1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Havamız iyi
Havamız iyi

Havamız iyi

*Millet Bahçesi'nin detayları Cumhurbaşkanı geldiğinde netleşir

A+A-

*Anketler maşallah iyi görünüyor

*Halk kentsel dönüşüm istiyor

Ak Parti Gaziantep eski Milletvekili ve 5. Sıra Milletvekili Adayı Derya Bakbak, gazetemize yaptığı ziyarette, çalışmalar hakkında bilgi verdi. İnsanlarda Ramazanın verdiği mahmurluk, havaların ısınması ve bayram telaşına rağmen seçim havasının olduğunu anlatan Derya Bakbak "Ak Parti olarak çok iyi bir çalışma içerisindeyiz. Mesela geçmiş dönemlerde 12 milletvekili adayımız iki kişi, iki kişi program yapıyorduk, 6 programımız oluyordu. Ama şimdi 14 adayımız var 14 program yapılıyor. Belediye başkanlarımız yeri geliyor ayrı ayrı program yapıyor. Yeri geliyor ilçe başkanı, kadın kolları ayrı program yapıyor. Çok yoğun bir program ve organizasyon var. İki ayda yapacağımızı 1 aya sığdırmaya çalışıyoruz. Önceki seçimlerde daha toplu toplu programımız oluyordu. Ama şimdi tek tek ayrı programlar içerisindeyiz."dedi.

Bakbak, ziyaretinde bir de bilgi verdi ve akademik olarak yaptığı ankette Suriyelilerin yüzde 89'unun savaşın bitmesi halinde ülkelerine dönmek istediklerini söyledi. Derya Bakbak, "Kız gelin etmiştir, buraya iş kurmuştur, iyi  para kazanıyordur onlar kalır. Ama yüzde 89 ilk fırsatta gitmek istiyor. Genelde evleri kiralık tutmaları da bunu gösteriyor" dedi. 

FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPTI

Bakbak, Millet Bahçesi'nin de detaylarının Cumhurbaşkanı'nın Gaziantep'e gelişinde netleşeceğini belirtirken, "Cami sözümüz var, ya ikisi ya millet bahçesi olur. Alan çok geniş bir alan. Camiyle bütünleşen, meydanıyla yaşayan, kitap okuma merkezleri, sosyal donatı alanlarıyla çok güzel bir bahçe ortaya çıkarılabilir. Hareketli bir cami bile olabilir" dedi.  Kadın Kolları ve teşkilat üyeleriyle birlikte Gazetemizi ziyaret eden Derya Bakbak, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'yle 24 Haziran seçimleri öncesi yaptıkları çalışmaları anlattı, fikir alışverişinde bulundu.

SAHADA ÇOK İYİYİZ

Sahadan memnun olduklarını belirten Derya Bakbak, "Sahayı dolaşıyoruz. Kadın kollarımız, mahalle temsilcilerimizle, mahalle mahalle geziyoruz. Bir gün Şahinbey, bir gün Şehitkamil'deyiz. Kadınlarla ilgili toplantılar yapıyoruz, bugüne kadar sosyal tesislere ağırlık verdik, ev ziyaretleri yapıyoruz. Bundan sonra esnafa döneceğiz, seçime kadar esnafla geçireceğiz. Vatandaşlarımızdan bize gönülden, candan bir sevgi var. Kadınlar gerçekten ciddi güçlüler, iyiler, sahip çıkıyorlar. Yani saha iyi, gözlemim çok iyiyiz" dedi.

ARTIK HERKES UYANDI

Vatandaşın 24 Haziran seçimlerinin öneminin farkında olduğunu, ülkemizin içinde bulunduğu süreci iyi okuduğunu dile getiren Derya Bakbak, "Vatandaşlarımız olayın bilincinde. 15 Temmuz'un arkasında, bunun yabancı kaynaklar üzerinde, bizim ülkemiz üzerinde bir emel olduğunun, Suriye olayının, Irak'taki olayların, bunların arkasından yaşananlar ve 15 Temmuz'da yaşananların vatandaş farkında. Artık herkes uyandı, herkes herşeyi çok iyi görüyor, biliyor. Bu anlamda bakıyorum insanlar daha uyanık, daha akıllıca konuşuyor" dedi.

ÇOK YOĞUN PROGRAMLAR

İnsanlarda Ramazanın verdiği mahmurluk, havaların ısınması ve bayram telaşına rağmen seçim havasının olduğunu anlatan Derya Bakbak şunları söyledi:"Ak Parti olarak çok iyi bir çalışma içerisindeyiz. Mesela geçmiş dönemlerde 12 milletvekili adayımız iki kişi, iki kişi program yapıyorduk, 6 programımız oluyordu. Ama şimdi 14 adayımız var 14 program yapılıyor. Belediye başkanlarımız yeri geliyor ayrı ayrı program yapıyor. Yeri geliyor ilçe başkanı, kadın kolları ayrı program yapıyor. Çok yoğun bir program ve organizasyon var. Biraz zamanda kısaydı. O nedenle iki ayda yaptığımızı 1 aya sığdırmaya çalışıyoruz. Önceki seçimlerde daha toplu toplu programımız oluyordu. Ama şimdi tek tek ayrı programlar içerisindeyiz."

ANKETLER MAŞALLAH İYİ

Sahada gözlemlerini anlatan Bakbak, diğer seçimlerden çok büyük farklılık görmediğini söyledi. Bakbak, "Biraz kafası karıştırılan kesim var ama, ama herşey normal. Her seçim sürecinde yaşadığımızın dışında gündeme gelen bir şey görmedim. Muhalefetin mitingleri görüldü, insanlar konuştukça yapılarını millet çok iyi görüyor. Geçmiş dönemdeki diğer parti oylarına baktım. Standart, genel bir çizgi var. Bizim anketler maşallah iyi görünüyor. Eski oranımızdayız. Ben 14'de 14 diyorum. Bütün adaylarımız kaliteli, elimizden gelirse hepsini meclise götürmek istiyoruz" dedi.

7 BİN 500 DERSLİK SÖZÜ

Gençlerin Ak Parti'yi çok iyi tanımadığını, genç milletvekili adaylarıyla o gençlere de ulaşılmaya çalışıldığını söyleyen Bakbak, "19-20 yaş dönemi bizi çok iyi tanımıyor. Genç adaylarımız Ak Parti'den önce ve Ak Parti'yle birlikte yaşananları kendi jenerasyonuna anlatıyor. Türkiye böyle değildi, bunu kimse inkar edemez. Eğitim alanıyla ilgili önemli çalışmalar yapıldı. 5 bin derslik yapıldı, 7 bin 500 derslik daha yapılacak" dedi.

HAREKETLİ CAMİ BİLE OLABİLİR

Kamil Ocak Stadyumu'nun yerine Millet Bahçesi'yle ilgili sorumuz üzerine Bakbak şöyle konuştu:"Cami sözümüz var, birde millet bahçeleri. Ya ikisi ya millet bahçesi olur. Alan çok geniş bir alan. Tabi Cumhurbaşkanımız gelirse netleşir. 100. Yıl ve Demokrasi meydanıyla bütünsel olarak güzel bir çalışma olacak. Meydan, etrafındaki yapılarla tanımlanır. Bizim orayı tanımlı bir şekle sokmamız gerekiyor. Çok güzel tasarımlar çıkabilir. Hem proje çok güzel olur hem burada çok ciddi bir merkez oluşturulur. İspanyada Gaudi'nin bahçesi bütün dünyanın akınına uğruyor. Örneğin Botanik Bahçesi yapıldı gelinle damat resim çektiriyor. Burada da camiyle bütünleşen, meydanıyla yaşayan, kitap okuma merkezleri, sosyal donatı alanlarıyla çok güzel proje yapılabilir. Hareketli bir cami bile olabilir."

VATANDAŞ ARTIK KENTİ İSTİYOR

Sahada vatandaşın taleplerinin de değiştiğini, eskiden kilittaşı talebi alırken, şimdi isteklerin değiştiğini, kentsel dönüşüm gibi talepler aldıklarını anlatan Bakbak, "Kentsel dönüşümü artık vatandaş kendi istiyor. Gelin buraya girin, artık bizi biran önce kentsel dönüşüme alın diyorlar. Park çok istenirdi bu seçimde benden park isteyen hiç olmadı. İş talepleri oluyor. Köylere gidiyorum eskiden kilittaşı talebi çok gelirdi. Artık spor aleti istiyorlar. Büyük mahalellere sosyal tesisler yapılmış. Çalışmak isteyen gence her imkan var" dedi.

SURİYELİLER EVLERİ KİRALIYOR, SATIN ALMIYOR

Suriyelilerinden şikayetlerin azaldığını, bunda suça yansıyan, insanları rahatsız eden bir tavırlarının olmamasının da etkili olduğunu söyleyen Bakbak, yaptığı bir anketle ilgili bilgi verdi. Bakbak, "Anketi 180 kişi üzerinde yaptım.  Bu anketi hem kamp, hem çadırkent, hem merkezde yaptım. Ankette Suriyelilerin yüzde 10'u yaşama çıkmıyor, böyle korkulu bir kesim var. Yüzde 89'u ülkemiz rahata kavuştuğu an gideriz diyorlar. İlk fırsatta gitmek istiyorlar. Kuşu altın kafese koysan ah vatanım demiş. Kız gelin etmiştir, buraya iş kurmuştur, iyi para kazanıyordur onlar kalır. Ama birşey daha dikkatimi çekti genelde evleri kiralık tutuyorlar. Satın almıyorlar. Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre uzun süre kalacaklarına inanmıyorlarsa mal sahibi olmuyorlar. Gaziantep'te de çıkan sonuç böyle"şeklinde konuştu. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum