Türk milletinin ve bütün mazlum milletin özgürlük günü olan Kurtuluş Günümüz bir çok etkinliklerle kutlanacak.

Gaziantep Kurtuluşu’nun 102.yıldönümü dolayısıyla Gaziantep Valiliği tarafından 25 Aralık günü etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak, Gazilik Madalyası Bayrağa toka edilecek. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şiirler okunacak, halk oyunları gösterileri yapılacak. Tören sonrasında ise Şehitler Abidesi ziyaret edilecek. Panorama Müzesi ziyareti sonrasında ise DT Şehitkamil Sahnesi’nde Kurtuluş Günü Kutlama Programı ve 25 Aralık Özel Konseri düzenlenecek.

SOLOTÜRK GÖSTERİSİ İPTAL EDİLDİ

Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 102. Yıldönümü dolayısıyla Alleben Göleti’nde düzenlenecek olan SOLOTÜRK gösterisi, Pençe-Kilit Operasyon Bölgesi’nden gelen acı haberler nedeniyle iptal edildi. Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ‘’ Gaziantep’in Kurtuluş Yıldönümü dolayısıyla Valiliğimiz koordinasyonunda organize edilen Solo Türk Gösteri Uçuş Programı son iki gün içerisinde kahraman 12 askerimizin şehit olması ve Şehrimizde defnedilecek olan şehidimiz Abdülkadir İYEM'in cenaze programı nedeniyle iptal edilmiştir.  25 Aralık 2023 Pazartesi günü saat 15.00’da Türk Hava Kuvvetlerimize ait iki F-16 uçağımız hem Gaziantep Savunmasındaki şehitlerimiz hem de tüm şehitlerimiz için Şehrimizin üzerinde saygı uçuşu gerçekleştirecektir. Tüm şehitlerimizin ruhu şad, mekanı cennet olsun’’ ifadelerine yer verildi.

ÇEBER: KAHRAMANLIK ÖYKÜSÜ 

Vali Kemal Çeber, Gaziantep savunmasının düşmana teslim olmayan Antep halkının vatan, millet aşkıyla esarete boyun eğmemek için silahsız ve cephanesiz bir şekilde on ay dokuz gün boyunca bir taraftan düşmanla, diğer taraftan da açlık ve yoklukla verdiği onurlu mücadelenin ve yumruklarıyla yazdıkları kahramanlığın öyküsü olduğunu belirtti.

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinden sonra bile o şuurla birbirine kenetlenerek ayakta kalmasını ve yaralarını sarmasını bilen ve o şuurla geleceğe umutla bakabilen bir anlayışa sahip olduklarını ifade eden Çeber, şunları kaydetti: "Kurtuluş mücadelesinde yaşadığı yoklukları bugün ihracat rekorlarına, gastronomide marka şehre, turizmde cazibe merkezlerine, kültürde müzeler şehrine, eğitimde büyük atılımlara dönüştüren bir hedefe doğru ilerliyoruz. Dün verdiği onurlu mücadele ile dünyaya mesaj veren Gaziantep, bugün gelişimdeki azmi ve kararlılığıyla dünyaya yine Antep'in önünde hiçbir şey duramaz.”

Aykut Kocalar'ın acı günü Aykut Kocalar'ın acı günü

ŞAHİN: EN ŞANLI DESTAN 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bugünün gazilik onuruna layık olmuş bir şehrin asil direnişinin, inanç ve cesaretiyle, azim ve kahramanlığıyla tarihteki en şanlı destanın yazıldığı gün olduğunu vurguladı. Başkan Şahin, mesajına şöyle devam etti: “Bu destan, vatan toprağının tek bir karışını düşman askerlere bırakmamak uğruna, kan ve barut kokuları içinde on ay, dokuz gün bağımsızlık ve hürriyet için mücadele ede,n şehadet şerbetini içmiş aziz şehitlerimizin mücadelesiyle, kanlı elbiseleriyle açılan mermi çukurlarıyla koyun koyuna gömülen şehitlerin; Ankara’dan gelen yardımların ulaşmasını engelleyen Fransızlara rağmen, şehrin kendi mücadelesiyle kazandığı bir destandır.  Bizler de o kahraman yiğitlerin torunları olarak, atalarımızın gösterdiği vatan sevdası ve iman gücüyle çıktıkları bu yolda, Gaziantep'in kurtuluş mücadelesinden ilham alarak ülkemiz, milletimiz için çok çalışmaya devam edeceğiz. Al bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanması için gerektiğinde canımızı vermekten kaçınmadan, bize bırakılan mirasa, kutsal emanetimize sahip çıkacağız. Birliğimizden, dirliğimizden taviz vermeden geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz.”