen şikayetler bir süzgeçten geçirilmeden direkt hekimlerden savunma isteniliyor. Bu durum hekimler üzerinde psikolojik baskı oluşturuyor" dedi. 

HEKİMİN KAFASINDA MERMER KIRAN SERBEST KALIYOR 

Hekimlerin özlük hakları konusunda birçok olumsuzluk yaşandığını vurgulayan Başkan Bayram, nöbetler başta olmak üzere, ücretler, hastalık raporları, ek göstergeler, izinler, tayinler, sosyal haklar atamalar gibi konularda hekimlerin haklarının çiğnendiği ve yöneticiler tarafından hukuk dışı uygulamalara maruz bırakıldığını ifade etti.  Hekimlere yönelik şiddet olaylarının arttığına da dikkat çeken Bayram, "Hekimlere fiziksel ya da sözlü şiddet uygulamaları son derece sıradan hale gelmiş ve bu konuda yöneticiler üzüntü dilekleri dışında başka hiçbir yaptırımda bulunmak istememişlerdir. Aynı şiddet savcı ya da hâkimlere yapıldığında ise kişi derhal tutuklanmakta savcının kapısını kıranlara derhal tutuklanan kararı verilmekte, ama aynı özen hekimlere uygulanmamakta, hekimin kafasında mermer kırıldığında ise saldırgan serbest bırakılmaktadır." şeklinde açıklamada bulundu. 

KAMU ÖZLÜK HAKLARI SORUN ÇÖZME HATTI KURULDU

Bayram, “Kamu veya özel sektörde görev yapan hekimlerin her türlü özlük haklarının (kendi tayinleri, eş durumu tayinleri, sağlık durumu tayinleri, görevlendirmeler, fazla mesailer, nöbetler, icaplar, hastalık izinleri, ücretli ve ücretsiz izinler, emeklilik, atamalar, sosyal haklar, maaşlar, ek ödemeler, göstergeler, ek göstergeler vb.) korunması, savunulması ve gerektiğinde alınması için hukuksal dayanışma içinde olunacak ve talep edilmesi halinde dernek aracılığı ile hukuki destek sağlanacaktır. Bu konuda Kamu Özlük Hakları Sorun Çözme Hattı uygulamaya girmiş ve 0533 120 04 98 nolu hattan hizmet sunmaya başlanmıştır. Burada Kamu Özlük Haklarına yönelik sorunlar en geç 24 saat içinde size özgü cevaplanabilmektedir. Özeldeki hekimlerin özlük hakları ile ilgili İş Hukuku konusunda uzman insan istihdam ederek hekimlere hukuksal bilgi desteği sağlamaktadır” dedi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.