1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hedefleri büyük
Hedefleri büyük

Hedefleri büyük

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, 2019 yılında dikkat çeken çalışmalara imza attı. Birlik Başkanı Osman Türkman, birliğe kayıtlı üyelerin talepleri doğrultusunda ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

A+A-

2019 yılında 5 bin 683 üyenin oy kullanma hakkını sağladıklarını belirten Türkman, "üyelerimizin istekleri ve destekleri doğrultusunda daha büyük hedeflere yürümeye devam edeceğiz" dedi. 

SÜRÜ YÖNETİCİSİ SERTİFİKASI

Türkman, 1 yılda 863 üyenin sürü yöneticisi sertifikası almasını sağladıklarını belirterek yapılan çalışmaları anlattı. "60 üyemize 2 odalı, kurulumu kolay, soğuk ve sıcağa karşı izolasyonlu 190.000,00 tl. tutarında çadır dağıtmaya başladık. 60 üyemize invertörlü, akülü, güneşten elde ettiği enerjiyi 220 volt elektriğe dönüştüren ve enerjiyi depolayan  194.000,00 tl. tutarındaki güneş enerji paneli dağıtmaya başladık. Hayvanların gelişmesini engelleyen, bir çok hastalığın meydana gelmesine sebep olan dış parazit mücadelesi için 242.000,00 tl. tutarındaki 5 adet otomatik seyyar küçükbaş hayvan banyoluğu aldık. Sütün daha hijyenik ve kolay sağılmasını sağlamak üzere 180 üyemize çift başlıklı otomatik süt sağım makinesi dağıttık" dedi. 

SAHRE'NİN TESCİLİNİ ALDIK

Ürünlerin pazarlanması ve satışı için sahne markası yaptıklarını ve bunun tescilini de aldıklarını belirten Türkman, "Sahre markamız adı altında Birliğimizin yanında ilk satış noktamızı oluşturduk. Yatırımlarımızı gerçekleştirebilmek için Hazineden 30 yıllığına 33.000 m2 yer kiraladık. Dünya Gıda Örgütü FAO ve Tarım İl Müdürlüğümüz ile beraber Suriyelilere yönelik 2 adet çobanlık kursu düzenledik. eylanpınar Tarım İşletmelerinde damızlık koç getirip üyelerimize dağıtımını sağladık. 8 olan personel sayımızı 13’e çıkararak istihdama katkı sağladık. Kaymakamlıklarımızın, Belediyelerimizin ve Bakanlığımızın projeleri kapsamında bizden istenilen koyun keçi taleplerini karşıladık. Bu hizmetleri yaparken üyelerimize yük olmamak için daha önceden üyelerden hayvan başı alınan 3,5 tl. hizmet bedelini 1,5 tl'ye, 85 tl, olan yıllık aidatı 50 tl'ye düşürdük" diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.