1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Halı merkezi için adım attılar
Halı merkezi için adım attılar

Halı merkezi için adım attılar

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, Birliğin bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

A+A-

Gaziantep'e bir halı merkezi kazandırmak istediklerini belirten Kaplan, "Fuar katılımları için firmalarımızın her yıl ciddi maliyetlere katlandığı dikkate alınarak, sabit ve yılın geneli için kullanıma açık, ortak kullanım ve sergileme alanlarına sahip bir halı merkezi kurulması için istişarelerimiz sürdürülmektedir" dedi.

MİLLİLEŞME VE YERELLEŞME ATAĞI

Sektördeki dışa bağımlılığı azaltmak için yapılan çalışmaları anlatan GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, "Sektörümüzün en önemli girdileri olan makine, sarf malzemesi, yazılım ve hammadde gibi ithalata bağlı ürünlerin bir kısmının üniversite-sanayi işbirliği ile üretilmesini amaçlıyoruz. Bu konuda Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği halinde Bakanlıklar, TÜBİTAK ve ilgili akademik kuruluşlar ile gerekli yazışmalar, görüşmeler, toplantılar yapılacaktır. Yedek parça üreten şirketlerimizin ürünlerin test, analiz ve belgelendirme işlemleri için gerekli çalışmalar yürütülecektir. Aynı şekilde hammadde temininde toplu pazarlık gücümüzü kullanarak, ortak satın alma operasyonlarının gerçekleştirilmesi düşünülmektedir" dedi.

EĞİTİM ÖNCELİKLİ KONU

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Birliğin bir yıllık faaliyetleri ile ilgili açıklamasına şöyle devam etti: "Sektörün ihtiyaç duyduğu personelleri yetiştirmek, sektörde kalifiye personel açığını kapatmak, Üniversite-Sanayi iş birliğini güçlendirmek, meslek liseleri ve üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması, var olan bölümlerin donanım yazılım ve müfredat olarak sektöre cevap verebilecek şekilde güncelleştirilmesi konularında çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ilgili Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerine ve işitme engelli öğrencilere 9 ay sürecek bir desinatörlük kursu verilmeye başlanmıştır. İlk mezunlarımızı Haziran ayında vereceğiz. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.