1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. HAYVAN SEVGİSİ
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYVAN SEVGİSİ

A+A-

Hayvan sevgisi tüm insanların hissetmesi gereken bir duygu. Ben işim gereği her gün hayvanlarla iç içe bir yaşam sürmekteyim. Ama aslında hayvanlara karşı olan ilgim, alakam, sevgim çocukluk günlerime kadar dayanmakta.

Daha ilkokul çağlarımda iken bir tavuk ve bir horoz almakla başlayan hayvan besleme ve yetiştirme serüvenim, kurban bayramı için satın alacağımız koyunu bir kaç ay önceden aldırıp bakıp beslemek ve sonra da kurban bayramı sabahı ağlayarak kestirmemeye kadar uzayan bir süreçle devam etti. Çocukluğum boyunca; tavşan, köpek, kedi, eşek, balık ve papağan da dahil olmak üzere bir çok hayvan sahibi oldum ve besledim.

Liseyi bitirip üniversite için bölüm tercihi zamanı geldiğimde 18 tercih hakkımın hepsini de Ziraat Fakültesi Zootekni bölümü olarak kullandım, hayalimdeki mesleği kazandım ve mezun oldum.

Yüksek lisans eğitimimi de Biyoloji Bölümüm Zooloji anabilim dalında yaptığım için; yılan, akrep, tarantula, örümcek, kobay faresi, kartal, kurbağa vb gibi bir çok hayvanı birebir besleme şansım oldu.

Günümüzde ise 100 adet sağmal Damascus (Halep) ve Kilis keçisinden oluşan minik bir işletmeye ortağım. Oğlum 3.5 yaşında. Şimdiden evde bir balığı var ve her sabah her akşam balığına yemi bizzat kendisi veriyor. Yemini yerken onu gözlüyor ve seviniyor. Her fırsatta onu çiftliğe götürüyoruz ve annesi ile birlikte ona kirlenmesi, hayvanları sevmesi, onlarla oyun oynaması, yemlemesi, su vermesi ve ilgilenmesi için ona şans tanıyoruz.

Sokakta bir kedi veya köpek gördüğümüzde çığlık atıp karşı kaldırıma kaçmak yerine hayvanları sevmesini öğütlüyoruz ve sevmesine yardımcı oluyoruz.

Sizde çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayın. Sevmek çok yüce bir duygu. Çocuklar hayvanlarla büyürlerse merhametli olurlar. Sorumluluklar verin ki yarın bu sorumluluklarla daha bilinçli bireyler olsunlar. Hayvanlardan insanlara zarar gelmez. Ancak ve ancak fayda gelir. Sizde bu duyguyu evlatlarınıza aşılayın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar