1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Halıcılar ABD pazarlarında büyümeye devam edecek
Halıcılar ABD pazarlarında büyümeye devam edecek

Halıcılar ABD pazarlarında büyümeye devam edecek

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, son yıllarda halı gibi bazı sektörlerin ürünlerinin yoğun ilgi gördüğü ABD pazarları halı üreticilerinin dikkatini çektiğini söyledi.

A+A-

Kaplan geçmiş yıllarda özellikle ABD pazarları üzerinde yoğun tanıtım programları gerçekleştirildiğini ve her yıl defalarca Amerika’da düzenlenen fuarlara katılım sağlarken satın alma heyetleriyle de bu bölgeleri sık sık ziyaret ettiklerini hatırlatarak bu süreçte geçmişte yapılan tanıtımların meyvesinin yendiğinin de altını çizdi.

 Son dönemlerde bazı ülkelerde Türk mallarına yönelik başlatılan gayri resmi ambargoya rağmen halı sektörünün sahip olduğu Pazar çeşitliliğinin ihracatı olumsuz etkilemediğine dikkat çeken TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan son beş yıllık süreçte dünya genelinde yürüttükleri tanıtım faaliyetlerinin meyvelerini vermeye başladığını ve özellikle ABD pazarlarının aranan halı markalarının Türk halısı olduğunu söyledi.  Amerika Ülkelerine 2020 yılının 10 aylık sürecinde toplam  759 milyon 537 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, bunun bir önceki döneme oranla  yüzde 34,6 artış olduğunu belirten TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan “Elbette halı başanan pandemi sürecinde hijyenin en önemli unsurları arasında. Bu süreçte hijyen ortamlar için halı adeta olmazsa olmaz demektir. Diğer taraftan sürecin getirdiği ve bütün dünyanın pandemiyle birlikte ticaret anlamında geçiş yaptığı E-Ticaret ve E-İhracatın gelişmesi bu ülkedeki varlığımızı hissettirmemizde de önemli etken oldu. Bundan sonraki süreçte ABD pazarlarının belirleyici aktörleri arasında yer almaya devam edeceğiz” dedi. 

 HALI İHRACATININ YÜZDE 70'İNİ KARŞILIYOR

Gaziantep’in Türkiye’nin halı ihracatının %70.8’ini karşıladığını da ifade eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan yaptığı değerlendirmede “Türkiye genelinden il bazında yapılan halı ihracatında Gaziantep gerçekleştirdiği toplam 1 milyar 456 milyon 356 bin dolarlık ihracatla liderliğini korurken ikinci sırada ki ilimiz 446 milyon 720 bin dolarla İstanbul, üçüncü sırada ise 47 milyon 449 bin dolarla Uşak yer aldı. Birlikler bazında ki Türkiye genelindeki ihracatımızda ise GAİB 1 milyar 434 milyon 793 bin dolarla en fazla ihracat yapan birlik olurken GAİB’i 470 milyon 282 bin dolarla İTKİB ve 46 milyon 827 bin dolarla EİB takip etti. Bu süreçte diğer birliklerimizden AKİB 33 milyon 900 bin dolar, İMMİB 17 milyon 618 bin dolar, UİB 15 milyon 796 bin dolar, DENİB 14 milyon 508 bin dolar, BAİB 10 milyon 591 bin dolar, DAİB 5 milyon 473 bin dolar, İİB 4 milyon 726 bin dolar, OAİB 2 milyon 866 bin dolar, DKİB  123 bin dolar ve KİB 50 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdi.” dedi.

EN FAZLA İHRAÇ HALIDA

Türkiye’den dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen halı grupları arasında en fazla ürünün makine halısı olduğunu ifade eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan “Türkiye’den on aylık süreçte en fazla makine halısı ihraç ettik. Bu süreçte toplam makine halı ihracatımız 1 milyar 756 milyon 941 bin dolardır. Yine bu dönemde 266 milyon 446 bin dolar değerinde tüfte halı, 28 milyon 652 bin dolarlık el halısı ve 5 milyon 514 bin dolar değerinde de kilim ihracatı gerçekleştirildi. Bütün ihracatçılarımızı yürekten kutluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum