1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Güvenlik ihlali zarara neden oluyor -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Güvenlik ihlali zarara neden oluyor -2-

A+A-

Yönetmelik süreci karmaşık olarak değerlendiriliyor

Sürecin karmaşık ve maliyetli olacağını, üstelik istenen sonucu vermeyebileceğini düşünüyorlar. Ancak kuruluşlarının siber savunma becerilerine en güvenmeyenler de yine aynı kişiler. Üstelik bu grubun yüzde 68’i ülkelerindeki siber güvenlik yönetmeliklerini bilmiyor veya biraz biliyor. Ayrıca şifreleme taraftarı olmadıkları ve genellikle kuruluş güvenliğine ve insan gücüne bel bağladıkları görülüyor. İnsan hatası, veri ihlallerinin en büyük sebeplerinden biri olarak değerlendirildiği için bu durumun bir yan etkisi olabilir.

Çin, yönetmeliklerle imajını düzeltmek istiyor

Çinli katılımcıların ise dörtte üçü yönetmelik çerçevesinin önemli olduğu kanısında. Ağustos 2018'de yürürlüğe giren yeni e-ticaret kanununa yüzde 86 gibi ciddi bir oranda katılımcı destek veriyor ve bu kanuna uymaya hazırlıklı olduklarını düşünüyorlar. Bu kanunun amaçlarından biri, pek çok sahte ürünün üretildiği Çin’in sahtekarlık merkezi imajını düzeltmek. Katılımcıların yarısından fazlası, siber güvenlik uygulamalarıyla ilgili hükümet yönetmeliklerinin şimdiye kadar iyi gittiğine inanıyor.

En büyük e-ticaret pazarında şaşırtıcı değil

Dünyanın en büyük e-ticaret pazarlarından biri olan Çin’de iyi siber güvenlik uygulamalarının benimsenme oranının yüksek olması pek şaşırtıcı değil. Şirketler, en büyük önceliklerinin ne olduğunu çok iyi biliyor veiki faktörlü kimlik doğrulaması dahil olmak üzere birden çok siber güvenlik uygulaması kullanıyor. Düzenli güvenlik kontrolleri, tanınmış güvenlik yazılımları ve güçlü şifreleme, şirketler tarafından veri ihlallerine karşı korunmak için önerilen ilk üç çözüm arasında.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.