1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Halkın sesi oldunuz
Halkın sesi oldunuz

Halkın sesi oldunuz

* Kentin sorunlarını duyuran tek gazete

A+A-

*Akciğer kanserinde Gaziantep 2. sırada

*Metro’nun arkası yapılaştı, Sof rüzgarı kesildi

*Akkent, Mavikent, Karataş betonlaştı

CHP Şahinbey Belediye meclis üyeleri Yılmaz Kireç ve Hasan Şencan, 25 yılı geride bırakan gazetemizi ziyaret ederek izlenen yayın politikasından son derece mutlu olduklarını söyleyerek "halkın sesi oldunuz"dedi. Gazetemizin 25'nci yılını kutlayan Kireç ve Şencan, Ökkeş Özekşi’nin Haftaya Bakış Köşesi’ndeki yazılarından dolayı baskı uygulanması ve ifadesinin alınmasını eleştirdi. Yılmaz Kireç, kentin sorunlarını gündeme getiren Gaziantep 27 Gazetesi’nin yaşaması gerektiğini belirterek, “Basın kuvvetler ayrılığında 4. güçtür. Gerçekleri söylediğiniz zaman bununla ilgili terörle şube müdürlüğüne çağrılmanız da demokrasiye aykırıdır. Siz Gaziantep’te bizim sesimizi de en fazla duyuran, en fazla dile getiren Gazetesiniz.  27 Gazetesi’nin yaşaması lazım, bunun için mücadele etmek lazım” dedi.

KİREÇ:BASINI SUSTURMAK DEMOKRASİYE AYKIRI

‘Eksikleri yanlışları dile getirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’ diyen Yılmaz Kireç, “Basının ve düşüncenin özgür olmadığı bir yerde basını susturmak demokrasiye aykırıdır, demokrasi ile bağdaşmaz. Basın kuvvetler ayrılığında 4. güçtür. Gerçekleri söylediğiniz zaman bununla ilgili terörle şube müdürlüğüne çağrılmanız da demokrasiye aykırıdır. Demokrasi olan ülkelerde böyle bir şey hiç bir zaman yoktur. Ben her zaman Almanya örneğini veriyorum. Almanya’da Cumhurbaşkanı ucuz kredi istiyor ve otel ödemesini bir firma karşılıyor diye istifa etti. Demokranin olduğu ülkelerde bu vardır. Siz Gaziantep’te bizim sesimizide en fazla duyuran, en fazla dile getiren Gazetesiniz. O nedenle sizlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

GAZİANTEP AKCİĞER KANSERİNDE 2. SIRADA

Ziyarette kentimizin bir sürü sorunu olduğunu da dile getiren Kireç şöyle konuştu:”İlk önce bir trafik sorunu var, bir türlü çözemediler. Sola dönüşleri yasaklasalar da trafik sorununu çözemediler. Hava kirliliği sorunu var. Habitat II konferansında da zaten dile getirildi. Akciğer kanserinde Gaziantep ikinci sırada. Suriyeliler sorunu var. Ekonomik kriz var. Pahalılık sorunu var, insanların alım gücü düştü. Meclise 50-60 madde geliyorsa bunun yüzde 90’ı imar tadilatlarıyla ilgili geliyor. Ve bu imar tadilatları ranta dayalı imar tadilatları oluyor. Bu dönem daha fazla. Büyükşehir belediyesi bunlarla ilgilenmeli, Fatma Hanım sabah trafiğe çıkmalı gözüyle görmeli. Gastronomi festivali diyor bizde destekledik tabiki Gaziantep’in tanıtımı önemli. Fakat fiyaskoyla sonuçlandı. Uçak biletlerinin çok pahalı olduğu, yerli ve yabancı turistin çok fazla organize olamadığı bir festival oldu.” 

BÖYLE KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZ

‘Yeşil alanlar talan ediliyor, benzin istasyonu yapılıyor, park alanları talan ediliyor, konut ve ticariye çevriliyor’diyen Kireç, Kentsel dönüşüm eski binaları yıkıp yerine 40 metrelik yol yapıp, 8 katlı bina yapma değil. Tüm oradaki yaşayan insanların eski yapısının da korunması lazım. Eskiden komşuluk ilişkileri vardı. Bunların hepsini bitirdik. Böyle kentsel dönüşüm olmaz. Yatay mimarinin yanısıra yeşil alanı, sosyal alanlara ağırlık verilmeli. Gaziantep akciğer kanserinde ikinci sırada. Sof dağının rüzgarı kesildi. Metro’nun olduğu yerde Sof’un geldiği rüzgarı eskiden hissederdiniz. Binalar yapılınca şimdi o rüzgar kesildi. O rüzgar kentsel rant uğruna kesildi. Şehirde kömür dağıtılacağına doğalgaz teşvik edilmeli. Hava kirliliği yüzünden sağlığımız elden gidiyor” diye konuştu.

ŞENCAN:AKKENT, KARATAŞ, MAVİKENT BETONLAŞTI

Hasan Şencan da betonlaşmaya dikkat çekti. Şehirdeki yeşilleşme oranının bir kesimde olmasının doğru olmadığını belirten Şencan, “Yeşilvadi parkını yaptınız elinize sağlık, ama Karataş, Akkent, Mavikent betonlaştı. Yeşili park sanıyorlar. Orada park var diyorlar  evet var ama o yeşil değil. Oyun parkı koyunca park olur mu? Yeşilvadi yapıldı, Şahinler parkı yapıldı ama bu yeşil alan bir yerde olmazki. O binaların arasındada yeşil alan olmalı. Anneler parkı koskoca İbrahimli’nin yükünü çekiyor.” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum