Hatay ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ve yüksek ihracat potansiyeliyle dikkati çeken mobilya sanayisi, depremdeki kayıpları telafi edip şehrin toparlanmasına katkıda bulunmak istiyor. Antakya Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, depremin ardından hasar gören sanayi sitelerinin yeniden inşasına katkı vermeyi görev kabul ettiklerini söyledi.

Mobilyanın, depremden önce Antakya ve çevresinde en önemli istihdam sağlayan sektör olduğuna işaret eden Yapar, mobilyacıların, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi (Antakya MOBSAN), Merkez Sanayi Sitesi ve Antakya'nın çeşitli yerlerinde faaliyet gösterdiklerini anlattı.

Yemeklerimizi dünya konuşuyor Yemeklerimizi dünya konuşuyor

Depremden 1-2 yıl önce inşa ettikleri Antakya MOBSAN'da faaliyet gösteren mobilyacıların "ayakta olduklarını" belirten Yapar, şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Sanayi Sitesi'nde 450-500 dükkan yıkıldı ve bunların çok önemli boyutu mobilyacıların. Antakya'ya yayılmış olanların neredeyse tamamı yıkıldı. Yani mobilyacıların işgal ettiği 1300-1400 dükkanın, zannediyorum, 600-700 tanesi yıkılmış durumda. MOBSAN olmasa belki çok daha büyük bir kayıpla çıkardı mobilya sektörü. İnsanlar buradan daha hızlı göçmeye başlarlardı. Daha önce bitirmiş olduğumuz sanayi sitesinde işlerin devam edebilecek durumda olması biraz daha insanların burada kalmasına ve çalışmaya devam etmesine vesile oldu."