1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gürsel ilk mesajını verdi
Gürsel ilk mesajını verdi

Gürsel ilk mesajını verdi

Gaziantep Kulübü Derneği’nin 22. Olağan Genel Kurulunda bayrağı Tarık Aytekin’den devralan Av.Sibel Gürsel, bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir kent bırakma sorumluluğu ve bilinci ile görev yapacaklarını söyledi.

A+A-

Gürsel,”Yok olmaya yüz tutmuş olan kültürel değerleri nasıl şekillendireceğimiz fikri konusunda  etkin olmak gayesi ile yola çıktık. Gaziantep’in geleceğindeki kültürel yaşamı hep birlikte dizayn edebiliriz” dedi.

VİZYON SAHİBİ BİR YÖNETİM

1993 yıldan bu yana 27 yıllık geçmişiyle şehrimizin en önemli Sivil Toplum Kuruluşlarından olan Gaziantep Kulübü Derneği’nin, 22. Olağan Genel Kurulunda başkanlığa seçilen Sibel Gürsel yaptığı açıklamada, ”Genel Kurulda kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması, huzur ve barış dolu bir dünyada yaşamanın nasıl olduğu konusunda vizyon sahibi gönüllü 9 üyemiz yönetime gelmiştir. Gaziantep’in geleceğinde olması istenilen kültürün şekillenmesinden hareketle nasıl bir kurguya ihtiyacımız olduğunu sormak, kent adına yapılması beklenen en önemli çalışmalardan birisi olacaktır” dedi.

DÜNYA KÜÇÜK BİR KÖY HALİNE GELDİ

Kültürel yaşamın,kültürel ortamın şehirler üzerinde önemine değinen Gürsel,”M.Ö Sparta Şehir Devleti ile Atina Şehir devleti  bir savaşa tutuşurlar. Tarihçiler , ‘’Zaferi , Sparta Şehir Devleti  kazanmıştır ama kısa zaman sonra Spartalıların , Atinalılaştıklarını yazmışlardır.’’ Savaşı kimin kazandığı kültürel ortamda iklimi şekillendirme gücünüzde gizlidir. İletişim ve ulaşım araçlarının gelişimi ile dünya küçük bir köy haline gelmiş ve bu hızlı gelişmelerin yaşamı değiştirdiği iletişim ve teknolojinin sanal dünyada yeni formlar edindiği zaman diliminde bu hızlı değişimi görmezlikten gelmek saflık olacaktır. Tüm gelişmeler gösteriyor ki, farklılığa, farklı fikirlere ihtiyacımız sonsuzdur” dedi. 

DÜN DÜNDE KALDI

Yeni fikirlerle bilimi takip etmemiz gerektiğini söyleyen Gürsel, “Atatürk ; ‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’ diyerek, yeni fikirlerle bilimi takip etmemiz gerektiğini ifade etmiştir. Bu yol bizlerin gelecekte varoluşumuzun teminatı olacaktır. Aksi durumda “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” Atatürk , çağdaş uygarlık düzeyini aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymayı hedefleyen bu söylemi ile gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiştir. İnsanı güçlü yapan yeni fikirlerdir. İnsanı harekete geçiren ise fikirleri ve inançlarıdır. İnsanı yaşatan , yücelten kültür değerlerimizin bir çoğu Otantik yaşam kültürümüze ışık olmuş ve  yaşam felsefesi sunmuştur.Hz. Muhammed hadislerinde ‘’İki günü aynı olan kişi yanılmıştır.‘’ fikri inancı ile ‘’Dün dünde kaldı cancağızım , şimdi yeni şeyler söylemek lazım’’  diyen Mevlana , kültür değerlerimizi gelişmeye açmanın yeni fikirlerle mümkün olduğunu bize göstermektedir.”

FARKLILIKLARDAN KORMAYALIM

Farklı fikirleri farklı söylemleri,farklılıkları zenginliğe dönüştürmemiz gerektiğini ifade eden Gürsel şöyle konuştu:”Farklılıktan korkmadan, farklı söylemlerin ifade edilmesinden kaygı duymadan eğitimde ve aile içi yaşantıda önce kendimizden başlayarak yeni neslin farklı fikirlerinden yola çıkarak;  güçlü , üretken ve çağı takip eden bireylerle Gaziantep’in geleceğindeki kültürel yaşamı hep birlikte dizayn edebiliriz. Bugün bu derneğin varlığı bile bunun göstergesidir. İnsana ait fikirlerin sansürlenmeden korku ve kaygı yaratmasına izin vermeden kendini ifade etmesini sağlamak ve daha fazla insan gücünün çalışma hayatında yer edinmesine sunulacak katkıların Kent kültürüne , yaşam biçimine ,sanayi üretimi ve gelişimine, özne olma idealimizi sizlerle paylaşmak arzusundayız. Çağın tüm hızıyla kendi değerlerini yarattığı bir dünyada yok olmaya yüz tutmuş olan kültürel değerleri nasıl şekillendireceğimiz fikri  konusunda  etkin olmak  gayesi ile yola çıktığımızı belirtmek isteriz .Bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir kent bırakma sorumluluğu ve bilinci ile ‘’Gaziantep’in geleceğinde yeni yaşam kültürünü dizayn etmek üzere’’ bu kentte yaşayan herkesi sevgi ile selamlıyor , farklı fikirler konusunda geliştireceğimiz programlarda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyoruz.“

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.