1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hastanın hekim seçme hakkı var
Hastanın hekim seçme hakkı var

Hastanın hekim seçme hakkı var

Ambulans uygulamasına Tabibler Odasından eleştiri

A+A-

Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin Hafta'ya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği, ambulansın hastaları sadece kamu hastanelerine götürme yetkisiyle ilgili eleştirel yazısı kamuoyundan büyük destek gördü. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, insanların yasal olarak hekimini seçme özgürlüğünün olduğunu belirterek, bu durumda acil ambulanslarının hastanın hekimi hangi hastanedeyse ambulansın da hastayı oraya götürmesi gerektiğini söyledi.

ÖZEKŞİ ÖNERİDE BULUNDU

Anneleri rahatsızlanınca ambulans çağıran, ancak ambulans görevlilerinin hastanın doktorunun bulunduğu hastane yerine onu ancak kamu hastanesine götürebiliriz sözleriyle zor anlar yaşayan ailenin yaşadıklarını sütunlarına taşıyan Özekşi, acil durumlarda sadece nakil yapabilen özel hastanelerin ambulanslarının da hizmet vermesi önerisinde bulunmuştu. 

YASADA BÖYLE BİR ŞEY YOK

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca,hastaların hekimini seçme özgürlüğü bulunduğunu, bunun yasalarla mevcut olduğunu belirterek, bu anlamda ambulansların da hastayı, istemesi halinde kendi doktorunun bulunduğu hastaneye götürmesi gerektiğini söyledi. Hastanın böyle bir tercih hakkı bulunduğunu belirten Ağca, "Acil ambulanslarının hastaları kamu hastanelerine götürmesi sadece uygulamada var. Yasada böyle bir şey yok" dedi.

İLK TERCİH KAMU AMA…

Hastanın hekimi seçme tercihinin yönetmelikte var olduğu ve acil ambulanslarının hastayı kamu hastanelerine götürme zorunluluğunun yasada yerinin olmadığı, sadece uygulamada olduğu bildirildi. Eski sağlık görevlisi, "Acil ambulanslarını komuta merkezi yönlendirir. İlk tercih hastanın durumuna göre kamu hastaneleridir. Ancak kamuda hasta yoğunluğu varsa, yer yoksa o anda  hastanın talebi olursa özel hastanelere yönlenebiliyorlar. Ambulansların sadece kamu hastanelerine hasta götürmesi bir eğilimdir, yani taammüller böyledir. Dediğim gibi kamu hastanesinde yoğunluk varsa veya uygun değilse başka bir hastaneye yönlenebilir. Hastanın hekimi seçme tercihi vardır. Bu da yasal bir durumdur" dedi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İZİN VEREBİLİR

Sadece hastaneler arası nakil yapan mavi şeritli özel hastanelerin ambulanslarının ambulans sıkıntısı olması halinde İl Sağlık Müdürlüğü'nce acil hasta hizmetinde kullanılacağını da belirten görevli, "Acil ambulansları yetersiz kalırsa sağlık müdürlüğü müdahil olup özel ambulanslara sen getir götür diyebilir. Çünkü bütün ambulanslar sağlık müdürlüğünün emrindedir. Bu yönetmeliklerde var" dedi. Sağlık görevlisi, ambulansın hastayı reddetme lüksünün olmadığını da dile getirerek, "Ben götürmüyorum diyemez. Hasta bırakılmaz" dedi.  Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum