1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hayalini Bisikletli Gaziantep süslüyor
Hayalini Bisikletli  Gaziantep süslüyor

Hayalini Bisikletli Gaziantep süslüyor

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yürüyüş ve bisiklet kullanımının önemine değindi.

A+A-

 Hem ucuz, hem sağlıklı, hem de daha güvenli olan bisiklet kullanımını teşvik etmeye devam edeceklerini belirten Şahin, bisiklet kullanımının ömrü 5 kat uzattığını söyledi. Şahin, “En büyük hayalim Almanya’daki gibi 7’den 70’e herkesin bisiklet kullanması” dedi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun geçtiğimiz günlerde dağıttığı 1453 bisiktetten sonra, Fatma Şahin de Bisikletli bir Gaziantep özlemini yaşadığını söyledi.

hayalini-bisikletli 5875.jpg

GAZİANTEP İÇİN YOLA ÇIKTIK

 

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Gaziantep’te de Birlikte Yürüyelim etkinliği düzenlendi. Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Fatma Şahin, kültürüyle, sporuyla, insanıyla, sağlığıyla, huzuruyla, kardeşliğiyle yükselen bir Gaziantep için yola çıktıklarını belirterek, “Bu yolda en büyük gücümüzü sizlerden alıyoruz, halkımızdan alıyoruz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sizlerden alıyoruz. Şehrimiz için, şehrimizin geleceği için insanlarımızın geleceği için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı olarak yaklaşık 1 ay önce çok önemli bir açılış yaptık. Bakanlıklarımızın hepsi katıldı. Türkiye’nin bu yolculukta nerede olduğu ve nereye gitmesinin gerektiğini düşündüğümüz bir çalışmanın önemli bir başlangıcıdır bu” dedi. 

hayalini-bisikletli 45.jpg

55 KM’NİN YARISINI TAMAMLADIK

 

‘Dünya çevreyi korumak, insanı korumak, sağlıklı bir yaşam icin önemli çalışmalar yapıyor’ diyen Şahin şunları söyledi:”Bu çalışmalardan en önemlilerinden bir tanesi de ulaşım. 2040-2050 yıllarını içine alan ulaşım ve imar master planı yaptık. Bir acil eylem planı yaptık, birde orta ve uzun vadeli planlamasını yaptık. Bu çalışmaları yaptığımız zaman aldığımız kararların aslında ne kadar doğru bir karar olduğunu görüyoruz. Bu kararlardan bir tanesi özellikle bisiklet yolunun çoğaltılmasıydı. Bugün 55 km’lik bisiklet yolu hedefinin yarısını tamamlamış durumdayız. Hemde şehrin merkezinde. Şehrin merkezi ile şehrin bütün diğer ulaşım araçlarını entegre edecek çalışmayı yapabilmek çok da kolay değil. Çok büyük emek ,çok büyük cesaret istiyor. Çünkü insanların yaşam alışkanlıklarını değiştiriyorsunuz, insanların hareket etme şeklini değiştiriyorsunuz. İnsanların zihinlerindeki günlük yaşantılarını değiştiriyorsunuz” diye konuştu. 

hayalini-bisikletli 7.jpg

DANİMARKA VE HOLLANDA’NIN EN BÜYÜK SORUNU

 

Şu an Danimarka ve Hollanda’nın bisiklet kullanımında en yüksek orana ulaştığını belirten Şahin, “Niye ulaşmış çünkü bisiklet kullanımı büyük bir sağlık. Çevreyi kirletmiyor. Danimarka ve Hollanda kullanıyorsa bunu bizimde kullanmamız gerekiyor. Çünkü hem çevreye duyarlı, hem ucuz, hem sağlıklı bir ulaşım aracı dediğimiz zaman aklımıza önce bisiklet geliyor. Şu anda Danimarka ve Hollanda’nın en büyük sorunu bisiklet otoparkı. Düşünebilyor musunuz? O yüzden bizde dünya nereye gidiyor biz şehrimizde nereye götüreceğiz, deyince aslında 5 yıl önce aldığımız kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu bize gösteriyor. Bütün dünya şuanda bisikleti, bisiklet yolunu artırmaya çalışıyor. Biz bisiklet yolumuzu artırdık ama daha yapacak çok işimiz var. Üniversiteye entegresini sağlamamız gerekiyor. Şehrin bütün yaşam alanlarını ulaşılabilir hale dönüştürmemiz gerekiyor. Bu tabi akşamdan sabaha olmuyor çok kolay değil”dedi.

hayalini-bisikletli 4.jpg

BİSİKLET KULLANIMI ÖMRÜ 5 KAT UZATIYOR

Bisiklet terminallerini yaptıklarını, bunun da çok önemli olduğunu söyleyen Şahin, ”Tramvaydan inen birisi bisiklete biniyor. Gaziray hattımız bitiyor. Burada da bisiklet imkanı olacak. Çeşitliliği artırmak alternatifi çoğaltmak için bisiklet bize çok önemli bir fırsat veriyor. Bütün dünya şunu konuşuyor; ‘Motorlu araç yerine bisikleti kullandığınız zaman 5 kat ömrünüz uzuyor.’ Elbette kadere inanıyoruz ama yüce rabbim, ‘Akletmez misiniz?’ diyor. Tedbirinizi alın diyor önce tedbir sonra tevekkül. Bisiklet kullanımı 5 kat ömrünü uzatıyor ve bisiklet kullananlarda ölümlü trafik kazası sayısı yüzde 40 azalıyor. Benim hayalim bizde de 7’den 70’e herkesim bisiklet yollarını kullanması.Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerimize teşekkür ediyorum. Bisikleti teşvik edecek çalışmalar yapıyorlar, başarılı öğrencilere bisiklet veriyorlar. Bisikleti teşvik etmeye devam edeceğiz”dedi.

hayalini-bisikletli 3.jpg

HERKESTEN ÖNDEYİZ

‘Bisiklet yollarımızı imar ve ulaşım master planına uygun bir şekilde 55 km tamamlayacağız’ diyen Şahin, “Festivale ülke dünya halk sahip çıktı. Bu meseleye de sahip çıkmak lazım. Alışkanlıklarımızı değiştireceğiz. Masada oturarak ağır yemekler yiyerek vüvudumuzu koruyamayız.Yaşam şeklinimizi değişterilim. Sporu su içmek gibi yaşamızın bir parçası yapalım.Yürümenin maliyeti yok. Birlikte yürüyelim. Onun için size korkunç yeşil alanlar yaptık. Türkiye’nin en fazla yeşil alan olan şehirlerinden bir tanesiyiz. Şimdi 600 bin m2 Alleben’i devam ettiriyoruz. Kamil Ocak’ın burada büyük bir mille tbahçesi yapılıyor. Şu anda yeşile çevreye dair kim ne yapıyorsa biz Gaziantep olarak valiliğimiz belediyelelerimiz STK’larımız daha fazlasını yapıyor. Hamdolsun belediye olarak herkesten öndeyiz, herkese öncülük yapıyoruz. Bu şehirde büyük bir uyum, gayret, çaba var. Gelin birlikte yürüyelim diyoruz” şeklinde konuştu.  Vali Davut Gül, de haftanın önemiyle ilgili kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından  belediye önünde toplanan kalabalık, ‘Birlikte Yürüyelim’ tişörtleri giyerek belediye bandosu eşliğinde Kale’ye kadar yürüdü.Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum