1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Halı ve Tekstile Mısır darbesi
Halı ve Tekstile Mısır darbesi

Halı ve Tekstile Mısır darbesi

Halı ve Tekstile Mısır darbesi

A+A-

RO-RO gemileriyle Mısır üzerinden Körfez ülkelerine yük taşıyan yaklaşık 450 Tırımız, bir haftadan bu yana Mersin ve İskenderun limanlarında bekletililiyor. Halı ve tekstilin hammaddesi olan polipropilenin Mısır'daki olaylardan dolayı Suudi Arabistan'tan gelememesi nedeniyle Gaziantepli halı ve tekstil üreticileri sıkıntı yaşıyor. Çok sayıda fabrikanın bu nedenle çalışmadığı OSB'de sanayiciler gelecek haberi bekliyor.

Msır'daki olaylardan dolayı Ortadoğu’ya ihracatın sekteye uğradığını belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Suriye’deki iç savaştan dolayı yaklaşık 2 yıla aşkın TIR’larımızın Ro-Ro gemileri ile İskenderiye Limanı’na geçip Körfez ülkelerine dağıldığını, ancak Gümrük Bakanlığı'nın, Mısır’daki karışıklıktan dolayı bir haftadan beri gemilerin çıkışına izin vermediğini söyledi.

NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL

Mısır’da 200, Suudi Arabistan’da ise 500 Türk TIR’ının Türkiye’ye gelmek için beklediğini söyleyen Çıkmaz, "İskenderun Limanı’ndan RO-RO ile Mısır’a gitmek için ise 350 TIR bekliyor. Mısır’daki olaylardan dolayı Mısır ve Suudi Arabistan’da bulunan Türk TIR’ları Türkiye’ye gelemiyor. İskenderun’dan gitmesi gereken RO-RO gemisinin gidememesinden kaynaklanıyor. Mısır’ın Portsaid limanında 200 Türk TIR’ı Türkiye’ye gelmek için bekliyor. Liman şimdilik güvenli ancak ileriki günlerde ne olacağı belli değil" dedi.

ÇÖZÜM BULUNSUN

Suudi Arabistan’da bulunan 500 TIR’ının geri dönmek için Mısır’a gelmek zorunda olduğunu, bu araçların da olaylardan dolayı gelemediğini söyleyen Çıkmaz, "Karayolundaki konvoyda güvenlik olmadığı için TIR’lar Duba Limanı’nda bekliyor. Süveyş Kanalı’nın geçici olarak kullanılması yararlı olacak. Süveyş Kanalı kullanılsın. Mısır’a girilmeden, doğruca Suudi Arabistan’a gidilsin. Ancak kanaldan geçiş ücreti yüksek olduğu için devlet yetkililerimiz çözüm bulsun. Ayrıca, İskenderun Limanı’ndan RO-RO ile Mısır’a gitmek için 350 TIR bekliyor" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.