1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hayvancılıkta kötü haber
Hayvancılıkta kötü haber

Hayvancılıkta kötü haber

Hayvancılık ve Kırmızı et sektörü temsilcileri, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası'nda biraraya gelerek çözüm yolu aradı.

A+A-

Hayvancılık sektörünün darboğazda olduğunu ifade eden ilgililer üreticiye destek verilmemesi halinde üretimin duracağı vurgulandı. Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, sıkıntının çok büyük olduğunu ve ilerleyen aylarda durumun daha da kötüye gideceğini söyledi. 

İthal edilen büyükbaş hayvanların olduğunu anlatan Polat, "Zaten ülkede hayvan yok. Bu sıkıntıların içinde Ankara'da büyük şirketler bunun önünde duruyor. Et sarfiyatının da olmadığı ülkede. sıkıntı büyük. 4 dolara canlı mal olan hayvan, karkas et olarak Ankara'da 24TL. Üretici şuanda çökme aşamasında. Bocalıyor" dedi. 

ÇÖZÜMÜ BELLİ

Bütün bunlara çözüm önerisi sunan Polat, "Türkiye et ve süt kurumu gerekiyorsa alım yapmalı. Et ihtiyacımız olmasa bile üreticiyi ve tüketiciyi kurtarma amacıyla hamle yapmalı. Üretici diyor ki, bize ihraç izni verilsin. İran ve Irak canlı hayvan istiyor. Bize bu izni versin. Bu doğru değil. Çünkü izni verirsek 3 ay boyunca bu ülkede et arayışına gireceğiz. Bunun için et ve süt kurumunun acil karar alarak üreticilerin kesime hazır mallarını taban fiyat biçimi ve üreticiyi zarara sokmadan, devletin imkanlarını da kötüye kullanmadan ortak karar vermeli. Yetişmiş hayvanların kesimini almalı. Çünkü ortada de ne üretim, ne de tüketim var. Eğer radikal kararlar alınmazsa, fiyatlar yükselecek" diye konuştu. 

YILDIRIM BAŞKANLIK YAPTI 

GTO Yönetim Kurulu üyesi Sinan Bay tarafından yapılan açılış konuşması ile başlayan Toplantıya Meclis üyesi Mahmut Yıldırım başkanlık yaptı. Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer Çetiner, Gaziantep Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Bayraktar, Gaziantep Tarım Orman Müdürlüğü’nden Filiz Biçici, Gaziantep Süt Üreticileri Birliği yetkilileri, Gaziantep Ticaret Borsası’ndan sektörle ilgili meslek komitesi üyelerinin  yanı sıra grupta faaliyet gösteren firmaların temsilcileri de katıldı. 

DENETLEME GÖREVİ YAPILMASI GEREKİR

Sektör bileşenleri toplantıda et ithalatının özel sektör tarafından yapılması ve devletin denetleme görevi yapması, sektörde girdi maliyetlerinin yüksekliği ve düşürülmesi, hayvancılık sektöründe tekelleşmenin önlenmesi, kesim konusunda yer bulmada sorun yaşanması, Et ve Süt Kurumu tarafından taban fiyat belirlenmesi ve sözleşmeli üretim modeline geçilmesi konuları başta olmak üzere sektördeki diğer sorunlarla ilgili görüş alış verişinde bulundular. Toplantı sonunda ortaya konulan sorun ve çözüm önerilerinin bir rapor haline getirilerek ilgili Bakanlıklara ve Kurumlara iletilmesi kararlaştırıldı.

BORSADA BİLGİ VERDİLER 

Canlı hayvan üretiminde yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantıda, sektör temsilcileri beklentilerini dile getirdiler. GTB Meclis salonunda düzenlenen toplantıya, GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer Çetiner, GTB Meclis Üyeleri Mevlüt Polat, Orhan Çetin ve Canlı Hayvan Üreticileri Sektör Temsilcileri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan GTB Başkanı Akıncı, canlı hayvan üreticilerinin yaşadıkları sorunları yakından takip ettiklerini belirterek, sorunların çözümü noktasında çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. GTB’nin ilgili meslek komitesi ve meclis üyelerinden gelen talepler doğrultusunda sektörde yaşanan sorunları bir rapor haline getirdiklerini kaydeden Akıncı, bu raporu TOBB aracılığıyla ilgili bakanlıklara sunduklarını açıkladı. Akıncı, canlı hayvan üreticilerinin desteklenmesi ve yerli üretimin geliştirilmesine yönelik atılacak tüm adımları ülke hayvancılığının geleceği adına çok önemsediklerini söyledi. Canlı hayvan üreticileri ise toplantıda, et ithalatından ve yem girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı yaşanan sorunları dile getirdiler. Üreticiler ayrıca, sektör temsilcilerinin yanı sıra tüm oda, borsa ve STK’ların katkılarıyla sektörle ilgili bir acil eylem planı oluşturulması gerektiğini sözlerine eklediler. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.