1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hedef rol model olmak
Hedef rol model olmak

Hedef rol model olmak

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanlığı tarafından Gaziantep’te “Güney İlleri Akılcı Antibiyotik Kullanımı Çalıştayı” düzenlendi.

A+A-

Çalıştayda konuşan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, "Hedefimiz Gaziantep olarak antibiyotik kullanımında Türkiye ortalamasının altına düşerek bu konuda rol model olmaktır" dedi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, antibiyotiklerin ülkede en çok reçete edilen ilaçlar arasında yer aldığını belirterek, bunların önemli bir kısmının gereksiz ya da yanlış kullanıldığını ifade etti. Turgut, sağlığı olumsuz yönde etkileyen bu gereksiz ve yanlış ilaç kullanımının sadece sağlığa zarar vermediğini aynı zamanda ülke ekonomisine de ciddi yükler getirdiğini dile getirdi.

GAZİANTEP ÖRNEK OLDU

Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı Ecz. Mesil Aksoy ise “Dünya Sağlık Örgütü önerileri doğrultusunda bir program yürütülüyor, Baktığımızda 20-30 yıla yakın bir süredir bu konuyla ilgili çalışmalar mevcut. Fakat 2012 yılında Kurumumuzun kurulmasıyla ciddi bir ivme kazandı. Uygulumaya konulan “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017” ile 81 İlimizde Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü ekipleri kuruldu ve bu ekipler en büyük gücümüz oldu. Gaziantep’te yapılan çalışmalarla Gaziantep’te antibiyotiklerin reçeteleme tercihinde yaklaşık yüzde 30’luk bir azalma elde ettik. Bu bağlamda Gaziantep pilot bölge çalışması önemli bir örnek oldu" diye konuştu.

Çalıştaya, İl Sağlık Müdürleri, Akılcı İlaç Kullanımı Koordinatörleri ve il temsilcileri, Gaziantep ve güney illerinden gelen yöneticiler, uzman hekimler, eczacılar, diş hekimleri ve aile hekimleri katıldı. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.