Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu ve eşi Adem Karaoğlu tarafından geleneksel Türk Ebru sanatımızın uygulamalı olarak tanıtılması amacıyla düzenlenen sergi açılışına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra, AB nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı ile Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü ve seçkin davetliler katıldı. Brüksel’e atandığı günden bu yana Türk kültürünün Belçika’da tanıtılması için çeşitli çalışmalara imza atan Başkonsolos Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu, açılış öncesi yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zor günler geçirdiğine dikkat çekti.

TEŞEKKÜR ETTİ

Yaklaşık on yıldır Belçika’da yaşadığı ifade eden ebru sanatçısı Demet Ünlü Ancion ise, “On yıldır hem Türk hem Belçika toplumunun ebru sanatına olan ilgisi onlarla tanışmama ve kaynaşmama sebep oldu. Güzel bir sebep oldu. Burada davetliler arasında da yine ebru sanatını ihmal etmeyen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

HUZURUN YILI OLSUN

Ebru sergisine katılmaktan dolayı mutluluğu dile getiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Böyle güzel bir organizasyonu, sayın başkonsolosumuzun ve büyükelçimizin davetiyle buraya geldik ve 2018’in, başkonsolosumun söylediği gibi kültürel bir etkinliği. İnşallah 2018, kültürün, ebrunun, sanatın konuşulduğu, huzurun, barışın ve mutluluğun olduğu bir yıl olur inşallah” şeklinde duygularını ifade etti.İHA