1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hayvancılığa destek
Hayvancılığa destek

Hayvancılığa destek

AK Parti Milletvekili Müslüm Yüksel, Tarım ve Orman bakanlığı tarafından Gaziantep’te hayvancılık destekleri kapsamında önemli müjdeler olduğunu söyledi.

A+A-

Yüksel, “Gaziantep, tarım ve gıda ürünleri ihracatında Türkiye'de 3. sırada. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımızın yüzde 13 gibi önemli bir kısmı Gaziantep topraklarından yapılıyor. Gaziantep, sadece Türkiye'ye değil, dünyaya da ürün gönderen bir şehir” dedi. Yüksel, Gaziantep’in toplam 190 milyon bütçeli etçi ve kombine ırkların suni tohumlama yoluyla yaygınlaştırılması projesine dahil edildiğini belirtti. Yüksel, “3 yıl sürecek bu proje kapsamında büyükbaş hayvanlara ücretsiz suni tohumlama yapılacak” diye konuştu. 

AHIR VE AĞIR YAPAN ÜRETECİLERE DESTEK

GAP DAP Dokap ve KOP projeleri kapsamında ahır ve ağır yapan 200 üreticiye, 1,4 milyon lira hibe desteği ödendiğini belirten Yüksel, “2021’de de ahır - ağıl yapımıyla birlikte hayvan çadırı alımına da yüzde 50 hibe desteği verilecek. Bal ile birlikte katka değerli arı ürünleri üretiminin arttırılmasına yönelik üreticimizin güneş enerjisi sistemleri, arıcı barınağı, arı kovanı, alet ve ekipman alımı desteklenecek” dedi. 

HAYVAN BAŞINA DESTEK

Yüksel, “İvesi ırkı koyun ve kıl keçici soy kütüğü projesine dahil edildi. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başına 100 lira, bu işletmelerden koç ve teke alan yetiştiricilere 500 lira destekleme ödemesi yapılacak. Göçer yetiştiricilerimize anaç koyun - keçi desteğine ilave 2 lira göçer desteği verilecek.

915 MİLYON LİRALIK MÜJDE

Kayacık Sulama 1 kısmı ile Oğuzeli’nde 16 bin dekar tarım arazisinin sulama şebekesi inşaatının tamamlandığını anlatan Yüksel, “Kılavuzlu sulaması 4. kısım sulaması ile 6,100 dekar zirai arazisinin sulama şebekesi inşaatı tamamlanıyor. İslâhiye Güneş barajı sulaması ile 4.040 dekar zirai arazinin modern sistem ile sulanması sağlanacak. Nurdağı Hamidiye Göleti sulaması ile 2.740 dekar zirai arazinin modern sistem ile sulanmasını sağlamak üzere başlanıldı. İslâhiye Arpalı Mahallesi İğdiş deresi ile Arpalı Mahallesi’ni taşkınlardan korumak üzere yapılacak proje için ihale çalışması sürüyor. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesi ile Oğuzeli sınırlarında bulunan toplam 41 yerleşim birimine ait 332.700 hektar tarım arazilerinin toplulaştırılması, 850 Km tarla içi ulaşım yolu yapılması ve mühendislik işleri yapılıyor. Karkamış sınırlarında bulunan toplam 35 köye ait 26.200 hektar tarım arazisinin toplulaşması işlemleri ve 938 km tarla içi ulaşım yolu yapılması için ihale çalışmaları sürüyor. Nizip Küçük Sanayi Sitesi Taşbaş ve Çöplük dereleri ile Nizip Küçük Sanayi Sitesini taşkınlardan koruma projesinde ocak ayında sözleşmesi imzalanarak işe başlanıldı. Bu arada 13 bin dekar alanlarımızda kırmızı mercimek ekimi yapılacak. 5 bin adet erkek antep fıstık acağı ile 5 bin dekar alanda fıstık bahçesi tesis edilecek. 9 bin dekar alanda yem bitkileri ekimi yapılacak” dedi. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.