1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayvancılığa sahip çıkın
Hayvancılığa sahip çıkın

Hayvancılığa sahip çıkın

Son dönemlerde hayvan yetiştiricilerinin artan maliyetler nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çeken HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, hayvancılığa sahip çıkılması çağrısında bulundu.

A+A-

 HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer ve beraberindeki heyet, Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti. Son dönemlerde dünya genelinde yaşanan tedarik zinciri sorunları, enerji, yem, arpa ve gübre gibi girdi maliyetlerinin fiyatının artmasından dolayı zor günler geçiren hayvan yetiştiricilerini ziyaret eden Göçer, yetiştiricilerin sorun, sıkıntı, talep ve önerilerini dinledi.

TÜKETİCİLER MAĞDUR 

Göçer ve heyeti, ilk olarak Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile Doğu ve Güneydoğu Canlı Hayvan Besicileri Derneği’ni ziyaret etti. Göçer ve heyetini Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölge Müdürü Bilal Şahin ile Doğu ve Güneydoğu Besiciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Bulduk karşıladı. HÜDA PAR heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Şahin ve Bulduk, kentteki hayvan yetiştiricilerinin yaşadıkları sorunları, sıkıntıları ve taleplerini Göçer’e anlattı. Kentteki hayvan yetiştiricilerinin yaşadıkları sorunların konuşulduğu ziyarette, küçükbaş hayvan sıkıntısı olmamasına rağmen et fiyatlarının yüksek olması ve fiyatların düşmemesinin tüketiciyi mağdur ettiği, girdi maliyetlerinin yüksek olmasının da hayvan besiciliğini zorlaştırdığına dikkat çekildi.

KUZU VE DİŞİ KOYUNLAR KESİLMESİN

Başta yem olmak üzere hayvan yetiştiricilerinin saman, elektrik, ilaç ve diğer girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle zor günler geçirdiği belirtilen ziyarette, hayvan yetiştiricilerinin yaşadıkları sorunlara kalıcı çözümler bulunulması konuşuldu. Artan maliyetler nedeniyle zor günler geçiren yetiştiricilerin kuzu ve dişi küçükbaş hayvanları kesmek zorunda kalmasının, ihracata kota getirilmemesinin Türkiye’nin hayvancılığı açısından tehlikeli bir durum olduğu belirtilen ziyarette, hayvancılığa ve hayvan yetiştiricilerine sahip çıkılmasına dikkat çekildi. Göçer ve beraberindeki heyet, daha sonra ise Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti, bölgedeki ağılları gezdi.

ÇOK TEHLİKELİ BİR DÖNEM

Hayvan yetiştiricilerini sorunlarını, sıkıntılarını ve taleplerini dinleyen Göçer, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, hayvancılığa ve hayvan yetiştiricilerine sahip çıkılması çağrısında bulundu. Hayvan yetiştiricilerinin yem fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerinin artmasından dolayı çok zor günler geçirdiklerini belirten Göçer, özellikle yem fiyatlarının tavan yapmasının üreticileri çok zor durumda bıraktığını söyledi. Türkiye'de çok sayıda üreticinin süt üretmek yerine dişi hayvanlarını keserek kazanç sağlama yolunu seçtiğini belirten Göçer, bu durumun ülkenin geleceği için çok tehlikeli olduğunu vurguladı. Son günlerde et ve canlı hayvan ithalatının gündeme gelmesinin çözüm olmayacağına dikkat çeken Göçer, yetişticilerin maliyetlerinin düşürülmesi, yem, arpa ve saman gibi destekler verilmesi gibi daha kalıcı çözümler bulunması gerektiğini ifade etti. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin ete gelen zammı yem fiyatlarının yükselişine ve diğer girdi maliyetlerinin artmasına bağladığını ifade eden Göçer, hayvancılık sektörünün ekonomiye çok önemli katkılar sağlayan bir sektör olduğunu ve bundan dolayı hayvancılığa daha fazla desteklerin verilmesi gerektiğini ifade etti. Üretimin olmadığı bir toplumda kalkınmanın olmayacağını belirten Göçer, son dönemlerde artan girdi maliyetleri, yanlış uygulanan politikalar, yetersiz destekler ve desteklerin hayvan yetiştiricileri yerine sanal hayvancılık yapanlara veya yetiştiricilik yapmayanlara verilmesinin yanlışlığı gibi nedenlerden dolayı yetiştiricilerin zor günler geçirdiğini aktardı. Merve Parlak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.