1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. HANGİ BİRİNİ YAZAYIM Kİ..
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

HANGİ BİRİNİ YAZAYIM Kİ..

A+A-

Gündemimiz çok yoğun.. Siyaset bir yana, kentte yaşananlar ve sorunlar bir yana.. Havası, karası dahil ulaşım meselesi.. Güvenlik sorunu, Suriyeli meselesi, kentin önlemez nüfus artışı, futbolundaki çelişki ve tarihe mal olmuş bir Gaziantepspor’un tüketilişi.. Kendi kaderine terkedilen ve birbirini yok etmek için uğraşan yerel basını..İçinden çıkılamayan sorunlarla kaplı milli eğitimi.. Tartışılan Üniversiteleri.. İnsanı çileden çıkaran gastronomi dünyasındaki keyfi fiyat uygulamaları.. Allahın bile kabul edemeyeceği ev kiraları ve fiyatları..Gürültüler, hava kirliliği, betonlaştırılan kentin rüzgara kapatılması sonucu başımıza musallat olan kışın Sis, yazın Toz belası.. 

EKONOMİSİ BATAĞA SÜRÜKLENEN KENT

Hepsi ayrı ayrı ele alınacak sorunlar.. Hepsinin kendine göre ciddi manada sıkıntıları var..Maalesef gittikçe büyüyen, gittikçe yönetilmesi zorlaşan bir Gaziantep ile karşı karşıyayız.. Yaşayanının yüzde 90’ı mutsuz.. Ekonomisi gittikçe batağa sürüklenen bir kent.. Bankaların pusuda beklediği, sanayici ve iş adamlarının gizli savaş içinde olduğu bir ekonomi dünyası..Hangi birini ele alalım ki.. Siyaset deseniz elle tutulur yanı yok.. Bakın yerel seçim için partilerin durumuna.. AK Parti en iyisi ve sorunsuz gözüküyor ama tam tersi kaynıyor..Kıyamet kopuyor desek doğru.. Ama mümkün mertebe dışarı sızdırmamaya çalışıyorlar.. Yalnız bu güne kadar hiç böyle görmediğimi söylemeliyim.. Bunda en büyük nedenlerden birisi ilçelerin belediye başkan adaylarının açıklanmasının gecikmesi tabii.. Keşke Sayın Fatma Şahin açıklanırken, ilçelerde açıklansaydı.. O zaman şimdi bu kaos yaşanmazdı..

CHP'DE BUNLAR YANLIŞ DİYECEK BİR ALLAHIN KULU YOK MU ?

CHP’yi anlatmama gerek yok.. Genel merkezi bile çileden çıkartan bir politika sonucu, partinin getirildiği durum gerçekten üzücü.. Hiç eskiye gitmeye gerek yok, şu son 1 ay içinde olanlara bakmak bile yetiyor.. Partinin ili ve ilçelerdeki tepe noktalarında taş çatlasa 100 kişinin düşüncesine, kendi dünyalarına göre yönetilen bir parti.. Kentini değil, kendini düşünenlerin ağırlıkta olduğu bir ortam.. Akılları fikirleri meclis üyeliğine çalışan, büyük düşünmeyi gereksiz gören bir anlayış.. Son gelişme daha trajikomik.. İYİ Parti’ye verilen adaylık yetkisinden sonra yaşanan panik.. Atılan peşpeşe hatalı adımlar.. Üç-beş kişinin kendi kendine politika yürütmesi.. Böyle durumlarda izlenecek yol haritasında yararlanılması gereken deneyimli abilerden ve siyasilerden fikirler almayı aklına getirmeyen bir anlayış…Ve ortaklık edilecek İYİ Parti ile didişme.. Daha kesinleşmemiş bir planlama  ve alınacak kararı beklemeden genel merkezleri bile çileden çıkartan  “tüm ilçelerde aday çıkartacağız”açıklaması.. İYİ Parti’nin il başkanıyla sürtüşme.. Olmayan bir ortak akıl düşüncesi.. Sonunda insanlara “bu anlayışla mı seçime gidilecek, bu düşünceyle mi seçim kazanılacak” dedirten uygulamalar…

MHP FIRSATI TEPTİ

MHP’ye dönecek olursak halkın kendilerine sunduğu altın tepsiyi elleriyle iten bir görüntüye girdiler resmen.. Öyle bir şans, öyle bir fırsat vardı ama değerlendiremediler.. Daha önce de yazdım, tekrarlamaya gerek yok.. Mecliste Sayın Devlet  Bahçeli’nin ittifak yok çıkışıyla zirveye uzanan ilgi ve alakanın yarattığı o hava yok artık. Rüzgarı esmiyor açıkçası.. Bu kadarını söylemem yeter..

 SİYASET DÜNYASINA KAMİL GEREÇCİ GİBİLER LAZIM, AMA ????

İYİ PARTİ’nin Gaziantep ayağında hareket yaşanıyor ama onlarda da tecrübe eksikliği yaşanıyor..CHP ile ortak hareket etmek zorundalar ancak bu yönde izlenecek politikaları yetersiz.. Ki, bu nedenle CHP kendi başına hareket etmeyi tercih etti.. İl başkanı Hayri Sucu “herkes özgür”dedi.. Özellikle büyükşehir’e adaylık konusunda atılan adımlar, yapılan görüşmeler tek taraflı oldu.. Oysa bunu CHP ile birlikte çözmeleri gerekti.. Yapamadılar… Son olarak Gaziantep’te  saygın bir yeri olan, partiler üstü bir kimliğe sahip Kamil Gereçci ile görüşüldüğünü biliyorum. Ama Gereçci’nin çok tedbirli davrandığını ve “bazı şartlarım var, onlar gerçekleşirse oturur konuşuruz”dediğini biliyorum.. Ki Gereçci’nin şartları, yukarıda bahsettiğim CHP ve İYİ Parti birlikteliğinin seçim öncesi izlenecek stratejinin temel taşlarıdır.. Aslında Gereçci gibiler lazımdır siyaset dünyasına.. Onun gibilerin kazanılması lazım asıl.. Bu düşünce gerçekleşse, inanın siyasetin rengi değişir, kenara çekilen çok sayıda nitelikli insanlar çekinmeden siyasete girebilir.. Olabilir mi ? Bence zor..

HDP'NİN GAZİANTEP RAPORU MUTLAKA OKUNMALI

HDP’nin daha önce de yazdığım gibi Gaziantep’te ciddi bir potansiyeli var.. Yok sayamayız.. Nihayetinde mecliste grupları var.. Nihayetinde Gaziantep’i temsil eden bir Milletvekilleri var.. Ki o vekil Sayın Mahmut Toğrul, geçtiğimiz günlerde Gaziantep için çok güzel bir rapor hazırlamış.. Gönül isterdi ki bunu diğer partilerin vekilleri de yapsın.. Yaşadığımız kentin sorunlarını dile getirsen.. Demem o ki, HDP Gaziantep’te seçim için kilit parti.. Tabii ittifak veya destek yönünde.. Olmaz ise eğer, o zaman kendi adaylarını çıkartabilirler.. O zaman da AK Parti’den ve CHP’den özellikle öfkeli kürt oyları bu partiye akabilir..

SAYIN ABDÜLHAMİT GÜL VE MİLLETVEKİLLERİNDEN YENİ YIL MÜJDESİ

Gelelim bizim mesleğin vaziyetine.. Kötü gidiyoruz sevgili okurlar..Siyah beyaz bile kurtarmıyor bizi.. Kağıt ve kalıp işleri bizi perişan ediyor.. İlan işleri durdu sayılır.. Basın İlan Kurumundan gelen de azaldı.. Zaten Gaziantep genelinde resmi ilan alan gazete sayısı çok, birde ilan azalınca çıkmaza girdik resmen.. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da Milletvekilleri ve Sayın Bakan Abdülhamit Gül’ü ziyaret etmiş gazeteci arkadaşlar.. Özellikle icra ilanlarının anlaşılmaz bir şekilde yerel basın yerine ulusal basında yayınlanması üzerinde durulmuş. Gerçekten de bu uygulama yerel basına ciddi sıkıntı yaratıyor. Kaldı ki, ilanları çıkan vatandaşlar için de büyük külfet.. Birde reklamlar için kesilen yüzde 18’lik KDV oranı var.. Bunun da düşürülmesi gerekiyor.. Bilemiyorum ama Milletvekili arkadaşlar ile Sayın Bakan Abdülhamit Gül bu konuyu çözmek için harekete geçseler iyi olacak..Umarım en kısa zamanda bize 2019’un ilk haftalarında yeni yılın müjdesini verirler..

DHMİ’DEN İYİ HABERLER VAR

41 yıllık resmi sıfatlı gazeteci olarak, 25 yıldır bu köşede yazdıklarım asla kişiselliğe dönüşmedi.. Bunu en iyi siz okurlarımız bilir.. Meselemiz Gaziantep.. Misyonumuz kentin daha iyi yönetilmesi yolunda hareket etmek.. Bu kentte yaşayan vatandaşların sorunlarını dile getirmek, çözümünü sağlamak.. Gaziantep’in kara ve hava yoluyla sağlanan ulaşımında en üst noktaya ulaşması için hep mücadele ettim.. Son olarak Gaziantep’e hiç yakıştıramadığım hava ulaşımını ve havaalanı terminal binasını sürekli gündeme taşıdım.. Çok ses getirdi elbette.. Ki öyle de olması gerekirdi zaten.. Tabii en önemlisi birinci adres olan (DHMİ) Devlet hava Meydanları İşletmesinin duyarlılığıydı.. Genel Müdür Sayın Funda Ocak, Gaziantep’te gündeme getirdiğimiz meseleye kulaklarını tıkamadı ve bir açıklama gönderdi.. Bununla yetinilmedi, Gaziantep’e gelen DHMİ Kurumsal İletişim Daire Başkanı Sayın Vahdet Nafiz Aksu ile konuları başbaşa derinlemesine konuştuk.. İşimizin üzüm yemek olduğunu anlattık kendilerine.. Elbette bu köşeden dile getirdiklerimizin kentin çıkarları olduğunun bilincindeydi Sayın Aksu..  Bu düşünceden hareketle kendilerine teşekkür ettik ve Gaziantep Havalimanı yolcu terminalinin temel atıldığında verilen 600 günlük süre içerisinde kesinlikle bitirileceğine ikna olduk.. Burada Sayın Bakan Abdülhamit Gül başta olmak üzere, Milletvekili arkadaşlarımızın, Sayın Vali’nin ve Fatma Şahin’in de duyarlı davranıp bu işin üzerinde durduğunu belirtmeliyim.. Bu vesileyle DHMİ’den bize gönderilen açıklamayı olduğu gibi yayınlıyorum.

dhmi.jpg

Sayın Ökkeş Özekşi.. Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan kültür, ticaret ve sanayi merkezimiz Gaziantep için hava yolu ulaşımının ne kadar büyük bir önem taşıdığının bilincindeyiz. Bu bilinçle, marka şehir Gaziantep’imizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek havalimanı terminal binası inşa etmek için başlatılan çalışmalar devam etmektedir. Yeni terminal binasının planlanan tarihte bitirilmesi için çalışmalar sıkı bir şekilde denetlenecek ve bir gecikme söz konusu olmayacaktır.

Ayrıca, çok önemsediğimiz bu projenin denetlenmesi; Türkiye’nin en önemli denetleme firmalarının başında gelen Yüksel Proje tarafından sahada görevlendirilmiş profesyonel ekiplerce 24 saat esasına göre, İdare’den bağımsız olarak çok ciddi bir şekilde yürütülmektedir.

* Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası yapılması ihalesi kapsamında; iç hat seferlerine hizmet verecek yeni bir terminal binası yapılması ve mevcut terminalin ise dış hatlar terminal binası olarak düzenlenmesi yer almaktadır.

İhale kapsamında mevcut terminal binasında yapılacak düzenlemelerin bir kısmı, Gaziantep Havalimanındaki yolcu sıkışıklığı nedeni ile öncelikli olarak iş kapsamında yaptırılmıştır. Özetle mevcut terminal binası kapsamında yapılan düzenlemeler devam eden işin kapsamında yer almaktadır denilebilir.

İş kapsamında yeni yapılacak terminal binası ve apron ile mevcut tesisler arasında işin yapımını engelleyecek veya havacılık operasyonlarında kısıtlamaya gidilmesini gerektirecek bir kot farkı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla şu an itibariyle paralel taksiyolu eğiminin düzeltilmesine yönelik yeni bir çalışma planlanmamaktadır.

Sahada işin yavaşlatılması veya durdurulması gibi bir durum söz konusu olmayıp Yüklenici tarafından Terminal Binasında zemin yapısıyla bağlantılı olarak altyapı iyileştirme (kazık) imalatları ve otopark betonarme imalatlarının yapımına devam edilmektedir.

Yeni yapılacak apron uygulama projeleri; ihale eki sözleşme gereği yüklenici firma tarafından zemin etüdü ve arazi çalışmalarının neticelenmesini müteakip hazırlanacağından, söz konusu çalışmalar neticesinde yapılacak projelerin iş kapsamındaki tesislere etkileri değerlendirilerek yapım sonrasında herhangi bir işletme probleminin yaşanmaması için gerekli önlemler alınacaktır.

GAZİANTEP HAVALİMANI TERMİNAL BİNASI İLE APRON YAPIMI

İŞİ BİLGİ NOTU

İhale Bedeli                            : 283.270.000,00 TL   (266.457.077,40 TL Anahtar Teslim Götürü Bedel + 16.812.922,60 TL Teklif Birim Fiyat)

Sözleşme Tarihi          : 23.05.2018

Yer Teslim Tarihi        : 01.06.2018

İşin Süresi                   : 1.Kısım Terminal Binası ve Mütemmimleri 450 Gün

                                   : 2.Kısım Mevcut Terminal Binasının Tadili 150 Gün

İş Bitim Tarihi : 21.01.2020

Sözleşme kapsamında;

Yeni Terminal Binası (Kule Dahil)
Mevcut Terminal Binasının Yeni Dış Hatlara Dönüştürülmesi
Katlı Otopark ( Elektronik Sistemleri İş Kapsamı Dışıdır)
Yollar (Saha Betonları ve Köprü İmalatı Dahil)
Yağmursuyu ve Kanalizasyon Hattı
Galeri İmalatı
Tel Örgü Yapılması
Zemin İyileştirmeler
Yapılacak Olan Üstyapı ve Altyapı İşlerine ait Mekanik, Elektrik ve Elektronik İmalatlar
Peyzaj İmalatları
Sabit Mobilyalar (Bankolar, Yolcu Oturakları, Pasaport Kabini, Check-in, Danışma, Üst Arama Kabini v.b.)
Apron İmalatları ve Apron Özel Aydınlatma Sistemi İmalatları yer almaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum