1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Hayat karneden daha önemlidir
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayat karneden daha önemlidir

A+A-

Öğrencilerin Karne Heyecanı

 

Bir eğitim ve öğretim yılının daha sonuna geldik. Türkiye genelinde 18 milyon, Gaziantep’te ise yaklaşık 630 bin öğrenci karnelerini aldı. Aldıkları karneler öğrencilerin yıl boyunca performansını yansıtan bir tür belge diyebiliriz. Karnede bazı derslerin notları yüksekken bazı derslerin notları orta veya düşük puan olabilir. Peki, notlar ne anlama geliyor? Ebeveynler karneleri nasıl değerlendirmeli?

Karneler okul yönetimince hazırlanan, öğrencilerin her dersten aldığı notlarla, okula devam durumunu gösteren, dönem sonunda verilen belgedir. Dolayısıyla bir yılın genel değerlendirmesini görmemizi sağlar ve öğretim noktasında öğrencilerin hangi durumda olduğunu belirtir.

Ebeveynlerin burada dikkat etmesi gereken, en önemlisi, sonuç ne olursa olsun çocuklarına yönelik suçlayıcı, özgüven kırıcı ifadelerden uzak durması olacaktır. Aslına bakarsanız not okumak ve notlardan anlam çıkarmak kolay bir iş değildir. Gerçek anlamda not okumanın ne anlama geldiğini bilmeyen bir ebeveyn istemeden de olsa çocuklarının başarılarını gölgeleyebilir.

 

Takdir belgesi alan bir öğrenciye sen en iyisisin mesajı verilirken, hiçbir belge alamayan öğrenciye sen en kötüsüsün mesajı öğrencilerin kimlik gelişimi önündeki potansiyellerine zarar verebilmektedir.

Elbette ki her ebeveyn çocuklarının başarılı olmasını isteyecektir. Takdir alan öğrenci gönül rahatlılığıyla elindeki karnesini anne ve babasına gösterirken çocuklardaki en tabii beklentisi ailesinin vereceği tepkinin nasıl alacağıdır. Okul tarafından başarısı belgelendirilen öğrenci eğer ailesi tarafından da takdir edilmeyecekse okulun verdiği belgenin hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Çocuklarınıza olumlu mesaj verin

Sonuç ne olursa olsun değişmeyen tek şey bu çocuklar sizlerin çocukları. Hiçbir belge alamayan bir öğrencinin yaşadığı travmayı ebeveynlerin bilmesi lazım. Yaşadığı korku, endişe ve mahcubiyet duygusu yaz tatilini ve kişilik gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu öğrencilere verilecek en güzel mesaj, ‘karnenin sonucu ne olursa olsun sen bizim çocuğumuzsun. Şimdi eksikliklerimizi tespit edip birlikte çözüm yolları üreteceğiz ve yeni yıla çok güzel başlayacağız’ olacaktır. Bu mesaj çocuklarınızda oluşan olumsuz duyguları ciddi anlamda azaltacaktır.

Karne hediyesinde dikkatli olun

Neden diyeceksiniz. Çünkü hediyeler gönülden ve hiçbir şekilde karşılığı olmadan verilir. Eğer çocuklarınıza karne hediyesinin sözünü daha önce verdiyseniz bu sözünüzü tutun ama karnenin başarısına göre hediye verecekseniz bu biraz yapaylığa kaçacaktır. Başarılı çocuklar hediye ile ödüllendirilirken, hiçbir belge alamayan bir öğrenciye hediye verilmemesi ‘Sen hak etmedin!’ mesajını vermiş olacaksınız. Unutmayın ki her çocuğun alacağı karnedeki en büyük pay ebeveynlerindir. Karneyi inceleyen her anne ve baba karneye birer aynaya bakar gibi bakmalıdır. Yeni eğitim öğretim yılında yeni umutlar ve yeni mutluluklarla beraber tüm öğrencilerimize iyi tatiller. Esenlikler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar