1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. GÜZEL ŞEHRİMİZE YAPMAYIN BUNU
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜZEL ŞEHRİMİZE YAPMAYIN BUNU

A+A-

Gaziantep'te yaşamak vazgeçilmez tutkumuzdur. Çünkü seviyoruz şehrimizi.. Havasını teneffüs etmek bile ayrı bir sinerji veriyor.. Bunu bir süreliğine başka illere veya ülkelere gidip döndüğünüzde daha iyi anlıyorsunuz.. Ve "evim evim, güzel evim" diyecek noktaya geliyorsunuz..Ancak son yıllarda ve özellikle yakın geçmişimizde artık Gaziantep'te yaşamak eskisi gibi tat vermiyor insana.. Sık sık elektriklerin kesilmesi, hala trafoların yetersiz bırakılması ve enerji sorununun büyümesine çözüm bulunamayışına isyan edesiniz geliyor..İşte yine kış geliyor ve yağacak yağmurlar, kar ve esecek rüzgarın etkisiyle kopacak kablolar yüzünden yine kesintilerle karşılaşacağız.. İhmallik ve ilgisizlik nedeniyle yeraltına alınmayan elektrik kabloları yine özellikle kar ağırlığına dayanamayan ağaçlar tarafından kopacak.. Zaten bir sokağa çıkmaya görün.. Adeta bin pişman oluyorsunuz. Kaldırımlar yürünemez hale gelmiş.. Daracık olanlar da işgal edilmiş.. Taşlar her sene yenilenmesine rağmen yine kırık, yine düzensiz ve çamurlu su sıçratıyor..

ŞEHRİ YÖNETENLER HALKIN YAŞADIĞINI BİLMEK ZORUNDADIR

Trafik zaten sizi çileden çıkartıyor. Belediyelerin ve resmi kurumların yapmış olduğu plansız ve hesapsız çalışmalar öfkenize tavan yaptırıyor.. Elbette hizmet adına yapılan projelerine saygımız var. Ama bu projeler hayata geçirilirken, işin ikinci planının hesabının yapılmayışına tepki duyuyorsunuz.. Örneğin yol çalışması yapılıyor, araçlar ve insanlar için alternatif yollar üretilmiyor, yönlendirmeler yapılmıyor.. Herkes kendi kaderiyle baş başa bırakılıyor.. Gürültü adeta kaderimiz olmuş.. Gündüz yetmiyormuş gibi gece yarılarında havai fişekler, düğün dönüşü konvoylarının korna çalarak insanlara uykuyu zehir etmelerine çözüm bulamayanların, kenti yönetmenin sorumluluklarını bilmediklerine veya çaresiz kaldıklarını düşünmek zorunda kalıyorsunuz..   Trafik zaten başlı başına bir dert, bu kentte yaşayanlar için.. Kilometreyi bulan uzunluktaki kuyruklarda, kavşaklardaki trafik lambalarının hala 12-16- 20 saniyeyi geçmeyen yeşil ışıklarına karşın, 66-78- hatta daha uzun süreli kırmızılar yanmasına çözüm bulunamayışına anlam veremiyorsunuz.. Kavşakların en yoğun saatlerde ışık düzenlerinin değiştirilmeyişi, oralarda park edilen araçların trafik akışını nasıl yavaşlattığını görmek istemeyenlerin yönettiği bu kente yaşamayı kendinize zul sayıyorsunuz.. Evet.. Bu şehri çok seviyoruz ama bu şehri yönetenler yüzünden bu şehirde yaşamanın gittikçe zorlaştığını  söylemekte hiçbir sakınca görmüyoruz..

GAZİANTEP MUHALEFETİ, İKTİDARA GÖRE LOKUM GİBİ

MHP diğer partilerden önce davranıp, Şahinbey ve İslahiye dışında adaylarını belirledi. CHP'de belirsizlik sürüyor. Daha da süreceğe benzer.. Belirlenecek adayların şehirde heyecan yaratacak isimler olması halinde iyi bir hava yakalanabilir.. Aslında muhalefet partileri için Gaziantep bulunmaz Hint kumaşı.. Ama şu ana kadar gördüklerim, iktidar partisi açısından Gaziantep'te muhalefet partileri Lokum gibi.. Onun içindir ki, o kadar rahatlar.. Haliyle şehirde yaşayan yediden 77'ye herkes, belediye başkanlıkları denildiğinde, AK Parti'nin koyacağı adaylara odaklanıyor.. Oysa böylemi olmalıydı.. CHP ve MHP kentin sorunlarında, vatandaşların haklarının aranmasında, şehirdeki keyfi hizmetlere ve en önemlisi arsa rantçılığına karşı ciddi manada karşı çıkıp, iyi bir muhalefet yapabilseydi, belki de Gaziantep'te AK Parti şimdiki kadar rahat olmayabilirdi..

AK PARTİDE BÜYÜKŞEHİR YARIŞI NASIL SONUÇLANACAK

İşte bu rahatlık AK Parti'nin belirleyeceği adayların kesinlikle başkan olacağı düşüncesini beraberinde getiriyor..Büyükşehir'de ve ilçelerde başkan olacak kişilerin adresinin AK Parti olacağına yönelik inanç ağır basıyor.. Onun içindir ki, AK Partide başkanlıklar için açığa çıkan kadar, çıkmayan çok büyük çekişmeler yaşanıyor.. Hele Büyükşehir'de Asım Güzelbey'in "olmayacağım" demesiyle birlikte yaşananlar insanın başını döndürüyor.. Biliyorsunuz, aylardır söylüyorum ve "büyükşehir için kararı sadece Başbakan verir, kimi işaret ederse o başkandır" diyorum.. Ama Başbakanın da bu kararı verirken, başvuracağı çevresinin önerdiği isimlerden etkilenebileceğini unutmamak gerekir.. Şimdi bunu bir kenara koyalım.. Biliyorsunuz Büyükşehir için öncelik Fatma Şahin'de idi.. Herkes Sayın Şahin'e kesin olur gözüyle bakıyordu.. Ama Fatma Şahin galiba olamıyor.. Bakınız olmuyor demiyorum, olamıyor.. Son dakikada durum değişebilir elbette.. Ama şimdilik Fatma Şahin'in Ankara'da kalması isteniyor.. Kalacak elbette.. İşte bu gelişme üzerine, gözler kimin başkan adayı olacağına çevriliyor.. Biliyorsunuz Ahmet Uzer çok istiyor Büyükşehir'i.. Ama yine biliyoruz ki, bu isteğine sıcak bakılmıyor.. Hüseyin Çelik sözü edildi bazı çevrelerce, ama zaten Sayın Çelik bunu başından beri yalanlıyordu.. O zaman AK Partide geriye kim veya kimler kalıyor.. İşte sihirli soru burada..

RIDVAN FADILOĞLU OLABİLİR

Kaynaklarım ayağı yere basmayan haberleri vermezler bana.. Bunun için bazı haberlerimiz bazı meslektaşlarımız tarafından yalanlanmaya kadar gidiyor. Ama gerçek ortaya çıkınca, bu kez onlar ortadan kayboluyor.. Anket başlangıçtı, Temayül devam etti biliyorsunuz özel haberciliğimizde.. Hala torbalar açılmadan duruyorsa Ankara'da, o zaman 27 haberciliği her zaman güvenilir olmuştur..

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Büyükşehir için aslında aylar önce en güçlü aday Mehmet Tahmazoğlu gösteriliyordu.. Ama o hava zaman içinde Tahmazoğlu için tersine esmeye başladı.. Bunda siyasi rakipleri kadar kendisinin de kusurları etken oldu..

İşte bu ortamda Gaziantep'te ciddi manada başbakanca sözü dinlenebilecek bazı isimler harekete geçtiler.. Büyükşehir'e Gaziantepli olan, şehri bilen, kendilerince iyi çalıştığına inanılan birisini önerdiler.. Hatta biraz da olması için ısrar edip direttiler.. Buna bakan Fatma Şahin ve iki milletvekili de onay verince, ortaya RIDVAN FADILOĞLU'nun Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olma ihtimali çıkıverdi..

Manşet haberimizde okuyacaksınız zaten.. Şu anda kaynaklarımız AK Partide Büyükşehir için ibrenin Rıdvan Fadıloğlu'na döndüğünü iddia ediyor.. Kararı elbette Başbakan verecek.. Bu hafta içinde açıklanması muhtemel olan Büyükşehir ve ilçe adaylarının isimlerini hep birlikte öğreniriz nasıl olsa.. Ama büyükşehir için Rıdvan Fadıloğlu olursa kimse şaşırmasın.. Unutulmasın ki, biz haberciyiz, yanılabiliriz.. Yanılma payımız saklı bu haberde.

Hepinize iyi haftalar...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.