Külliye’nin kendi dönemlerinden önce yapıldığını belirten Yılmaz, “Külliye duracak. Ona karışmıyoruz. Ancak külliye genişletilmek isteniyor. Buna izin veremeyiz. Çünkü burası Hazineye ait bir alan” dedi.

Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü yakınlarında 67 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Suriye merkezli Haznevî Tarikatı'na ait devasa külliye ve çevresinde yükselen kaçak yapıya müdahale ettiklerini söyleyen Yılmaz, “Kaçak yapının bir kısmını yıktırdık. Bir kısmı da bayramdan sonraya kaldı. Eğer kendileri yıkmazlarsa biz polisle gidip yıktıracağız. Çünkü bu alan hazine arazisi” diye konuştu.

KÜLLİYENİN İSKANI YOK

Gaziantep’in ünlü avukatı hayatını kaybetti Gaziantep’in ünlü avukatı hayatını kaybetti

2023 yılında tamamlanan külliyenin iskanının olmadığını söyleyen Yılmaz, burayı Diyanete bağışlamaları durumunda iskanı vereceklerini söyledi. Gaziantep’te de çok sayıda müridi bulunan Haznevi Tarikatı’nın Şeyhi Muhammed Haznevi yılda en az bir kez Türkiye’ye gelip, tarikatının zikir törenlerini yönetiyordu. Tarikat şeyhi Muhammed Haznevî'nin hayatını kaybetmesi sonrasında tarikat liderliğini üstlenen oğlu Muhammed Muta Haznevî'nin Gaziantep'teki külliyede ikamet ettiği belirtiliyor.


 

Editör: Ebru Kont