1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. HASAN ŞAHMARANLA BİR HASBİHAL
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

HASAN ŞAHMARANLA BİR HASBİHAL

A+A-

Her şehrin insanları vardır, ama şairlerin şehirleri yok denecek kadar azdır. İşte o azlardan biri de sensin. Çünkü senin Gaziantepin var. Ne mutlu ki o şehre kendisini sahiplenen şairi olsun, ne mutlu ki o şaire sahiplendiği bir şehri olsun. 

Hasan Hüseyin Yalvaç Sesini Bana Veren Şehir için bu satırları kaleme almıştı. 

Adanayı, Maraşı, Urfayı ve Kilisi sahiplenen şairlerde var elbet. Hasan Hüseyin Yalvaçın bana yönlendirdiği bütün göndermeleri ben de bu kardeş şehirlerde yaşayan şairlere ithaf ediyorum. Gaziantep denilince birileri akla geliyorsa, Kilis denilince akla ilk geliverenler kimler olmalı? 

Muhlis Salihoğlu, Ahmet Elmalı, Mehmet Nacar, Hüseyin Toprak, Nejat Taşkın, Sebahattin Yarar ve Hasan Şahmaran. Bu isimler günümüz şair ve yazarları, hayatta olanlar ve ilk aklımıza gelenler.

Kiliste doğup New Jerseyde toprağa düşen Seyfettin Başçıllar. Uzun yıllar Gaziantep New Jersey hattında yazıştığım bu büyük Türk Şairinin mektupları arşivimde, ömrüm vefa ettiğinde diğer şairlerle birlikte orjinal el yazılarından oluşan bir kitap neşrederek Türk edebiyatına önemli bir katkı sağlayacağım. Ve Hasan Şahmaran, şair yazar ve araştırmacı Kilisin Cemil Cahit Güzelbeyi. Ünü Kilisi çoktan aşmış, bütün Türkiyeyi sarıp sarmalayan bir isim. 

Kiliste yazıp çizen külliyetli miktar bir isim var. Bu kalender kendi alanlarında hizmet üretmeye çalışıyor. Her birine ayrı ayrı saygı duyuyorum. Zira herkes bildiğinden mesul. 

Ancak Hasan Şahmaranın özel bir konumu var. Onun alanı daha farklı ve daha geniş kulaç atmaları gerektiriyor. Şimdilerde Selahaddin Eyyubiyi çalışıyor. Atadan, dededen öz ve öz bir Türk hakanı olan Eyyübiyi kürtleştirmek isteyenlere karşı daha önce karşılıklı fikir teatisinde bulunduğumuz Hasan Şahmaran, önemli ilmi ve fikri dergilerde yazdı.

Son görüşmemizde Gaziantepi, Kilisi ve Türk tarihini hasbihal ettiğimiz bu Kilis büyüğünün geride bıraktıkları, uzun yıllara varan, titiz ve metodik bir çalışmanın ürünleri olacaktır diye düşünüyorum. 

 

Kilis Belediyesinin koordinatörlüğündeki Avni Keçik kitaplarını takdirle karşılamıştım. Gaziantepte birbirlerinin etine aşeren Gaziantepli şairlere ve yazarlara Hasan Şahmaranın çalışmalarını örnek göstermiştim. Aramızdan ayrılan Gaziantepli bir şairi ve yazarı kim araştırma gereği duyar ve eserlerini bir araya getirme vazifesini üstlenirdi. İşte Hasan Şahmaran bunu başardı. Hepimize örnek olmalı..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.