1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Halı kalkınmanın anahtarı
Halı kalkınmanın anahtarı

Halı kalkınmanın anahtarı

VII. Makine Halısı Tasarım Yarışması ve Tasarım Günü etkinlikleri başladı

A+A-

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Gaziantep Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halı Tasarımcıları Derneği (HATAD) tarafından düzenlenen VII. Makine Halısı Tasarım Yarışması ve Tasarım Günü etkinlikleri başladı. 

25-26 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan etkinliklerin açılış töreninde konuşan Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, kendisinin de çocukluk yıllarında ailesinin halı atölyesinde çalıştığını belirterek, “Halının tozunu yutmuş biri olarak Gaziantep’in bugün halıda geldiği noktadan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi. Milletvekili Kirazoğlu, “Halı denilince 40 yıl kadar geriye gitmek gerek. 40 yıl önce Ünaldı semtinde Gaziantep’in girişimci insanları mekanik makinelerle imalat yapıyordu. Bugün halıda dünya çapında bir sektör haline geldik. Bu başarının arkasında sanayicimiz ve çalışanlarımız var. Halı aynı zamanda geçmişten bugüne insanların, hüzünlerini, sevinçlerini, her türlü duygularını, aşklarını nakşettiği bir eser. Bu nedenle halının ve tasarımların kültürümüzde de büyük önemi var. GAHİB’in, üniversitemizin ve Milli Eğitim’in katkıları ile sektörün geleceğinin daha da iyi olacağına inanıyorum. Tasarım yarışmasına katılan tüm tasarımcılarımızı kutluyorum. Hepsinin de birinci olduğuna inanıyorum” diye konuştu. 

 KAPLAN:173 ÜLKEYE İHRAÇ YAPIYORUZ

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, açılış konuşmasında, makine halısı üretimi ve ticaretinde dünyanın önemli merkezlerinden biri olduklarını söyledi. Kaplan, “Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliğimiz, 2020 yılında kaydedilen 2,6 milyar dolarlık Türkiye halı ihracatının 1,8 milyar dolarını tek başına gerçekleştirmiştir.  Birliğimizin Türkiye geneli halı ihracatındaki payı %70 olurken, halı sektörünün bölgemizden yapılan tüm ihracat içindeki payı ise %20 olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında pandeminin de etkisiyle sektörlerde bir düşüş gözlenirken, halı sektörü yılı artışla kapatan 6 sektörden biri olmuştur. Sağladığı 50 bine yakın istihdam ile Gaziantep’in lokomotif sektörü olan Halı, bölgesel kalkınmanın anahtarlarından biri haline gelmiştir. Gaziantep’in ve ülkemizin adını dünyaya duyuran ve ciddi bir marka ürün haline gelen halılarımız 2020 yılında tam 173 ülkeye ihraç edilmiştir” dedi. 

DÜŞÜK FİYATLA REKABET SAĞLANMAZ

Katma değerli ürünlere yönelmek gerektiğine dikkat çeken Başkan Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyanın en büyük makine halısı ihracatçısıyız. Ancak biz bir kilogram halıyı yaklaşık 3 Dolardan satarken, Çin 4,5, Belçika ise yaklaşık 6 Dolardan satmaktadır. Bu noktada bizler, mevcut üretimimize bir değer katmak, rekabet ortamında daima öne çıkmak için rekabet gücümüzü artırmak zorundayız.  Rekabet gücü sadece düşük fiyattan kaynaklanmaz, pazara özgün ve katma değerli ürünler sunabilmek de gerekir. Yalnızca ihtiyaç olmaktan çıkan ve tüketicinin zevklerine de hitap etmek durumunda olan halı sektörünün, nitelikli tasarıma ve tasarımcıya olan ihtiyacı, geçmişe kıyasla artık daha fazladır. Halı sektörü, sektöre katılan gençler ve yeni kabiliyetler ile daha güçlü olacaktır. Bu yıl yedincisini düzenlediğimiz tasarım yarışmamızın finali için genç tasarımcılarımızın heyecanını biz de paylaşıyoruz. Onların sanat alanındaki yeteneklerini ve makine halıcılığı sektöründe moda yaratabilecek özgün tasarımlarını önemsiyoruz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.