1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. GURURLA SİVAS KONGRESİNİN 100.YILI
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

GURURLA SİVAS KONGRESİNİN 100.YILI

A+A-

Bundan tam 100 yıl önce bugün,  "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır.. O satıh, bütün vatandır" diye tüm dünyaya haykırdı ecdat.

4 Eylül 1919' da zor şartlarda kıt imkanlarla Türk Milletinin küllerinden yeniden doğuşunun meşalesi Sivas'ta bir daha sönmemek üzere son defa yakıldı.

Mustafa Kemal Atatürk ve değerli dava arkadaşlarının Samsun'dan başlayıp, Amasya ve Erzurum'da devam eden bağımsızlık mücadelesi SİVAS KONGRESİ ile taçlandı.

Manda ve himaye reddedildi, 

Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür parçalanamaz denilip,

Milletin kendisini, her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı top yekün savunup direnmesi kararı alındı.

Bir nevi dünyaya kafa tutup milletin kendisine gelişinin, dosta güven düşmana korku salmasının güvencesi oldu Sivas Kongresi.

Şuan yeniden tartışma konusu yapılmaya çalışılan "milli iradenin hakim kılınması" bu günlerde karara bağlandı.

Sivas şimdide olduğu gibi ülkenin en güvenilir bölgesi olarak genç Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı, resmi olmasa da  ilk başkenti olma şerefine nail oldu.

Sivas Kongresi "milli egemenlik ve milli iradenin" ilk tecelli ettiği yer olup, Mustafa Kemal Atatürk'ün hayal ve  prensiplerinin hayata geçirildiği, yeni devlete ışık tutulan yer oldu.

Sivas Kongresinin bugün  gururla, onurla 100. yılı kutlanıyor.

Bu gurur hepimizin, tüm Türkiyenin iliklerimize kadar yaşamak, yaşatmak gerekir.

Çünkü bir bina gibi devletin temelleri sağlam atılırsa kolay kolay topla tüfekle yıkılmaz.

Yeter ki değerlerimize sahip çıkalım, Türkiye Cumhuriyetinin nasıl kurulup hangi şartlarda ayakta durma mücadelesi verdiğini bilip, canıyla kanıyla emek verenlerin kemiklerini sızlatmayalım.

Bu güzel ve anlamlı yıl dönümünü tüm Sivaslılara ve tüm Türkiyeye heyecanla yaşatan, en ücra köşede ki vatandaşı dahi bu anlamlı güne ortak edip, kenti devletle bütünleştiren Sivas Valisi Sayın Salih AYHAN  ve ekibini canı yürekten kutlamayı bir borç biliyorum. 

Göreve geldiği günden bu yana gece gündüz halka bütünleşip, Sivas değerlerine sahip çıkan tüm STK'lara eşit mesafe durup her kesime devletin kapısını açıp derdine çare arayan Vali Salih AYHAN, havası soğuk Sivasa sıcacık gülüşler saçan valisi olarak gönüllerde ki yerini şimdiden almış durumda.

Allah devletimizin Salih AYHAN gibi  idarecilerini çoğaltsın İnşallah

100. yıl kutlamaları belki resmi olarak  4 Eylülde bitecek, devletin tüm yetkilileri Sivası ziyaret edecek, tüm protokol Sivas'ta toplanacak, ben inanıyorum ki Sayın Vali ve ekibi  haftalardır devam eden  etkinlikleri  bir süre daha devam ettirecek hepsinin yüreğine sağlık.

Allah Türk Milletine yeniden İstiklal Marşları yazdırmasın ama  100. yıllarında , 200. yılında nice marşlar şiirler yazdırsın 4 Eylül Marşı gibi ....

"Atatürk ülkeye gönlünü verdi,

Bağımsızlığa ilk adım dedi,

Hürriyet için Sivas'a geldi,

Özgür millet, Türkiyem dedi,

İstemeyiz manda, istemeyiz zindan,

Türk milleti ruhunda taşır hür kan. " nice yüz yıllara ... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum