1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Halı tasarım bölümü açılıyor
Halı tasarım bölümü açılıyor

Halı tasarım bölümü açılıyor

Altıncı Makine Halısı Tasarım Yarışmasına katılarak ilk beş dereceye giren eserlerin sahipleri GAİB hizmet binasında düzenlenen ödül töreniyle ödüllendirildi. Ödül töreninde Halı tasarım bölümü açılacağının müjdesi de verildi.

A+A-

Ticaret Bakanlığı’nın desteği, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri ve Gaziantep Üniversitesinin iş birliğiyle düzenlenen Tasarım Günleri 2019 ve 6 Makine Halı Tasarım Yarışması Finali kapsamında tasarım yarışmasında finale kalan 20 tasarım arasında ilk beş dereceye giren eserler, düzenlenen törenle ödüllendirildi. 

GÜR:TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR BÖLÜM YOK

Tasarımın sadece halı sektörü için değil bütün sektörler için büyük önem taşıdığını ifade eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, Gaziantepli halıcılara üniversite bünyesinde halı tasarım bölümü kurulacağı müjdesini vererek, “Dünya makine halısında yüzde altmışlık bir payı Gaziantep elinde tutuyorsa bu payı bırakmamak için her türlü çabayı sarf etmek zorunda. Türkiye’de halı tasarım bölümü adı altında bir bölüm yok. Bu bölümün Gaziantep Üniversitesinde kurulması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Halı tasarım bölümü yakın bir sürede açılacak ve açıldığı zaman da nitelikli ve kalifiye güzel tasarımlar yapan yeni bir nesil oluşturacağız. Bunu başarırsak Türkiye içinde yeni bir model oluşturacağız” şeklinde konuştu. 

KAPLAN:BÜYÜK İŞLER YAPACAKLAR

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ise, “Türkiye’nin dört biryanından tasarımcıların yarışmaya ilgisi memnuniyet verici. Bugün daha iyi görüyoruz ki gençlerimize imkân verildiği zaman daha büyük işler yapacaklardır. Yarışmaya katılan ve destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

DEV JÜRİ

Yarışmada akademisyenlerden oluşan dev bir jüri heyeti görev aldı. Yarışma jürisinde Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zuhal Arda, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Şerife Atlıhan, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Alpan, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Kadriye Didem Atiş, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Şenel, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Türktaş, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ruhi Konak, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naile Rengin Oyman, Mimar Sinan Üniversitesi -Dr. Öğr. Üyesi Naime Didem Öz, Atatürk Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Elitok, Dokuz Eylül Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Bahadır Öztürk, Dokuz Eylül Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Gonca Karavar, Mimar Sinan Üniversitesi Öğr. Gör. Derya Tecimer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğr. Gör. Mehmet Erim, Sütçü İmam Üniversitesi Öğr. Gör. Mehmet Aksoy ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Aysen Soysaldı görev aldı. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum