1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Halı'nın kitabını yazdık
Halı'nın kitabını yazdık

Halı'nın kitabını yazdık

Gaziantep’te desinatör yetiştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen 201 bin Euro bedelli “Halıya Estetik Dokunuşlar” Projesinin kapanış toplantısı Gaziantep Grand Otel’de yapıldı.

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan ve yürütülen, Gaziantep’te desinatör yetiştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen 201 bin Euro bedelli “Halıya Estetik Dokunuşlar” Projesinin kapanış toplantısı Gaziantep Grand Otel’de yapıldı.

Kapanış toplantısında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Üniversitelerin farkındalık oluşturmak için var olduğunu, bilgiyi üretmek ve sermayeye dönüştürmek için her zaman gayret sarfetmek gerektiğini belirterek,  “Çoğu zaman sanayiyle buluşmalar istenilen verimi elde etmezdi. İşte bu projenin bana göre en önemli yanı birincisi soyuttan somuta geçerek reel bir proje ortaya çıkarması, ikincisi sanayinin sahiplenmesi ve üçüncüsü de tüm kurumları koordineli bir şekilde çalıştırarak 20 desinatörümüzü sisteme kazandırmış olmamızdır” diye konuştu.

İYİ YOLDAYIZ

Makine halısı üretiminde dünyada Gaziantep gibi kümelenmiş başka bir şehir, başka bir bölgenin olmadığını söyleyen Proje Koordinatörü ve GAÜN Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, konuşmasında üretilen halıların kilogram değerine dikkat çekti.  “Çözüm olarak halıya estetik dokunuşlar yapmak gerekiyordu” diyen Doç. Dr. Yılmaz, “Makine halısı desinatörlüğünde konusunda ortaya konulmuş yazılı bir müfredat, materyal, e-materyal yok.  Tamamen tecrübeye dayalı, birilerinin diğerine tecrübeyle aktardığı bilgilerin yer aldığı bir sektör durumumda.” ifadesinde bulundu.

KAPLAN: EN BÜYÜK HAYALİMDİ

“Bu proje benim hayalimdi” diyen Güneydoğu Halı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, makine halısı sektörünün zaman içerisinde çok büyüdüğünü, önceleri küçük atölyelerde imal edilen halıların bugünlerde Organize Sanayi bölgelerinde büyük fabrikalarda üretimin yapıldığını belirtti.

EKİN: DESTEĞİMİZ SÜRECEK

İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin, halı sektörünün Gaziantep’te olduğu gibi diğer illerde de canlanması ve örnek alınması noktasında istihdam kurumu olarak iş gücü desteğini vermeye devam edeceklerini söyledi. Ekin, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın Avrupa Birliği desteğiyle finanse edilen bu projenin başka bir ayağının sağlam basabilmesi için yetişmiş iş gücüne ihtiyaç duyduğunu biliyoruz." dedi. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum