1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Güneydoğubirlik için Şamil Tayyar uyarısı
 Güneydoğubirlik için  Şamil Tayyar uyarısı

Güneydoğubirlik için Şamil Tayyar uyarısı

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Güneydoğubirlik satışında, rakamın büyüklüğü kadar ödenebilirliğininde, tahsilatının da önemli olduğunu söyledi.

A+A-

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, üçüncü satış ihalesi de iptal yolunda olan Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (Güneydoğubirlik) satışında, rakamın büyüklüğü kadar ödenebilirliğininde, tahsilatının da önemli olduğunu söyledi. Güneydoğubirlik’in ikinci ihalesini fiyatı düşük olduğu için iptal ettirdiklerini ve arsa değerinin artırılması için uğraş verdiklerini belirten Şamil Tayyar, “Bizim çabalarımız sonucu arsa değeri arttı. Bu saatten sonra olayın dışındayız. Top kurumda” dedi.

24 MİLYON VERİLDİ

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Sam Mahallesi 1-4 Pafta 3942 parselde bulunan 42.207,62 m2 ve Sam Mahallesi 1-4 pafta 3943 parselde bulunan 26.438,06 m2 alana sahip Güneydoğubirlik’in arsaları üç defa satışa çıktı. İlk ihalede alıcı çıkmayan Güneydoğubirlik’e, ikinci ihalede 11 Milyon 400 Bin TL fiyat verildi. Ancak fiyat muhammen bedelin altında kaldığı için, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın çabalarıyla iptal edildi. Üçüncü ihaleyi ise 21.5 Milyon TL fiyat veren Hanifi Şireci, Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Hüseyin Aykaç ve Ali Karahoca (ortak girişim grubu) kazandı. Ancak tapu aşamasında bir başkası 24 Milyon TL fazla fiyat verince ihale iptal noktasına geldi.

SORUMLULUĞU ALDIM, İHALEYİ İPTAL ETTİRDİM

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, ikinci ihaleye müdahil olduklarını ve ihaleyi iptal ettirdiklerini hatırlatarak, “Bundan önceki ihalenin iptali için uğraş verdik, bunda da başarılı olduk. Yazık günah, burası yarı kamu malı sayılır. 17 bin üyesi var.

Bütün sorumluluğu alarak, buranın mümkün olan en yüksek fiyata satılması için ihaleyi iptal ettirdim. Her safhasıyla ilgilendim. Bütün arkadaşlarımızın da emeği var. Biz arsanın daha yüksek fiyata satılması için, arsa değerinin artırılması için milletvekili arkadaşlarımız, Valimizle birlikte uğraş verdik, ilgili bakanlıklarımızla irtibata geçtik. Çabalarımız sonucu Sanayi Bakanlığı onayı alındı, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi de sağolsun, ilgili değişikliği yaptı. 68 bin 645, 68 metrekarelik alana sahip Güneydoğubirlik’in arsaları imar değişikliği ile sanayi alanından ticari alana çevrildi ve arsanın değeri arttı” dedi.

BORÇ 18 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE

‘Artık onların işi verdi. Bundan sonra ne yaparlar, ne eder bilemeyiz’ diyen Şamil Tayyar, 18 Milyon TL’nin üzerinde borcu olan Güneydoğubirlik’in mümkün olan en yüksek fiyata satılmasının kamu menfaatine olacağını belirtti. Şamil Tayyar, “8 Milyon TL yöneticilerin alacağı var, bankanın alacağı var. Borç 18 Milyon TL’nin de üzerinde” dedi.

İŞİ BOZMAK İSTEYENLER OLABİLİR!

Gelinen noktada, kurumun burayı sattıktan sonra elinde bir miktar para kalması ve bu parayla yatırım yapması gerektiğini ifade eden Şamil Tayyar, “Ancak rakamın büyüklüğü kadar alacağını tahsil edebilmesi de önemli. Satın alacak taraf güvenilir olmalı, parayı ödemesi önemli. Yoksa 50 milyon da teklif veren olur, sırf işi bozmak için. Kurum ona dikkat edecek. Biz arsayı daha fazla miktara satabilmenin önünü açtık. Takdir kurumun. Şuna ver buna ver diyemeyiz, bu doğru birşey de değil. Top onlarda. Ben tamamen olayın dışındayım” diye konuştu.

Ortak girişim grubu üyeleri ise, satışın yapıldığını, onaylandığını hatta sözleşme yapıldığını belirterek, “Tapuya gidilirken teklif alınır mı? İhale yapıldıktan sonra, fazla veren var diye iptal edilir mi? O zaman o fazla verenin üzerinde de bir gün sonra bir başkası çıkıp, daha fazla verebilir. Hakkımızı mahkemede arayacağız” dediler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.