1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gururumuz Erdemoğlu
Gururumuz Erdemoğlu

Gururumuz Erdemoğlu

ABD merkezli Forbes dergisi, Dünyanın ve Türkiye'nin en zenginleri listesi açıklandı. Dünyada Jeff Bezos 177 milyar dolarlık servetiyle ilk sırada yer aldı.

A+A-

 Türkiye'de ise Murat Ülker 6,3 milyar dolarla zirvede yer alırken, yatırımlarıyla dikkat çeken İbrahim Erdemoğlu 2,0 milyar dolar ile 10’ncu sırada, Ali Erdemoğlu ise listede 12’nci sırada bulundu. 2 bin 674 kişinin olduğu listede Erdemoğlu ailesi 1580 ile 1750’nci olarak bulundu. 

Türkiye'de dolar milyarderi sayısı son bir yılda 4 artışla 27'ye ulaştı. ABD merkezli Forbes dergisi, 2021 yılı dünyanın en zenginleri listesini yayımladı. Dünyada zirvede 177 milyar dolarlık servetiyle Amazon’un CEO’su Jeff Bezos yer aldı. Pandemi nedeniyle dünya ekonomisinin ağır bir kriz yaşadığı bir dönemde Bezos servetini 113 milyar dolardan 177 milyar dolara yükseltmiş oldu.

ERDEMOĞLU AİLESİ LİSTEDE

ABD merkezli Forbes dergisi, 2021 yılı dünyanın en zenginleri listesine göre İbrahim Erdemoğlu 2,0 milya dolar ile onuncu sıradan giriş yaptı. Listede S.Sevim Arsel, Sezai Bacaksız, M.Rahmi Koç ve Nihat Özdemir 2.3 milyar dolarlık servetleri ile 5’nci sırada yer aldı. Ali Erdemoğlu ise listede 12’nci sırada yer aldı. 

ERDEMOĞLU AİLESİNDEN BÖYLE BAHSETTİLER

ABD merkezli Forbes dergisi, Erdemoğlu ailesi için şöyle bahsettiler: “ Ali Erdemoğlu ve Kardeşi İbrahim Erdemoğlu, halılarda kullanılan malzemelerin başlıca üreticisi olan SASA’nın %75’inin birlikte sahibidirler.  İlk başta SASA’nın %51 hissesini 102 milyon USD bedelle satın almışlar ve ardından halka açık şirketteki hisselerini artırarak değerinin artışını izlemişlerdir. Erdemoğlu kardeşlere ait Erdemoğlu Holding de ayrıca iki özel şirket olan Merinos Halı ve Dinarsu Halı’ya sahiptir”

1970 YILINDA MERİNOS KURULDU

1970 yılında babaları Mehmet Erdemoğlu, aile üyeleri ile birlikte iki halı dokuma tezgahından oluşan Merinos Halı işletmesini başlatmıştır. Günümüzde Erdemoğlu Holding Türkiye ve Rusya’da sekiz lokasyonda üretim tesislerine sahip dünyanın en büyük halı üreticisi konumuna gelmiştir. İbrahim Erdemoğlu ve kardeşi Ali Erdemoğlu, halılarda kullanılan malzemelerin başlıca üreticisi olan SASA’nın %75’inin birlikte sahibidirler  İlk başta SASA’nın %51 hissesini 102 milyon USD bedelle satın almışlar ve ardından halka açık şirketteki hisselerini artırarak değerinin artışını izlemişlerdir. Erdemoğlu kardeşlere ait Erdemoğlu Holding de ayrıca iki özel şirket olan Merinos Halı ve Dinarsu Halı’ya sahiptir. 1970 yılında babaları Mehmet Erdemoğlu, aile üyeleri ile birlikte iki halı dokuma tezgahından oluşan Merinos Halı işletmesini başlatmıştır.Günümüzde Erdemoğlu Holding Türkiye ve Rusya’da sekiz lokasyonda üretim tesislerine sahip dünyanın en büyük halı üreticisi konumuna gelmiştir.

MİLYARDER SAYISI ARTTI

Forbes’a göre, dünyada geçen sene 2 bin 95 olan dolar milyarderi sayısı, 2021’de yaklaşık üçte birlik artışla 2 bin 755’e yükseldi. Türkiye’de de dolar milyarderi sayısı 23’ten 27’ye yükseldi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.