Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜZELLİK

A+A-
Güzellik sadece İnsan sıfatında önem arz etmez. Yaşamın her alanında gereken önemli bir konudur. Bu güzellik yaşamımızın ana parçası olan çevre temizliği ve tabiat için çok önemlidir. Herkes kendi çevresini evinin ve iş yerinin önünü temiz tutarsa bu güzelliklerden en güzel bir davranış olur.
Bu güzelliğe birde dürüstlüğü katarsak en büyük güzellik ortaya çıkar.
Bu güzel davranışları ve bunun aksi olan unsuru bir arada görmek sevindirici ve üzücüdür. Bir anda bunlara rastlamak mümkündür. Bunlardan üç örnek vermek gerekse
İstanbul?dan Antepli Şeref Yaldırak arkadaşım her tatilinde Antep?e gelir. Burada kendisine rehberlik ederim. Son gelişi üç günlük kısa bir tatildi. 22 Kasım 2010 günü Sof dağı civarı ve Sarıkaya bölgesini gezdik. İkinci gün Yavuzeli Araban bölgesinde bulunan tarihi yerlerin gezilmesini planlamıştık. İlk durağımız Hasanoğlu Anıt Mezarı olmuştu. Anıt mezara varmıştık ki bir kadın, Anıt civarındaki poşetleri ve çöp oluşumu olan çevreyi kirleten olumsuzlukları elleri ile topluyordu.
Bu olay ve yapılan uğraş olduğunca olumlu ve hoş bir davranıştı. Köy altı bir yerde yapılan bu çevre temizliği insanı duygulandırmaktaydı. Kendi evinin önünü temizlemiş, anıtın etrafının temiz olmasına istemiş olmalı ki bu davranışı sergilemekte.
Kendisine kolay gelsin dedik ve teşekkür ettik.
Tabi ki bu durumda bir şeyler sormak gerekirdi. Ve hemen sorumuza geçtik.
Burasını neden temiz tutmak istersiniz?
Buraya zamanlı ve zamansız, yerli ve yabancı turistler geliyor. Çöp ve pislik içinde görünce hoşnut olmadıkları hal ve davranışlarından belli oluyor. O nedenle burasının düzenli temiz tutulmasına inandığım için elimden geldiğince temiz tutmaya çalışıyorum.
Güzel İnsandan güzel düşünce ve davranış bu olsa gerek.
Kadın çöpleri alıp gittikten sonra biz fotoğraf çekmeye başladık. Şeref bey fotoğraf ve vido çekiminin birlikte yapmaya çalışıyordu.
Ben anıtın etrafını gezinirken yere atılmış sebze ve meyve kabukları gözüme çarptı. Bitişik evin penceresinden atılmış olması yüksek ihtimal. Çevre ve tarihi değerleri kirleten insanlık dışı bir davranış yanı sıra güzelliğin zıttın olan çirkinlikten başka bir şey değildir. Özümüze yakışmayan çirkin bir davranıştır bu?
Bu durum karşısında evinin önün olmadığı halde anıtın etrafını temizleyen kadını kutlamamak mümkün değil. Türkmilettinin her ferdi bu davranış içinde olması dinimizin ?TEMİZLİK İMANDANDIR? buyruğu değimlidir.
Burada fotoğraf çekim işlemimiz bitince aracımıza binerek Elif Beldesindeki Elif anıtında çekimlere başladık. Belli bir zaman geçmişti ki Şeref bey kamara ile çekim yapmak isteyince, kamaranın olmadığını fark ettik.
Aracımıza binerek tekrar Hasanoğlu köyündeki Hasanoğlu Anıt Mezarına gittik. Kamara taşın üzerinde bıraktığımız gibi duruyordu. Anıtın bitişiğindeki evin hanımı görmüş uzaktan beklediğini ve tekrar geleceğinizi biliyordum dedi. Orada dolaşan diğer insanlarda vardı. Buna rağmen kamaramıza dokunulmamıştı.
Ne güzel bir davranış değimli?
İşte bizim öz ve öz benliğimiz budur.
Bu davranış içinde olmamız bizleri yüceltecektir?
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.