1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. Hanefi Bostan: Öğretmenler biraz saygı istiyor

          Hanefi Bostan: Öğretmenler biraz saygı istiyor

Hanefi Bostan: Öğretmenler biraz saygı istiyor

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, maddi ve manevi yetersizliği ileri sürmeden gece-gündüz çalışan öğretmenlerin daha fazla saygı istediklerini söyledi.

A+A-

Hanefi Bostan, öğretmenlerin, yarınları inşa eden en büyük mimarlar olduğunu belirterek, Bu yüzden öğretmenin görevi, sorumluluğu çok büyüktür. Öğretmen kendini en iyi şekilde yetiştiren, toplumla barışık olan ve her şeyini öğrencisi için feda eden bir ışıktır. Öğretmen, öğrencisinin her sorunu ile ilgilenen, sorunlarının çözümünde yardımcı olan, öğrencisinin sıkıntılarını dert edinen bir dert babasıdır. Öğretmen sistemden kaynaklanan veya öğrenci ve idarecilerden kaynaklanan sorunlardan dolayı mesleğine küsme hakkına sahip değildir. O her dönemde, her durumda mesleğine aşkla bağlı olan, sorunların üzerine giden, yılmayan, küsmeyen, her an çevresini bilgisi, görgüsü, hal ve tavırlarıyla aydınlatan bir güneştir dedi.

Öğretmenin, öğrencinin kişiliğini zedeleyici hal ve tavırlar içerisinde olamayacağını aktaran Bostan, O, öğrencinin kişilik bilincinin kuvvetlendirilmesine söz ve tavırlarıyla yardımcı olan kişidir. O aynı zamanda öğrencinin şeref ve haysiyet duygusunun gelişmesine katkıda bulunan bir ahlak abidesidir. Yol açan öğretmen aynı zamanda idealist öğretmen demektir. İdealist öğretmen, öğrencisine yalnız bilgi aktaran kişi değil, o aynı zamanda soru sormasını, sorgulamayı, araştırmayı öğreten, hoşgörü ve özgürlük ortamını hazırlayan, düşünme, anlama ve yorumlama becerisini kazandırmayı sağlayan kişidir. Öğrenciler, öğretmenin bilgisine, düşüncesine bakmaz. Onları asıl ilgilendiren ve onları harekete geçiren öğretmenlerin sözleri, sevinçleri, nefretleri, güler yüzlülükleri ve davranışlarıdır. Sınıfta ve öğretmenler odasında oturmasını kalkmasını bilmeyen, hoşgörüden ve nezaketten habersiz kişilerin öğrencilere verebileceği bir şey yoktur açıklamasında bulundu.

Bostan, öğretmen-öğrenci, öğretmen-idareci ilişkilerinin mutlak itaate değil, saygı, sevgi, hürmet ve itibar temeline dayanmak zorunda olduğunu ifade ederek, bu atmosfer tesis edilmediği sürece öğrenme ikliminin oluşturulmayacağını belirtti. Öğretmenin, öğrencisinin en zor ve sıkıcı derse bile ilgisini sağlayacak beceriyi gösteren kişi olduğunu kaydeden Bostan, şunları söyledi: Öğretmen, öğrencilerine karşı sorumlu olmak zorundadır. Öğrenci öğretmene bir adım yaklaşıyorsa öğretmen iki adım yaklaşmakla yükümlüdür. Yol açan öğretmen, öğrencilerine şefkat gösteren ve onlarla özenle ilgilen bir fedakrlık abidesidir. O, öğrencilerine bir şey vermek için her gün kendini yenilemek, mesleğiyle ilgili gelişmeleri takip etmek durumundadır. Öğretmen, güven tazeleyen kişidir. Öğretmenin hayatında güvensizliğin, yeisin, karamsarlığın yeri yoktur. Çünkü o karamsarlıkları aydınlığa, ümitsizlikleri ümide çeviren bir ustadır. Öğretmen aynı zamanda öğrenciye güven duygusunu aşılayan kişidir. Öğretmen Türkçeyi iyi konuşan biri olduğu gibi, beden dilini de iyi konuşturandır. Öğrencinin seviyesine inmeyen hiçbir öğretmen başarılı olamaz. Öğretmen bütün öğrencilerine eşit uzaklıkta ve eşit yakınlıkta olmak zorundadır. Sevdiklerine yumuşak, sevmediklerine haşin davranamaz. Öğretmen kendisine güvenen, etrafına ışık saçan kişidir. Onun kitabında güvensizliğin, çaresizliğin, karamsarlığın ve başarısızlığın yeri yoktur. O her şart ve zamanda başarmak zorundadır.

O her çeşit iletişim aracını en iyi kullanan kişidir. O aynı zamanda gelişim psikolojisini ve öğrenme psikolojisini iyi bilen sınıf yönetimi tekniklerini başarıyla uygulayandır. Öğretmen, öğrencilerini kaybeden değil, her şartta kazanan, onları yanlış alışkanlıklardan alıkoyan, sabır ve müsamahanın zirvesinde olan, yarının büyük Türkiyesini inşa bilincinde hiçbir maddi ve manevi yetersizliği ileri sürmeden gece-gündüz çalışan ve bütün çaresizliklerin içinden sıyrılarak güzel yarınlara yol açan kahraman demektir. İşte bu kahramanlar siyasi iktidardan biraz saygı bekliyor. Öğretmenlerin haklarını gasp ederek, onları açlığa mahkûm ederek ülkemizi daha ileriye götürmek mümkün değildir. Siyasi iktidar bunu ne zaman anlayacaktır?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.